روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

بر اساس داده های مرکز دیده‌بان سوئیسی کیفیت‌هوا؛

اصفهان، سومین شهر آلوده ایران است

کد خبر : 10002
۱۳۹۷/۱۲/۲۲ - ۱۲:۰۸
اینکه آلودگی هوای اصفهان طی یک دهه گذشته به خصوص در فصول سرد سال همواره از مرزهای هشدار می گذرد برای مردم شهر عادی شده است. خشکسالی و صنایع آلاینده و برخی از اغماض ها در حوزه های محیط زیست که اتفاقا زیاد احساس می شود موجب شده تا هر سال روزهای بیشتری، مردم اصفهان درگیر ذرات ریز کشنده آلوده باشند و این مسئله علاوه بر هوا وضعیت سلامت جسمانی شهروندان را نیز با تهدید جدی روبه رو کرده است.
گواه این ادعا را البته می توان لابه لای آمار بالای  بروز سرطان و بیماری های قلبی و سکته ها و مرگ و میرهای ناشی از این بیماری ها جست وجو کرد. اگر چه نمی توان منکر نقش تغذیه ناسالم و برخی عادت های رفتاری نادرست مانند قلیان کشیدن در میان اصفهانی ها بود؛ اما این بخش از ماجرا روی سیاه آلودگی و تاثیرات سوء آن بر سلامتی را نمی پوشاند. آماری که در این گزارش استفاده می شود را نه سیستم های کم و بیش به روز محیط زیست ارائه داده و نه آمار و ارقام نهادهای دولتی و حتی غیر انتفاعی. رده بندی آلودگی های هوای شهرهای ایران را این بار از مرکز داده های یک نهاد  غیر دولتی سوئیسی بررسی می کنیم. تحقیقی که بیش از سه هزار شهر و 73 کشور را مورد بررسی قرار داده و اتفاقا آمار جالبی از واقعیت های آلودگی هوا ارائه داده است.
آلوده های جهانی را بشناسید
پایگاه بین‌المللی دیده‌بانی آلودگی هوا -مستقر در سوئیس- کیفیت آسمان بیش از ۳ هزار شهر در ۷۳ کشور را مورد سنجش قرار داده و فهرستی از شهرها و پایتخت‌های پاک و آلوده را منتشر کرده است. این رتبه‌بندی براساس «میانگین غلظت ذرات معلق با قطر کمتر از ۵/ ۲ میکرون در هوا در سال ۲۰۱۸» انجام و تهران بیست و سومین پایتخت آلوده معرفی شده است. بر اساس این گزارش، آلوده‌ترین پایتخت جهان در سال ۲۰۱۸ شهر دهلی‌نو، پایتخت هند است. در مقابل رتبه پاک‌ترین پایتخت نیز به ولینگتون، پایتخت نیوزیلند اختصاص یافته است. تهران در این گزارش رتبه ۲۳ را در میان ۶۲ پایتخت مورد بررسی از آن خود کرده و در واقع بیست‌وسومین پایتخت آلوده جهان است. طبق این رتبه‌بندی بنگلادش آلوده‌ترین کشور جهان و ایسلند پاک‌ترین کشور جهان با بهترین شاخص کیفیت هوا در سال ۲۰۱۸ معرفی شده‌اند. 
اصفهان، تهران را جا گذاشت
