روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

آیا ائتلاف ترکیه، روسیه و ایران در سوریه در حال جدایی است؟

موذی گری به سبک اسرائیل

کد خبر : 10045
۱۳۹۷/۱۲/۲۶ - ۱۵:۱۳
در جریان درگیری ها در سوریه، سه کشور ذی نفع در خلال بیش از پنج سال اخیر فراز و فرودهای زیادی را تجریه کرده و هر کدام تلاش کردند تا منافع خود دراین کشور را حفظ کنند؛ منافع و مصالح سه کشور مدعی را در کنار هم قرار داد و در خلال سلسله نشست های صلح سوریه که نشان از نزدیکی اهداف و منافع آنها در این کشور داشت تلاش کردند تا راه حلی برای پایان دادن به منازعه دراین کشور و در عین حال رسیدن به راه حل مشترکی برای تامین خواسته های خود برسند؛ اما به رغم موفقیت های اخیر به نظر می رسد این اتحاد به دلیل بروز برخی از اختلافات در حال فروپاشی است.
پس از کم شدن درگیری ها در سوریه ، شاید روسیه به دنبال سهم خواهی بیشتر از فضای سوریه باشد که البته این مسئله با توجه به فشارهای اسرائیل و مذاکرات صورت گرفته میان اسرائیل و روسیه رنگ و بوی ضد ایرانی تری گرفته است.
دو راهی اسرائیل یا ایران در سوریه
ماه ها قبل و پس از سفر «نتانیاهو»  به روسیه رسانه ها اعلام کردند که روسیه در مورد سوریه با اسرائیل به توافق رسیده و قرار است در قبال خروج نیروی‌های ایرانی از این کشور اسرائیل نیز «بشار اسد» را به رسمیت بشناسد. این خبر البته در داخل نادیده گرفته شد و از سوی روس ها نیز به صورت رسمی مورد تایید نبود؛ هر چند رسانه های اسرائیلی روی آن مانور زیادی داند؛ اما در عمل هنوز این اتفاق رخ نداده است. در حالی که روس ها به هیچ عنوان حرفی از خارج کردن نیروهای خود از سوریه نزده اند؛ اما نیروهای ایرانی برای خروج از سوریه تحت فشار قرار گرفته اند.
سفر اخیر بشار اسد به تهران که بدون اطلاع روس ها انجام شده است نیز به نوعی قدرت نمایی  کشورمان در سوریه نسبت به سایر رقبا و مدعیان در این کشور بود. همچنین سفرهای بازرگانان سوری و خبرها از افزایش مراودات اقتصادی نیز نشان از برنامه ریزی برای ماندن ایرانی ها در سوریه دارد. روزنامه العب مدعی شد که سوریه در حال بررسی طرح واگذاری بندر لازقیه به ایران است. این در حالی است که روسیه یکی از جدی ترین مخالفان این طرح است.
 منابع عرب خبر داده اند که توافقات «بشار اسد» با ایران در سفر اخیر وی به تهران خشم روسیه را برانگیخته و موجب بی اعتمادی کرملین به بشار اسد شده است. به گزارش میدل ایست نیوز، پایگاه نظامی «حمیمیم» که در اختیار نیروی هوایی روسیه است و نقطه آغاز حملات روسیه به مخالفان سوریه بوده در نزدیکی لاذقیه قرار دارد.این منابع افزوده اند که روسیه بندر لاذقیه را بخشی از امنیت خود در سوریه می داند به خصوص که پیش‌تر با دولت بشار اسد درباره حضور درازمدت در منطقه ساحلی سوریه به توافق رسیده بود.
روس ها این اقدام کشورمان را به نوعی قدرت نمایی در سوریه علیه خودشان می دانند. برخی ناظران، حضور ایران در بندر لاذقیه را فراتر از مسائل اقتصادی و راه اندازی بندر و با هدف تبدیل آن به یک پایگاه نیروی دریایی می دانند، چیزی که برای روسیه خوشایند نیست.
اختلاف روسیه با ترک ها در ادلب
مشکلات روسیه در سوریه به همین جا ختم نمی شود دیگر طرف شریک در مذاکرات سوریه نیز حالا سهم بیشتری از قدرت داخلی سوریه می خواهد و تلاش دارد تا با اقدامات نظامی بخشی از اهداف خود را در سوریه پیاده سازی کند. در تازه ترین سطح از این اختلافات ترک ها برای دخالت نظامی در ادلب با روس ها اختلاف نظر های شدیدی دارند به طوری  که سفر از پیش تعیین شده وزیر امور خارجه روسیه به ترکیه به این دلیل لغو شده است. قرار بود «لاوروف» ۱۲ مارس برای شرکت در یک همایش بین‌المللی در آنکارا و انجام مذاکراتی با همتای ترکیه‌ای خود درباره اوضاع سوریه به ویژه اوضاع ادلب به ترکیه برود؛ اما این سفر به ۱۸ مارس موکول شد، اکنون نیز این سفر به تاخیر افتاده است. رسانه‌های روسی اعلام کرده بودند که ترکیه از حملات گسترده روسیه و سوریه به مناطق حومه ادلب ناراضی است. این در حالی است که وزارت دفاع روسیه به تازگی اعلام کرد که حملات با هماهنگی ترکیه صورت گرفته است. مسکو اخیرا هشدار داد که آنکارا در اجرای «توافق سوچی» درباره ایجاد منطقه عاری از سلاح در ادلب شکست خورده است. روس ها در مورد ماهیت گروه های کرد نیز با ترکیه اختلاف نظر دارند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مصاحبه ای از اختلاف نظر مسکو و آنکارا بر سر تروریست بودن یا نبودن گروه های مختلف کردی در سوریه خبر داد. وی گفت: روسیه، نگرانی‌های امنیتی ترکیه از فعالیت های گروه های کردی در سوریه را درک می کند؛ اما دو کشور بر سر این که کدام گروه از کردها تروریست هستند و کدام یک نیستند، با هم اختلاف نظر دارند. سرگئی لاوروف افزود: ما دیدگاه مشترکی درباره این که کدام گروه از کردهای سوریه را به عنوان تروریست به حساب آورد نداریم؛ اما باید سره را از ناسره جدا کنیم و ببینیم که کدام یک از گروه های کردی در سوریه تهدیدی برای جمهوری ترکیه محسوب می شوند. ایجاد اختلاف میان سه کشور ایران، روسیه و ترکیه می تواند تهدیدی جدی برای روند صلح سوریه باشد  و بروز مجدد درگیری ها و عدم رسیدن به صلح در این کشور را در پی داشته باشد.
 
نویسنده : علیرضا کریمیان