روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

تبیین عملکرد نیروی انتظامی استان در سال 97، از زبان فرماندهی ناجا استان در نشست با خبرنگاران:

امنیت مردم، خط قرمز پلیس است

کد خبر : 10000
۱۳۹۷/۱۲/۲۲ - ۱۲:۰۸
فرمانده انتظامی استان اصفهان در نشست مطبوعاتي خود با اصحاب رسانه به تبیین عملکرد نیروی انتظامی استان در سال 97، تشریح طرح نوروزي و توصیه‌هایي به منظور پیشگیری از جرم و سرقت در ایام نوروز پرداخت.
سردارمهدی معصوم بیگی با گرامیداشت روز شهدا اظهار داشت: در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی و گام دوم انقلاب باید تمامی تلاش خود را به کار بگیریم که چشم اندازها و اقدامات و عملیات لازم بر محور هفت محور تبیین شده توسط رهبر انقلاب تعیین و اجرایی شود.
عملكرد پليس در سال ٩٧
فرمانده انتظامی استان اصفهان با بيان اينكه  در سال 97 اولویت نیروی انتظامی استان بر اهتمام حداکثری بر پیشگیری از سرقت بوده است، گفت: به همین منظور تعداد 129 باند سرقت شناسایی و با آن‌ها برخورد شد که بیشترین باندهای برخورد شده مربوط به سارقان منزل و 28 درصد آن‌ها را تشکیل می‌دهد، در رتبه دوم باندهای برخورد شده سرقت داخل خودرو 18 درصد و در رتبه سوم سرقت از اماکن 13 درصد، رتبه چهارم سرقت احشام 14 درصد و سرقت به عنف 9 درصد قرار دارند.
 وی در ادامه افزود: طبق آمار بیش از 33 درصد دستگیری سارقان امسال بیشتر از گذشته بوده است که مبین اشراف نیروی انتظامی در این کار است، میزان ارزش اموال مکشوفه از سارقان در مدت مشابه در سال 96 حدود 73 درصد ارزش بیشتری داشته است.همچنين در سال جاری 20 طرح سراسری مقابله با سرقت به طور همزمان با توجه ویژه به کشف اموال مردم و استرداد آن‌ها انجام شد و آمار افزایشی آن نشان دهنده تاثیرگذاری زیاد این کار به عنوان شاخصه موفقی در سال 97 بوده است .فرمانده انتظامی استان اصفهان با بیان  اینکه امسال سال حمایت از کالای ایرانی نام گرفته بود، تشريح كرد:مبارزه با کالای قاچاق و ارز در اولویت دوم پليس بود كه به همین منظور حدود 3 هزار و 700 پرونده مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شد که از این میان نزدیک 4 هزار نفر در این بخش دستگیر و مورد تحقیق قرار گرفتند، ارزش اموال کشف شده از قاچاقچیان بالغ بر 118 میلیارد تومان بوده است.
 در همین راستا عمده انبارهای استان اصفهان هم مورد شناسایی قرار گرفت و برای جلوگیری از کالای قاچاق و احتکار کالا شناسنامه‌دار شدند، در مجموع باندهای منهدم شده در حوزه کالا با 57 درصد افزایش نسبت به سال گذشته مواجه بوده است.
معصوم بیگی، با تكيه بر سخنان رهبري مبني بر جلوگیری از زمین خواری تصريح كرد: حدود 2 میلیون مترمربع جلوگیری از زمین خواری در اصفهان انجام گرفته که عمده اين موارد در سه شهرستان لنجان، مبارکه و خمینی‌شهر بوده است.
فرمانده انتظامی استان اصفهان در حوزه مربوط به جعل و کلاه‌برداری اذعان داشت: 49 باند، شناسایی شده که نشان دهنده افزایش 61 درصدی کشف در حوزه کلاهبرداری است و موفقیت قابل تحسینی در حوزه کشف به حساب می‌آید.
سردار معصوم بیگی با اشاره به اینکه در طول سال جاری با بیش از ۴۰۰ خودروی آلاینده برخورد شده است، اظهار داشت: در حوزه آموزش فرهنگ ترافیک نیز ۲۵ درصد افزایش آموزش و فرهنگ سازی را شاهد بودیم.
وی، با تبيين اینکه بیش از ۲۰ هزار موتورسیکلت و ۳۲ هزار خودروی جدید در اصفهان در سال جاری شماره‌گذاری شده است، ابراز داشت: در مجموع در سطح استان اصفهان یک میلیون و ۵۵۰ خودرو و یک میلیون و ۳۰۰ هزار موتورسیکلت شماره گذاری شده است.
