روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

رییس پلیس راه اصفهان در مورد بروز پدیده هیپنوتیزم در جاده های استان هشدار داد؛

اسیر جاده ها نشوید

کد خبر : 10020
۱۳۹۷/۱۲/۲۴ - ۱۴:۴۲
چندی پیش رییس پلیس راهور اصفهان نسبت به خطر بروز پدیده هیپنوتیزم جاده ها در راه‌های استان اصفهان هشدار داد. شاید شما هم جزو آن دسته از افراد باشید که تا به حال این اصطلاح را نشنیده اید؛ اما بدون شک هر راننده حرفه ای تا به حال با این پدیده روبه رو شده است، هر چند که خود متوجه آن نشده باشد.
معمولا افرادی که این نوع از هیپنوتیزم را تجربه کرده‌اند، مسیری را رانندگی کرده و به مقصد می رسند بدون اینکه  به یاد داشته باشند چطور مسیر را طی کرده اند و یا چه چیز هایی در حین رانندگی دیده اند. این پدیده با خواب آلودگی در حین رانندگی تفاوت دارد و اغلب در روز اتفاق می افتد؛ اما مانند چرت زدن پشت فرمان می تواند عواقب خطرناک و جبران ناپذیری داشته باشد.
هیپنوتیزم جاده چیست؟
هیپنوتیزم، به‌طورکلی حاصل از تمرکز فوق‌العاده بالای ذهن، جدا شدن ذهن از محیط پیرامون و همچنین میزان زیادی تلقین است.هیپنوتیزم جاده نیز نوعی از هیپنوتیزم است که هنگام رانندگی اتفاق میفتد. این پدیده بر اثر رانندگی در جاده‌های طولانی و یکنواخت، کم‌خوابی قبل از رانندگی، خستگی ناشی از فعالیت‌های روز قبل و مصرف داروهایی نظیر داروهای اعصاب و روان ، استامینوفن، شربت‌های ضد سرفه که موجب کاهش سطح هوشیاری می‌شوند، اتفاق می افتد؛ اما خستگی اصلی‌ترین عامل هیپنوتیزم جاده‌ای شناخته‌شده است؛ زیرا  هنگام هیپنوتیزم جاده، مغز شما وارد مرحله‌ای از خواب شده که انگار با چشمان باز خوابیده‌اید. حتی ممکن است چشمان‌تان تکان بخورد؛ اما درواقع مغز شما خواب است. به‌طورکلی مونوتن و یکنواخت بودن جاده‌ها منجر به خیره شدن چشم در یک نقطه و عدم دیده‌شدن آن صحنه است.  به همین دلیل فعالیت‌های مغزی کاهش یافته و عکس‌العمل‌های آنی با سرعت کمتری نشان داده می‌شوند.
چطور وقتی چشم‌مان باز است تصادف می‌کنیم؟
فاصله بین دیدن یک جسم در مقابل خودرو و فشار دادن پدال ترمز شش‌دهم ثانیه است که زمان فوق‌العاده کوتاهی است؛ بنابراین اگر سرعت فعالیت‌های مغز پایین بوده و عکس‌العمل دیرتری را نشان دهد، منجر به تصادفات و خسارات جبران‌ناپذیری می شود. مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی نیز موجب بروز اختلالات بیشتری در هوشیاری خواهد شد. طبق تحقیقات انجام‌شده، بیشترین میزان تصادفات جاده‌ای در ۳۰ کیلومتری مقصد اتفاق می افتند و این زمانی است که رانندگان خسته هستند و از هوشیاری کمتری برخوردارند. همچنین نوع جاده ها هم در این پدیده تاثیر دارد شاید عجیب به نظر برسد؛ اما در اتوبان ها و مسیر های پهن و بدون پیچ و خم تصادفات زیادی روی می دهد. تحقیقات انجام شده روی نقاط و ساعات پرتصادف در نوروز سال گذشته نشان می دهد که بیشتر تصادفات در بعد از ظهر و بین ساعات 13 تا 18 عصر و در محورهای آزاد راه اصفهان - قم و کاشان - قم به وقوع پیوسته است؛ جاده هایی که اتفاقا همه اتوبان و صاف بوده  و دقیقا همین بدون چالش بودن جاده یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد هیپنوتیزم است.
چگونه به پدیده هیپنوتیزم دچار  نشویم
اصلی ترین عاملی که موجب بروز پدیده هیپنوتیزم جاده می شود، خواب آلودگی است. خستگی چشم ها موجب می شود تا انسان زودتر به نقطه‌ای خیره شود به همین دلیل اصلی ترین توصیه این است که قبل از شروع سفر، خوب بخوابید و در حین رانندگی هر دو ساعت زمان کوتاهی را به چشمان‌تان استراحت بدهید. برخی از داروهای مسکن و ... موجب پایین آمدن سطح هوشیاری می شوند؛ بنابراین قبل از سفر از خوردن داروها و عدم خواب آور بودن آنها اطمینان حاصل کنید. در کنار این عوامل بهتر است دمای هوای ماشین را خنگ نگه دارید و همیشه خوراکی دم دست‌تان برای فرار از خستگی مغز و به خواب رفتن آن داشته باشید. خوردن خوراکی های سبک موجب آگاه نگه داشتن مغز خواهد شد.
 
نویسنده : پریسا سعادت