روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

در پایان سال رخ می‌دهد نه به رفتارهای پرخطر در چهارشنبه آخر سال

کد خبر : 10040
۱۳۹۷/۱۲/۲۶ - ۱۲:۰۱
ایرانیان در عصر آخرین سه‌شنبه آخر سال که اصطلاحا معروف به شب چهارشنبه‌سوری است، آتشی می‌سازند و همه افراد از روی آن می‌پرند، شعر (سرخی تو از من، زردی من از تو) را خوانده و این گونه به استقبال نوروز می‌روند.
 در روزهای پایانی سال، ایران و ایرانیان حال و هوای خاصی دارند و در این روزها مناسبت‌ها و سنت‌های کهن ایرانی، شور و شوق بسیاری در بین مردم ایجاد کرده است که یکی از این رسومات، مراسم چهارشنبه آخر سال است.

چهارشنبه‌سوری اولین جشن نوروز هر سال و یک جشن بهاری است که قبل از رسیدن نوروز برگزار می‌شود، مردم در این روز طبق یک رسم کهن برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را برپا می‌کنند که ریشه‌اش به قرن‌ها پیش بر می‌گردد.

ایرانیان عصر آخرین سه‌شنبه سال خورشیدی را شب چهارشنبه‌سوری می‌نامند، مراسم چهارشنبه آخر سال برگرفته از آیین‌های کهن ایرانیان است که همچنان در میان آن‌ها و با اشکال دیگر رواج دارد و «سور» در زبان و ادبیات فارسی و برخی گویش‌های ایرانی به معنای «جشن، مهمانی و سرخ» آمده است که جشن چهارشنبه یا چهارشنبه سرخ می‌شود.

جشن سور از زمان‌های بسیار دور در ایران مرسوم بوده است، قبل از ورود اسلام به ایران هر سال 12 ماه و هر ماه 30 روز بوده که هر کدام از این 30 روز اسمی مشخص داشته است که بعد از ورود اسلام به ایران تقسیمات هفته نیز به آن اضافه شد، در ایران باستان در پایان هر ماه جشن و پایکوبی با نام سور مرسوم بوده است.

جشن سور از مراسم اصیل ایرانی است و منشأ خارجی ندارد، آتش از عناصر چهارگانه است و تنها عنصری است که آلوده نمی‌شود به همین منظور از گذشته‌های بسیار کهن تاکنون این آداب مرسوم بوده است، برای شب چهارشنبه آخر سال چندین مراسم از جمله مراسم آتش‌افروزی، بوته‌افروزی، کوزه‌شکنی( از بالای پشت‌بام خانه کوزه‌ای را پایین می‌انداختند)، فال‌گوش نشینی، پختن آش نذری، آب‌پاشی، بخت‌گشائی دختران، دفع چشم زخم‌ها، کندر و مواد خوشبوکننده، قاشق‌زنی و فال‌گرفتن مرسوم بوده است.

بوته‌افروری تنها رسم باقی‌مانده چهارشنبه آخر سال

تنها رسمی که امروزه باقی‌مانده، بوته‌افروزی است، ایرانیان در عصر روز آخرین سه شنبه آخر سال که شب چهارشنبه‌سوری است، هیزم جمع می‌کنند و روی هم می‌گذارند و خورشید که غروب کرد هیزم را در حیاط خانه، کوچه و یا در میدان باز آتش می‌زنند و همه افراد از روی آن می‌پرند و شعر (سرخی تو از من، زردی من از تو) را می‌خوانند و اینگونه به استقبال نوروز می‌روند.

تمام آیین‌ها و سنت‌های کهنی که ایرانیان در زمان‌های مختلف بر پا می‌کردند و بخشی از آن‌ها همچنان در فرهنگ این سرزمین باقی مانده است، با منش و اخلاق نیاکان ما در آمیخته بود ولی رفتار خشونت‌آمیز و مغایر با عرف جامعه مانند آنچه که امروزه به عنوان چهارشنبه‌سوری شاهد آن هستیم، در هیچ کدام از این آیین‌ها دیده نمی‌شود و کسانی که با منفجر کردن ترقه و پراکندن آتش سلامتی مردم را به خطر می‌اندازند با انجام رفتاری آمیخته به هرج و مرج، آیین چهارشنبه آخر سال را تحریف کرده‌اند.

با انجام اینگونه اعمال و رفتارهای پرخطر چهارشنبه آخر سال همه افراد جامعه خراب می‌شود و بسیاری از افرادی که سهمی در این اقدامات خطرناک ندارند و فقط رهگذر هستند هم قربانی این شب می‌شوند، ولی باید همه افراد جامعه نسبت به رسومات این شب پایبند باشند و از هرگونه اقدام خطرناک بپرهیزند تا شبی به یادماندنی و خاطره‌انگیز برای خود و خانواده ساخته باشند.