فرماندهی انتظامی استان اصفهان با بیان اینکه تصادفات فوتی برون شهری اصفهان ۱۰ درصد افزایش یافته است، بیان داشت: امسال ۶۵۰ نفر جان خود را در تصادف جاده‌ای اصفهان از دست دادند و در مجموع یک هزار و سه نفر در تصادفات درون و برون شهری اصفهان جان باختند.
جان‌باختگان ناشی از تصادف در اصفهان، معادل سقوط ماهانه یک هواپیماست
وی ادامه داد: جان باختگان ناشی از تصادف در استان اصفهان ماهیانه حدود ۹۱ نفر و روزانه بیش از سه نفر است و شبیه این است که ماهیانه یک هواپیما در اصفهان سقوط کند؛ اما به این موضوع مهم توجه جدی نداریم.
سردار معصوم بیگی با تاکید بر اینکه بیشترین تصادف در جاده‌ها رخ می‌دهد، اظهار داشت: عمده دلیل تصادف در جاده‌ها شامل عدم توجه به جلو ۴۷ درصد، عدم کنترل وسیله نقلیه ناشی از سرعت ۲۱ درصد، عدم رعایت حق تقدم ۱۰ درصد و تغییر مسیر ناگهانی چهار درصد بوده است.
آزاد راه کاشان، پرحادثه‌ترین جاده استان اصفهان در سال جاری
وی با بیان اینکه پرحادثه‌ترین جاده در استان اصفهان آزاد راه کاشان بوده است، گفت: بر این اساس محور ایمن در این مسیر احداث خواهد شد تا با ایجاد ۲۰ ایستگاه استراحت در این جاده که در سال آینده دائمی خواهد شد، بر این مشکل مهم فائق آییم.فرمانده انتظامی استان اصفهان ادامه داد: محور میمه - دلیجان و آزاد راه نطنز - بادرود رتبه‌های بعدی آمار بالای تصادف جاده‌ای در اصفهان را به خود اختصاص دادند.
وی، با اشاره به اینکه ۱۴ درصد تصادفات در آزادراه، ۲۶ درصد بزرگراه و ۲۸ درصد راه اصلی بوده است، بیان داشت: ۵۶ درصد تصادفات در جاده در روز و ۴۴ درصد در شب رخ داده و بیشترین خودروهای تصادفی نیز پراید با ۲۶ درصد و پژو ۲۸ درصد بوده است.
کشف بیش از ۳۴ تن مواد مخدر در سال جاری
سردار معصوم بیگی با اشاره به اینکه در حوزه مبارزه با مواد مخدر بیش از ۳۴ تن مواد مخدر کشف شد که ناشی از مجاهدت نیروی انتظامی است، بیان داشت: بیش از ۲۳ هزار نفر قاچاقچیان عمده، خرده و عمده فروش و معتادان سخت و متهاجر در این طرح دستگیر شدند.
وی افزود: در این راستا ۱۷۹ باند تهیه و توزیع مواد مخدر شناسایی و در سال جاری با آنها برخورد شد و تمرکز خوبی بر آموزش همگانی وجود داشت.
فرماندهی انتظامی استان اصفهان تاکید کرد: بر این اساس در محلات آلوده به شکل مستمر مستقر شدیم و تشکیل نمایشگاه دائمی مواد مخدر علاوه بر آموزش‌های مختلف به گروه‌های هدف از دیگر اقدامات پلیس در این زمینه بوده است.
افزایش ۱۵۱ درصدی میزان جرایم فضای مجازی در اصفهان
وی با بیان اینکه در حوزه پلیس فتا کماکان با رشد جرایم مواجه هستیم و عمده این آمار ناشی از فرصت‌هایی است که مردم در اختیار مجرمان می‌گذارند، گفت: در سال جاری ۱۵۱ درصد افزایش جرم در فضای مجازی وجود داشته است که بیشترین فراوانی جرم در فضای مجازی مربوط به برداشت اینترنتی از حساب‌های مردم است. سردار معصوم بیگی با تاکید بر اینکه مردم با رعایت توصیه‌های پلیس در این بخش به دام شیادان نمی‌افتند، بیان داشت: کلاهبرداری یارانه‌ای دومین رتبه افزایش جرم را در فضای مجازی را داشته و انتشار فیلم‌های خصوصی نیز رتبه سوم افزایش را به خود اختصاص می‌دهد.وی با اشاره به اینکه پلیس اصفهان بیش از ۸۷ هزار سایت مجرمانه را رصد کرده است، ابراز داشت: در سال جاری ۱۸۴ جلسه آموزشی برای گروه‌های هدف داشتیم تا مردم را از آسیب فضای مجازی درامان بداریم.