اگر چه تهران سال هاست به عنوان آلوده ترین شهر ایران شناخته می شود؛ اما جایگاه چهارم این شهر در میان نقاط آلوده ایران نشان می دهد بزرگ نمایی آلودگی پایتخت بسیار  بیشتر از واقعیت‌های اساسی آن است آن هم در حالی که آلوده ترین شهر نقطه ای کوچک در خوزستان و سپس کلان شهرهای مشهد و اصفهان  هستند. بر اساس آمار ارائه شده در حالی که وضعیت آلودگی هوای تهران امسال نسبت به سال های گذشته بهبود داشته است؛ اما همچنان ذرات آلاینده و حجم آنها در شهرهایی مانند اندیمشک و اصفهان بسیار نگران کننده است.دیده‌بان سوئیسی کیفیت هوا در جهان که همه‌ساله کشورها، شهرها و پایتخت‌های جهان را براساس میزان شاخص آلودگی هوا رتبه‌بندی می‌کند، پاک‌ترین شهرهای ایران برای تنفس را هم معرفی کرده است. پایگاه بین‌المللی دیده‌بانی آلودگی هوای «ایر ویژوال» که بخشی از شرکت سوئیسی «آی‌کیو اِیر» است، در تازه‌ترین رتبه‌بندی خود در سال ۲۰۱۸ بهترین شهرهای ایران را که دارای پاک‌ترین هوا بوده و از نظر شاخص کیفیت هوا بهترین شهرها برای زندگی محسوب می‌شوند، معرفی کرده است. این شهرها به ترتیب قروه، واقع در استان کردستان، تبریز، سنندج و نهاوند هستند که پاک‌ترین آسمان را در میان شهرهای ایران دارا هستند. در مقابل آلوده‌ترین شهرهای ایران نیز در این گزارش به ترتیب اندیمشک، مشهد، اصفهان و تهران معرفی شده‌اند. شاخصی که در این رتبه‌بندی مبنا قرار گرفته، مخرب‌ترین آلاینده هوا یعنی ذرات معلق با قطر کمتر از ۵/ ۲ میکرون است. در میان شهرهای ایران، نخستین شهری که در این رتبه‌بندی به چشم می‌خورد، اندیمشک است که با میانگین ۲/ ۳۹ میکروگرم‌ بر مترمکعب غلظت ذرات معلق کوچک‌تر از ۵/ ۲ میکرون در سال ۲۰۱۸، در جایگاه ۲۳۰ جهان قرار گرفته است. جالب اینجاست تهران با میانگین ۱/ ۲۶ میکروگرمی ذرات کمتر از ۵/ ۲ میکرون در هر مترمکعب از هوا طی سال ۲۰۱۸، چهارمین آسمان ناپاک ایران را دارا بود.در رتبه‌بندی آلوده‌ترین آسمان‌های جهان که بر مبنای میانگین غلظت ذرات کمتر از ۵/ ۲میکرون سال ۲۰۱۸ تهیه شده است، شهرهای آسیایی رده‌های ابتدایی را قبضه کرده‌‌اند. تمام ۵۰ شهر نخست تنها از چهار کشور هند، چین، پاکستان و بنگلادش هستند (پاکستان و بنگلادش در مجموع دارای سه سهم از ۵۰ شهر). در میان ۳۰ شهری که بالاترین آلودگی هوا را در سال ۲۰۱۸ داشتند نیز ۲۲ شهر در هند واقع هستند. شهر گوروگرام، قطب تکنولوژی واقع در جنوب‌غربی دهلی که شرکت‌های بین‌المللی همچون «اوبر» و «تریپ‌ادوایزر» در آن شعبه دارند، با میانگین ۱۳۵ میکروگرمی ذرات کمتر از ۵/ ۲ میکرون در هر متر مکعب، آلوده‌ترین شهر جهان در ۲۰۱۸ لقب گرفت. رده دوم نیز متعلق به شهر قاضی‌آباد هند با میانگین ۲/ ۱۳۵ میکروگرمی است. فیصل‌آباد با میانگین ۱۳۰ میکروگرمی سومین آسمان آلوده جهان را در ۲۰۱۸ داشت تا پاکستان نیز سهمی در سه شهر نخست داشته باشد. لاهور پاکستان در رده ۱۰، دهلی (پایتخت هند) در رده ۱۱ و داکا (پایتخت بنگلادش) در رده ۱۷ شهرهای شناخته‌ شده‌ای هستند که در بالای این رتبه‌بندی قرار دارند. در این رابطه، چین تنها کشور دیگری است که در میان ۳۰ شهر آلوده جهان سهم دارد.