افزایش حادثه‌دیدگان چهارشنبه آخر سال 96

غفور راستین با بیان اینکه در چند سال گذشته یعنی از سال 93 تا 95 با توجه به ارتقا سطح فرهنگ مردم، آمار مصدومان ناشی از این حوادث کاهش پیداکرده بود اما استثنائاً در سال گذشته این آمار 20 درصد افزایش داشته است، اظهار کرد: تعداد حادثه دیدگان ناشی از چهارشنبه آخر سال در سال 95، 71 نفر بود که این تعداد در سال 96 به 91 نفر رسید و حدود 14 نفر از آن‌ها در مراکز درمانی بستری و بقیه افراد به صورت سرپایی درمان شدند و یک نفر هم قطع عضو داشت.

‍ مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان با بیان اینکه بیشترین موارد سوختگی در حوادث چهارشنبه آخر سال 96 را در مردها داشتیم و بیشترین گروه سنی درگیر در این حوادث که دچار آسیب‌های جدی می‌شوند، گروه سنی 15 تا 20 سال هستند، افزود: هر ساله عابرین پیاده بیشترین مصدومین انفجارهای چهارشنبه آخر سال هستند.

از اعمال خودسرانه برای کمک به مصدومان بپرهیزید

وی با توجه به اینکه بیشترین حوادث چهارشنبه آخر سال سوختگی است، از شهروندان خواست: با مشاهده مصدومان از انجام اعمال خودسرانه پیشگیری کنند و پماد سوختگی، سیب‌زمینی یا آب روی محل سوختگی و زخم ناشی از سوختگی قرار ندهند و بلافاصله با امدادگران اورژانس با شماره 115 تماس بگیرند.

راستین با اشاره به اینکه تمام پایگاه‌های اورژانس پیش‌بیمارستانی به حالت آماده باش کامل است، خاطرنشان کرد: در این ایام و شب چهارشنبه‌ آخر سال تمامی بیمارستان‌های خصوصی و دولتی و خیریه‌ای به حالت آماده باش کامل هستند.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان در پایان اضافه کرد: به منظور افزایش آگاهی مردم به نصب بنر و توزیع پمفلت‌های آموزشی، ایجاد برنامه‌های طنز آموزشی به نام آقای مستدام، اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها و گفتگوهای تلوزیونی و نشان دادن خطرات و حوادث چهارشنبه آخر سال با مواد منفجره، ترقه و فشفشه از طریق صدا و سیما اقدام کردیم.

شهروندان با رعایت نکات ایمنی و محافظت از فرزندان خود در این ایام و همچنین دوری از مکان‌ها پرخطر می‌توانند، شب چهارشنبه آخر سال را در منزل خود یا مادربزرگ‌ها دور هم جمع شوند و مراسم سنتی چهارشنبه‌سوری را به صورت ایمن و در حیاط منزل، بگذرانند ولی باید بلافاصله با دیدن آتش، حتماً با شماره 125 تماس بگیرند و از وقوع حوادث ناگوار جلوگیری کنند.

افزایش حوادث چهارشنبه آخر سال 96

فرهاد کاوه آهنگران با بیان اینکه در شب چهارشنبه‌ آخر سال 95، 30 حادثه و در سال 96، 45 حادثه داشتیم، در رابطه با اقدامات سازمان آتش‌نشانی برای کاهش خطرات و حوادث چهارشنبه آخر سال جاری، بیان کرد: از روز نخست اسفند ماه، کمیته‌ای را با حضور مدیران ارشد سازمان مرتبط با عملیات و آموزش تشکیل دادیم که در این کمیته رئیس اداره آموزش و پژوهش، معاون عملیات، رئیس اتاق فرمان و فرماندهی ارتباطات، مدیرعامل سازمان، هراست، بازرسی و همه مسؤولان ارشد، برای به صفر رساندن حوادث شرکت کردند.

نه به رفتارهای خطرناک در چهارشنبه آخر سال

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان در ادامه گفت: در همین راستا اداره آموزش و پژوهشبا فرستادن نماینده خود به مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد، حسینیه، تکایا و اماکنی که محل تجمع مردم است، بنر «نه به رفتارهای خطرناک در چهارشنبه آخر سال» که توسط اداره ارتباطات و روابط عمومی تهیه شده بود، را نصب کردیم.