افزایش ۳۰ درصدی تماس‌های مردمی با پلیس ۱۱۰
فرماندهی انتظامی استان اصفهان با اشاره به اینکه واحدهای صنفی اینترنتی تحت رصد قرار گرفتند که ۷۶ درصد این کنترل افزایش یافت، اظهار داشت: در حوزه پلیس ۱۱۰ در سال جاری حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تماس داشتیم که روزانه بیش از ۹ هزار تماس را تشکیل می‌دهد که نسبت به مدت مشابه با افزایش ۳۰ درصدی برخوردار بوده است.
وی با تاکید بر اینکه امسال تجمیع خطوط ۱۱۰ را شاهد بودیم، ابراز داشت: بدین ترتیب از این پس از ستاد فرماندهی استان اصفهان نیازهای همه امداد خواهان قابل رصد است و در صورت ضعف نیروی انتظامی در این بخش موضوع قابل پیگیری است.
راه‌اندازی پلیس ۱۱۰ فتا
فرمانده انتظامی استان اصفهان با بیان اینکه تجزیه و تحلیل جرم از دیگر ویژگی‌های این بخش است که قدرت عملیاتی پلیس را افزایش می‌دهد، گفت: ایجاد پلیس ۱۱۰ گردشگری از دیگر اقدامات پلیس در سال جاری بود و پلیس ۱۱۰ فتا نیز راه‌اندازی شده است.
وی با اشاره به اینکه در سال جاری باند فروش لوازم آرایشی و بهداشتی تاریخ گذشته و تقلبی شناسایی شد، گفت: بر این اساس ۶ میلیارد ریال کالای تاریخ منقضی و غیراستاندارد کشف شد که از انواع لوازم بهداشتی مشهور در این اقلام وجود داشته است.
 سه اقدام شاخص در سال 97
فرمانده انتظامی استان اصفهان با تاکید بر سه اقدام شاخص در سال 97 گفت: تجمیع خطوط 110 در سال 97، ایجاد 110 گردشگری و 110 فتا از اقدامات شاخصی است که در سال 97 کلید خورد و باعث افزایش جرم قدرت عملیاتی پلیس شد.
وی با اشاره به نتایج آمار مرکزی مردم در خصوص پلیس اصفهان اذعان کرد: در سال 97 میزان شکایت مردمی 13 درصد کاهش داشته است، به این معنا که مردم امسال 13 درصد از نیروی انتظامی نسبت به سال گذشته کمتر دلخور بودند، همچنین 31 درصد از نیروی انتظامی بیشتر تقدیر شده که نشان دهنده تلاش‌های صورت گرفته مبتنی بر عقلانیت و اولویت‌بندی درست نیروی انتظامی و مورد رصد مردم بودن است. معصوم‌بیگی توضیح داد: در حوزه مشاوره و مددکاری اجتماعی هم در کلانتری هاو پاسگاه‌ها و پرونده‌های اجتماعی به جای ارجاع به مراکز قضائی به این بخش ارجاع داده شده که در سال 97 میزان 73 درصد این پرونده‌ها به مصالحه ختم شده است.
 3 هزار و 114 قلم جنس تاریخ گذشته لوازم بهداشتی و آرایشیفرمانده انتظامی استان اصفهان مطرح کرد: طی چند روز گذشته باندی که لوازم ارایشی تاریخ گذشته داشت شناسایی و بالغ بر 6 میلیارد ریال و تعداد 3 هزار و 114 قلم جنس زمان گذشته و تاریخ منقضی با مارک‌های تقلبی از آن‌ها کشف و با آن برخورد شد و 4 نفر دستگیر شدند.
 «نشاط بهاری، نظم و قانون‌مداری»
وی در ادامه در بخش دوم صحبت‌ها با اشاره به تشریح طرح نوروزی تصریح کرد: طرح نوروزی به عنوان وسیع‌ترین طرح کشوری نیروی انتظامی با مدت زمان طولانی از اول اسفند شروع شده است؛ اما به طور رسمی از 24 اسفند با تشکیل قرارگاه نوروزی با شعار «نشاط بهاری، نظم و قانون‌مداری» شروع خواهد شد و نیروی انتظامی استان اصفهان آمادگی 100 درصدی برای اجرای طرح نوروزی را دارد.
معصوم‌بیگی عنوان داشت: به دلیل جاری شدن زاینده‌رود پیش‌بینی می‌شود حدود 30 درصد مسافر و گردشگر افزایش پیدا کند که شرایط ویژه ای را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد، به همین دلیل طرح نوروزی که دو ماموریت کنترل ترافیک با کمک دیگر دستگاه‌ها و پیشگیری از جرم و سرقت را برعهده دارد و برنامه‌ریزی دقیق و متقنی با استفاده از نیروی کمکی از کشور انجام می‌شود، در ایام نوروز مراکز تعویض پلاک تا ساعت 19 باز خواهد بود.
