روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

مروری بر خرید و فروش های عجیب طی یک سال گذشته؛

ژیان 55 میلیونی و ماجرای فروش کارت ملی!

کد خبر : 10044
۱۳۹۷/۱۲/۲۶ - ۱۵:۰۴
فردی با انتشار یک آگهی مدعی خرید هواپیمای استقاطی و کارکرده 737 شده است؛ این آگهی بهانه ای شد تا به مرور برخی از خرید و فروش های عجیب طی یک سال اخیر در عرصه اقتصادی کشور بپردازیم.
خرید و فروش کارت ملی
شماره ملی به عنوان شناسه هر فرد در ایران شناخته می شود. طی ماه های اخیر به دلیل رواج دلالی در ارائه کالاهای پر طرفدار هر فرد تنها با ارائه شماره ملی خود می توانست برای خرید اتومبیل و یا ثبت نام سکه اقدام کند. این مسئله موجب رونق خرید و فروش شماره ملی شد. در اقدامی عجیب برخی از دلالان با گذاشتن آگهی در سایت‌های مجازی به فروختن کد‌های ملی خود برای ثبت نام خودرو اقدام کردند. قیمت هر کد ملی صفر که با آن تا کنون خرید و فروشی صورت نگرفته باشد تا 5 میلیون قیمت دارد که به گفته دلالان، با توجه به سودهای تا ده میلیون خریداران قیمت های عادلانه ای است.
فروش گوسفند زنده در فضای مجازی
شوخی هایی که این روزها با گوسفندان می شود، انگار در حال رفتن به سمت واقعیت است. این را می توان از تبلیغات فروش گوسفند زنده در برخی از صفحات اینستاگرام فهمید؛ صفحه ای که انواع گوسفند با وزن‌ها و نژادهای مختلف را تبلیغ می کند و به نظر می رسد با توجه به فالوور های فراوانی که دارد، مشتریان خوبی برای این گوسفندان صف کشیده اند.
 چگونه از سربازی معاف شوید؟
فقط کالاهای عجیب‌وغریب در فضای اینترنت به فروش نمی‌رسند. گاهی وقت‌ها هم خدمات عجیبی وجود دارند که از طریق فضای مجازی برای خود مشتری دست‌وپا می‌کنند. «مشاوره سربازی» یکی از خدماتی است که در این فضا تبلیغ می‌شود و مشتری‌هایش را بین مشمولان سربازی جست‌وجو می‌کند. این مشاور اینترنتی هم در صفحه خود عنوان کرده نه‌تنها مجوز ثبت دارد که این مشاوره زیر نظر سرهنگ و دکتر نظام‌وظیفه انجام می‌شود و به قول خودش افتخار دارد که روند معافیت و خرید سربازی برای متقاضیان خود تسریع می‌کند. نرخ مشاوره تلفنی ۴۰ هزار تومان و برای آن‌هایی که می‌خواهند حضوری مشاوره بگیرند، ۶۰ هزار تومان است.
خرید و فروش شهاب سنگ
یکی از آگهی هایی که در فضای مجازی سر و صدا به پا کرد، مربوط به فروش شهاب سنگی بود که طبق ادعای فروشنده نوعی ارثیه خانوادگی بوده و بسیار قیمتی است. فروشندگان شهاب‌سنگ برای اثبات ادعای خود برگه‌ای را تحت عنوان برگه آنالیز یا شناسنامه به مشتریان خود ارائه می‌کنند؛ ماجرا جایی جالب‌تر می‌شود که پای مراکز آموزش عالی کشور هم به این بازار عجیب و غریب باز می‌شود؛ این فروشندگان ادعا می‌کنند برگه آنالیز را با یک تماس تلفنی از دانشگاه‌های دولتی مانند تهران و اصفهان می‌توان دریافت کرد  و اما قیمت! ارقامی که توسط این مدعیان ارائه می‌شود قیمت‌هایی سر به فلک کشیده است؛ درست مثل سنگ‌های مورد ادعای خود که از کهکشان آمده، این قیمت‌ها هم کهکشانی است بالاخره هر چیزی باید با جنسش جور باشد! برخی از این فروشندگان فقط به قیمت روز دلار معامله می‌کنند و مبلغی کمتر از صد دلار بابت هر گرم سنگ را قبول نمی‌کنند و مدعی می‌شوند در کشورهای خارجی مشتری‌های زیادی برای سنگ‌شان وجود دارد.