وی ادامه داد: سخنرانی، اجرای برنامه‌هایی مانند پخش کلیپ‌های انیمیشن و کیپ‌های زنده از اتفاقاتی که قبلاً رخ داده است، برای درس عبرت‌گرفتن، هماهنگی با اصحاب رسانه و حضور در رادیو و تلویزیون برای آشنایی مردم با خطرات استفاده از مواد محترقه و همچنین حضور در کمپین کشوری «نه به رفتارهای خطرناک در چهارشنبه آخر سال» که 14 کلان‌شهر در آن شرکت داشتند و هشداردادن به خانواده‌ها از جمله اقدامات سازمان آتش‌نشانی استان اصفهان، بود.

کاوه آهنگران در ادامه تصریح کرد: استقرار نیرو در سطح شهر در روز چهارشنبه آخرسال، آماده باش به همه نیروهای سازمان، برگزاری همایش طرح ایمن شهر اصفهان با حضور نمایندگانی از فرمانداری، استانداری، شهرداری، آموزش و پرورش، دانشگاه علوم پزشکی، بهداشت و نیروی انتظامی برای سراسری کردن این کمپین و نصب بنر «نه به رفتارهای خطرناک در چهارشنبه آخر سال» جلوی درب تمام ایستگاه‌های آتش‌نشانی از اقدامات دیگر این سازمان بود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان در ادامه از اقدامات دیگر سازمان آتش‌نشانی سخن گفت و اضافه کرد: از انیمیشن‌ها و نماهنگ‌های مربوط به چهارشنبه آخر سال، سی‌دی تهیه و برای اکثر اداره‌ها ارسال کردیم، نقاط پرترافیک شهر را در شب چهارشنبه آخر سال را شناسایی و برای این نقاط، استقرار خودرو و نیرو و گشت‌های موتوری را برنامه‌ریزی کردیم، همچنین با خدمات شهری شهرداری نامه‌نگاری کردیم که ضایعات درختان و ضایعات قابل اشتعال را از سطح شهر جمع‌آوری کنند.

150 نیروی اتش‌نشانی در شب چهارشنبه آخر سال آماده‌باش هستند

وی در پایان با اشاره به اینکه دوربین‌های کنترل ترافیک داخل اتاق فرمان ما وجود دارند، متذکر شد: از اول اسفندماه، هر نقطه از شهر که ترافیک و تجمع باشد، خودرو مستقر می‌کنیم ولی در روزهای قبل از چهارشنبه آخر سال تا پایان سال این استقرارها بیشتر می‌شود و مختص شب چهارشنبه آخر سال و فردای آن روز 150 نیرو را آماده باش کامل دادیم و استقرارها را چندبرابر کردیم.

از ابتدای اسفند ماه تاکنون چندین مورد حادثه در رابطه با چهارشنبه آخر سال در اصفهان داشتیم که در این حوادث نوجوانان و جوانانی که قرار است، آینده‌سازان کشور باشند، در حال ساختن ترقه، دچار انفجار شدند و هر کدام به نوعی آسیب دیدند و انگشت، دست و بینایی خود را از دست دادند.

هلال‌احمر برای جلوگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال آموزش می‌دهد

آموزش محسن مؤمنی نیز در رابطه با فعالیت هلال‌احمر در روز چهارشنبه‌ آخر سال مطرح کرد: برای شب چهارشنبه آخر سال هلال‌احمر، بیشتر بحث آموزش‌های همگانی را داشته است ولی نیروهای ما در این شب  آماده‌باش هستند که اگر نیاز شد به کمک اورژانس و آتش‌نشانی بروند.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان اصفهان در ادامه اذعان داشت: جمعیت هلال‌احمر به شهروندان آموزش کمک‌های اولیه را ارائه می‌دهد و قسمتی از بسته‌های آموزشی کمک‌های اولیه در رابطه با روزهای خاصی مانند روز چهارشنبه آخرسال است.

وی توضیح داد: به شهروندان آموزش می‌دهیم که در وهله اول از مواد محترقه استفاده نکنند و این فرهنگ اشتباهی که مدتی است در بین جوانان به وجود آمده، بسیار آسیب‌زا است و در وهله دوم اگر اتفاقی افتاد به چه صورتی بتوانند خودامدادی و دگرامدادی انجام دهند و با نیروهای امدادی ارتباط بگیرند.

مؤمنی در پایان خاطرنشان کرد: برخی از شهروندان به صورت داوطلبانه در جمعیت هلال‌احمر حضور پیدا می‌کنند و برخی هم به صورت مجازی، آموزش‌های کمک‌های اولیه را دریافت می‌کنند، معاونت آموزش و پژوهش جمعیت هلال‌احمر در سایت جمعیت هلال‌احمر این آموزش‌ها را ارائه می‌کند که مردم می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

فارس