 «مسافر مسئول، سفر لذت‌بخش»
فرمانده انتظامی استان اصفهان با بیان این که شعار «مسافر مسئول، سفر لذت‌بخش» در حوزه ترافیک مطرح شده خاطرنشان کرد: این شعار به معنای قانون‌مداری مسافر، رعایت کننده حقوق دیگران، جلوگیری از سرعت غیر مطمئنه  و تمرکز در رانندگی است. 360 همیار پلیس در استان اصفهان وجود دارد و مورد آموزش قرار گرفته است که به خانواده‌ها توصیه می‌شود به همیاران پلیس در خانواده گوش فرا دهند تا آن‌ها هم در آینده تبدیل به نسل قانونمندی شوند.
وی با بیان توصیه‌هایی جهت پیشگیری از جرم گفت: به منظور پیشگیری از سرقت از بخشی از ماموران کمکی کشوری در مکان‌های وقوع جرم در محلات و کوچه‌ها استفاده می‌شود، در همین راستا به نگهبان‌های محله هم آموزش‌های لازم داده شده، از تعدادی پلیس افتخاری نیز در ایام نوروز و از بسیج برای اجرای طرح گشت محله استفاده می‌شود، با ماموران برق و گاز و... صحبت و از آن‌ها خواسته شده تا در این ایام به درب منازل مراجعه نکنند. معصوم‌بیگی اظهار داشت: به دلیل اینکه در مکان‌های شلوغ جیب بری افزایش پیدا می‌کند مردم باید بیشتر مواظب اموال شخصی خود باشند، همچنین توجه ویژه ای به تصادف‌های ساختگی داشته باشند، در ایام نوروز اسباب‌کشی با اجازه کلانتری باید صورت گیرد . فرمانده انتظامی استان اصفهان با اشاره به چهارشنبه پایان سال، مطرح کرد: تاکنون تعداد 4 نفر مصدوم شدند که معمولا بیشتر این صدمات از ناحیه سر و صورت است، 25 درصد آن فقط چشم است، اخیرا 22 نفر مجروح و مصدوم شدند که از کودک 5 ساله تا فرد 44 درمیان این افراد وجود دارد، همچنین تا امروز پلیس حدود 217 هزار انواع مواد محترقه کشف کرده و 25 نفر دستگیر شده‌اند.
امنیت مردم خط قرمز پلیس است
وی  در خصوص امنيت مردم در  شب چهارشنبه آخر تاكيد كرد:  امنیت مردم خط قرمز پلیس است، هرکس باعث تشویش و نگرانی مردم شود تا پایان تعطیلات دستگیر خواهد شد و برخوردها در این خصوص حتما قهری است. اگر این فرد وسیله نقلیه‌ای هم همراه داشته باشد تا پایان تعطیلات ضبط خواهد شد، خانواده‌ها نیز در فضای مجازی مواظب فرزندان خود و تبلیغات و آموزش ترقه باشند.
اجرای طرح آرامش بخشی در ایام نوروز با جمع‌آوری معتادان سخت
معصوم‌بیگی، با اشاره به طرح آرامش بخشی در استان بیان کرد: این طرح در حال اجراست و چون بخش عمده‌ای از سرقت‌های خرد توسط معتادان سارق یا سخت معتاد انجام می‌شود قرار است حدود چند هزار نفر از این افراد با مشارکت دستگاه‌های مربوط تا 15 فروردین 98 در کمپ‌ها نگهداری شوند تا بحث پیشگیری از سرقت اتفاق بیفتد، 50 درصد طرح اجرا شده و تا چند روز آینده تکمیل خواهد شد.معصوم‌بیگی در پايان به مسافران و گردشگران در ایام
 نوروز در استان اصفهان  توصیه کرد  : از خانه‌هایی که دارای مجوز گردشگری هستند استفاده کنند  و در خصوص اسکان چادر از مکان‌هایی که ستاد تسهیلات مشخص کرده بهره ببرند.
 
نویسنده : حدیث زاهدی
قفل ضد دیلم
 
۶:۵۳ ۲۴ اسفند ۱۳۹۷
با نصب حفاظ و قفل ضد دیلم مرد نگهبان که تمام روشهای قابل تصور از ورود سارقین را غیر ممکن میکنه، قلعه ای غیر قابل نفوذ بسازید و با خیال راحت تمام چراغها را خاموش کنید و یک اعلامیه بزرگ هم برای اطلاع سارقین محترم پشت پنجره آویزان کنید که دارید تشریف میبرید مسافرت و هیچ کسی خونه نیست و ازشون دعوت کنید شانسشون را برای ورود امتحان کنند، چون پس از نصب حفاظ و قفل ضد دیلم مرد نگهبان، انگار خونه شما جای در و پنجره، فقط دیوار داره. بیست سال تجربه مداوم تجهیز اماکن به سیستمها و تجهیزات غیر ممکن کننده ورود سارقین بدون حتی یک سرقت موفق افتخار ما است.