خرید و فروش کارت سوخت
زمزمه های سهمیه بندی بنزین موجب شد تا بازار خرید و فروش کارت‌های سوخت رونق زیادی بگیرد. در حالی هر کارت سوخت تا 4 میلیون هم معامله شد که تقریبا هیچ خبری از سهمیه بندی نبود و این موج فروش در شهرهای مرزی نشان داد که قاچاقچیان به هیچ عنوان حاضر به گذشتن از خیر سودهای میلیونی قاچاق سوخت نیستند. گفته می شود در ماه های اخیر بیش از 70 هزار کارت سوخت توسط دلالان خریده شده است.
خرید و فروش مار‌های 10 میلیونی
بازار خرید و فروش حیوانات نیز مانند هر بازار اقتصادی دیگر پیرو مد روز است. مد این روزها خرید مار است و مار طلایی-سفید یکی از گران ترین حیواناتی است که در بازار خرید و فروش می شود. این مار‌ها در ایران با قیمتی حدود ۷ تا ۱۰ میلیون به فروش می رسند! مار، یکی از گونه های عجیب برای نگهداری در خانه است که هر چند سال یک بار مورد توجه بازار خرید فروش حیوانات خانگی قرار می گیرد و تبدیل به مد می شود. خرید و فروش این گونه خاص حالا در فروشگاه های اینترنتی هم جریان دارد و فروشندگان حیوانان خانگی در کنار گزینه های ثابت گربه و سگ، گزینه حیوانات خاص را هم به فروشگاه های خود اضافه کرده اند. گزینه ای که در آن انواع خزندگان، پرندگان و پستانداران خاص و عجیب به فروش می‌رسد. همچنین در این وب سایت ها گونه های غذایی برای خوارک مارها نیز فروخته می شود. در یکی از این فروشگاه های اینترنتی موش سوری به طور زنده یا فریز شده در سایزهای مختلف از 3 هزار تومان تا 7 هزار تومان قیمت دارد. همچنین «رت» که گونه پرطرفداری برای غذای حیواناتی مانند جغد، مار و مارمولک است  نیز به تناسب سایز و زنده بودن بین 4 هزار تومان تا 12 هزار تومان قیمت دارند.
فروش ژیان 55 میلیونی
خودرو های قدیمی همواره مشتریان خودشان را دارند؛ اما طی  ماه های اخیر به نظر می رسد قیمت این ماشین ها هم بر موج گرانی سوار شده است. به تازگی یک آگهی فروش ژیان در فضای مجازی منتشر شده که قیمت آن را 55 میلیون تومان اعلام کرده است. بر اساس اعلام فروشنده بیش از ۹۰ درصد این ژیان فابریک کارخانه است و توانسته تعویض پلاک شود. این ژیان بنا بر اعلام صاحب آگهی ژیانی خاص و متفاوت است.
فروش موی طبیعی
وسایل و کالاهای طبیعی در همه جای دنیا طرفداران زیادی دارد و حالا به نظر می رسد ایرانی ها هم به جمع خریداران آنها اضافه شده باشند یکی از این کالاهایی که اخیرا پرطرفدار شده موی طبیعی انسان است. تعداد آگهی های فروش موی طبیعی بدون رنگ و کاملا سالم را زیاد می شود در فضای مجازی دید. نه تنها فروشندگان بلکه خریداران زیادی هم برای موی طبیعی وجود دارد، قیمت این موها از 4 تا 8 میلیون تومان به حجم و بلندی مو بستگی دارد.
نویسنده : مرضیه محب رسول