روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

وقتی کلاهبرداران در ترافیک خرید بلیط هواپیمایی، لایی می کشند!

پرواز در آسمان گرانی ها

کد خبر : 10034
۱۳۹۷/۱۲/۲۵ - ۱۵:۲۷
مسافرت ایرانی ها در نوروز همه ساله رکوردهای حمل و نقل در ایران را جابجا می کند . استفاده از خطوط هوایی برای مسافرت یکی از گزینه هایی است که اگر چه امسال به دلیل گرانی قیمت بلیط ها از میان انتخاب های بسیاری از ایرانی ها حذف شده است اما همچنان بازار داغ خرید و فروش بلیط های هواپیما و تورهای داخلی و خارجی در آستانه نوروز داغ است.
 بر اساس اعلام سازمان هواپیمایی کشور حدود ۲۲ هزار صندلی ظرفیت پروازهای در نظر گرفته شده برای سفرهای نوروزی است علاوه بر این صدها پرواز فوق العاده نیز برای درخواست های سفر برقرار شده است هر چند این آمار با سال گذشته قابل مقایسه نیست سال گذشته در مجموع ۹۴۹ فروند نشست و برخاست و ۱۲۴ هزار و ششصد و نود اعزام و پذیرش مسافر در فرودگاه های بزرگ کشور صورت گرفته بود که این آمار نشان از کاهش 80 هزار نفری مسافران خطوط هوایی در نوروز دارد. گرانی در روزهای اخیر البته علاوه بر ریزش مسافران پدیده ارزان خری بلیط هواپیماها را هم در پی داشته است افرادی که به هر طریق به دنبال خرید بلیط هواپیما هستند و در سایت ها و تبلیغات انبوه تلاش می کنند تا موردهای مورد نظر خود را پیدا کنند این رویه موجب شده تا موج تازه ای از کلاه برداری ها و حتی گران فروشی به راه بیفتد  .
لایی کلاهبرداران در ترافیک خرید بلیط
اگرچه مقصود اسعدی سامانی-دبیرانجمن شرکت‌های هواپیمایی- اخیرا اعلام کرده است که  قیمت بلیت هواپیما در ایام نوروز افزایش نیافته و دامنه نرخ بلیت پروازهای داخلی خطوط هوایی کشور که شامل سقف و کف قیمت‌ها می‌شود، در نوروز سال ۱۳۹۸ مطابق با نرخ‌های مصوب آذرماه امسال است اما به دلیل فروش چارتری بلیط ها علی رغم خط و نشان کشیدن مسئولان و قیمت های بالا در این ایام برخی تلاش دارند تا بلیط های ارزان قیمت را به هر طریق به دست بیاورند این درخواست ها البته طعمه خوبی برای کلاه برداران است. افزایش تقاضا در بازه‌های زمانی ویژه نظیر ایام نوروز ۱۳۹۸ موجب می‌شود تا برخی سودجویان از طریق سایت‌های اینترنتی اقدام به فروش بلیت جعلی هواپیما و یا با هزینه غیرقانونی کنند، مساله‌ای که نیازمند توجه جدی متقاضیان و لزوم راستی آزمایی آنان جهت مصون ماندن از خسارت است.
روز گذشته پلیس اصفهان اعلام کرد که فردی را دستگیر کرده است  که با درج آگهی فروش بلیط لحظه آخری در یکی از سایت‌های واسطه گر از شهروندان کلاهبرداری می‌کرد. این فرد توانسته بود مبلغ هنگفتی از این راه کلاهبرداری کند.
چطور از اعتبار بلیط هواپیما مطمئن شوید
متقاضیان خرید بلیت هواپیما می‌توانند با مراجعه به سایت انجمن شرکت‌های هواپیمایی و سازمان هواپیمایی کشوری از لیست دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرت هوایی و نیز لیست دفاتر معتبر فروش بلیت الکترونیکی مطلع شوند و علاوه بر این به دامنه نرخ بلیت پروازهای داخلی خطوط هوایی کشور که شامل سقف و کف قیمت‌ها در نوروز سال ۱۳۹۸ که مطابق با نرخ‌های مصوب آذرماه سال جاری است، دست یابند.
 متقاضیان خرید بلیت اینترنتی هواپیما باید با هشیاری و مراجعه به مبادی فوق علاوه بر اطلاع از دامنه قیمت بلیت‌ها در تمامی مسیرهای پروازی، سایت‌های اینترنتی فروش را اعتبارسنجی کنند تا مانع از وقوع خسارات احتمالی و دردسرهای به وجود آمده در این زمینه شوند. همچنین مسافران می‌توانند در صورت نیاز و مشاهده هر گونه تخلف در نحوه توزیع و قیمت بلیت هواپیما ابتدا به شرکت مربوطه و با شماره تلفن‌های اعلامی تماس گرفته و یا از طریق سایت سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن شرکت‌های هواپیمایی شکایت خود را ارسال کنند، علاوه بر این شماره تلفن شرکت‌های هواپیمایی مختلف آورده شده است که مسافران می‌توانند در صورت نیاز و مشاهده هر گونه تخلف در نحوه توزیع و قیمت بلیت هواپیما به آن مراجعه کنند.
نویسنده : مرضیه محب رسول