روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

ثبت ۵۳ روز هوای پاک از ابتدای امسال تاکنون

کد خبر : 10024
۱۳۹۷/۱۲/۲۵ - ۹:۵۲
رییس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت:از ابتدای امسال تاکنون ۵۳ روز هوای پاک ، ۲۵۲ روز قابل قبول، ۴۱ روز ناسالم برای گروههای حساس و پنج روز ناسالم برای عموم به ثبت رسیده است.
بابک صادقیان رییس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه بارش‌ها در پاییز و زمستان امسال بر افزایش شمار روز‌های پاک موثر بوده است، اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۵۳ روز هوای پاک، ۲۵۲ روز قابل قبول، ۴۱ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و پنج روز ناسالم برای عموم به ثبت رسیده است.

وی افزود: در حالی که بررسی و ارزیابی آمار کیفیت هوا در مدت مشابه سال ۹۶؛ ثبت ۱۲ روز پاک، ۲۷۰ روز قابل قبول، ۷۶ روز ناسالم برای گروه‌های حساس، شش روز ناسالم برای عموم و یک روز بسیار ناسالم را نشان می‌دهد.

صادقیان با اشاره به تاثیر اجرای طرح جامع کنترل کیفی هوا استان اصفهان بر کاهش روز‌های ناسالم گفت: در زمان تصویب و عملیاتی شدن این طرح از ابتدای سال ۹۳، پیش بینی ما کاهش ۱۰ درصدی روز‌های ناسالم بود، اما خوشبختانه در دو سال نخست اجرای برنامه شاهد نتایج خیلی خوبی بوده ایم.

وی خاطرنشان کرد: درحقیقت با چند اقدام اساسی در راستای اجرای طرح جامع کنترل کیفی هوا، شمار روز‌های ناسالم اصفهان به طور محسوس کاهش یافت.

رییس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه بیشترین اقدامات این برنامه در محور‌های حمل و نقل و مدیریت ترافیک، سوخت و بهینه سازی مصرف انرژی، منابع ثابت آلاینده پیش بینی شده است، اظهارکرد: ارتقای سوخت از یورو دو به یورو چهار، پلمب مشعل‌های مازوت سوز نیروگاه‌های مجاور شهر اصفهان و همچنین ساماندهی و مکانیزه کردن معاینات فنی خودرو‌ها ازجمله اقدامات مثبتی بود که بر افزایش روز‌های قابل قبول و کاهش روز‌های ناسالم در اصفهان موثر بوده است.

صادقیان با تاکید بر اینکه شرایط ایده آل، افزایش روز‌های پاک است، گفت: دستیابی به هدف و شرایط ایده آل مستلزم اقدامات بنیادین و در بازه زمانی بلند مدت است. هرچند عوامل دیگری نظیر اقلیم، هواشناسی و خشکسالی به شدت بر کیفیت هوا تاثیرگذار است.

امروز نیز کیفیت هوای کلانشهر اصفهان با میانگین ۶۶ در وضعیت سالم است. بر همین اساس صبح امروز شاخص آلاینده‌های موجود در هوا شهر‌های نجف آباد، دولت آباد و شاهین شهر به ترتیب با میانگین ۳۳، ۳۵ و ۳۹ در وضعیت پاک و شهر‌های مبارکه و لنجان با شاخص ۱۲۷ و ۱۱۳ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس به ثبت رسیده است.