روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

گزارشی از تندیس و سردیس اسطوره های ایرانی که در سال 97 رونمایی شدند؛

اصفهان، شهر مجسمه ها

کد خبر : 10047
۱۳۹۷/۱۲/۲۶ - ۱۵:۲۷
دیار گنبدهای فیروزه ای جزو معدود شهرهایی در ایران است که در آن به نصب مجسمه های زیبا بهای زیادی داده می شود و کمتر میدانی در شهر را می‌توان دید که از این مجسمه ها خالی باشد، مجسمه هایی که ساخت دست اساتید مجرب مجسمه سازی در ایران و اصفهان است و در سال 97 به طور ویژه به شخصیت های برجسته این دیار اختصاص یافته است؛ شخصیت هایی که مظهر رشادت ها، ایثار گری ها و حق طلبی ها و کار و تلاش گسترده در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، سیاسی هستند و چهره های ماندگار شهر نام گرفته اند.
 مدیر عامل سازمان زیبا سازی شهرداری اصفهان درباره توجه ویژه مدیران شهری به نصب تندیس، سردیس اسطوره ها در شهر به «زاینده رود»  می گوید: نصب تندیس، سردیس و المان شهری مرتبط با این اسطوره ها در یک شهر تاثیر بسزایی در انتقال مفاهیم ارزشی جامعه به مردم آن شهر خواهد داشت.حسن موذنی در خصوص چگونگی امور کارشناسی و تصویب نصب مجسمه ها در سطح شهر می افزاید: امور مربوط به نیاز سنجی،مطالعات،پژوهش،بررسی اولیه و جانمایی این مجسمه ها در کمیته زیباسازی متشکل از معاونین وتعدادی ازمدیران حوزه های مختلف شهرداری انجام می شود وپس از آن درشورای عالی زیباسازی متشکل از اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان از دو کمیسیون فرهنگی و عمرانی ، مجسمه های تصویب شده ، جهت ساخت و نصب سفارش داده می شود .وی عرصه های شهری را مخصوصا در کلان‌شهرها ، محل حضور و برخورد روز افزون فرهنگی اجتماعی شهروندان می داند و می گوید: قبل و بعد از انقلاب اسلامی و تا پایان دفاع مقدس به ایجاد ، گسترش و غنا بخشیدن به فضاهای شهری به طور شایسته پرداخته نشده بود اما طی سال های اخیر، ر سیدگی به امور فرهنگی و زیبا سازی شهرها و اهمیت دادن به نیازهای روحی-روانی شهروندان در برنامه کلان‌شهرها جایگاه ویژه ای پیداکرده است.در ادامه نگاهی خواهیم داشت به برخی از مجسمه ها و سردیس هایی که در سال 97 رونمایی شدند؛

مجسمه کاوه آهنگر
اردیبهشت سال جاری بود که  مجسمه کاوه آهنگر پس از 15 سال دوری از سطح شهر و با پیگیری مردم و دوستداران میراث فرهنگی به میدان آزادی بازگشت. مجسمه کاوه، نماد ظلم‌ستیزی در اسطوره‌های ایرانی و شاهنامه فردوسی است، آهنگری که درفش آهنین کاویانی را بر دوش گرفت و به نبرد ضحاک ماردوش رفت و او را که دو مار بر شانه داشت و از مغز جوانان ایران برای تغذیه مارها بهره می برد، شکست داد. این مجسمه که توسط ایرج محمدی، استاد مجسمه ساز ایرانی ساخته شد، به دلیل عملیات عمرانی مترو در میدان آزادی برچیده شد و سال ها در انبار نگهداری می شد تا این که دوباره در سال جاری درست در همان جایی که سال ها پیش مجسمه شاه عباس صفوی قرار گرفته بود، نصب شد، نصبی که البته حواشی زیادی را به دنبال داشت.

تندیس جهان پهلوان تختی
همزمان با 5 شهریور، سالروز تولد جهان پهلوان تختی، مدیران شهری اصفهان از تندیس این قهرمان فراموش نشدنی ورزش ایران در ایستگاه مترو تختی رونمایی کرد.به گفته شهردار اصفهان، در این مراسم جهان پهلوان تختی، پهلوان عرصه انسانیت و اخلاق بوده که می تواند به عنوان معیاری اخلاقی برای هدایت ورزشکاران در عرصه رقابت ها محسوب شود و از این رو جامعه و به خصوص جامعه ورزش به این الگوها نیاز دارد و از این رو باید نماد آن ها در شهر برپا داشته شود چرا که تختی کسی است که برای همیشه تاریخ ورزشکاران و جوانان، الگوی اخلاقی و معلم بزرگی است و می توان با معیار قرار دادن رفتار او در جامعه‌، به سوی جامعه سالم حرکت کرد.

تندیس زاون قوکاسیان
در حاشیه  برگزاری سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان، تندیس هنرمند بزرگ اصفهانی زاون قوکاسیان در میدان جلفا رونمایی شد. این تنديس که يک و نيم برابر مقياس واقعي بوده  و از جنس فايبرگلاس و پتيمه کريستال است به دست «جعفر نجيبي» ساخته شده است. زاون قوکاسیان کارگردان، فیلمساز، منتقد و مدرس ایرانی ارمنی‌تبار سینمای ایران بود که او را پدر نقد سینمای ایران می نامند. به گفته شهردار اصفهان در مراسم رونمایی از تندیس قوکاسیان، زاون انسانی علاقه مند به هنر، و هنرمندی علاقه مند به اصفهان بود که دوست نداشت از این شهر جدا شود. این هنرمند بخشی از هویت سینمایی اصفهان محسوب می شد که هیچ جشنواره را نمی توان یافت که او در آن حضور نداشته یا حتی با آن ارتباطی نداشته باشد.


 تندیس شهید خرازی و شهید غازی
 همزمان با هفته دفاع مقدس و با حضور سردار قربانی، مدیران شهری اقدام به رونمایی از تندیس شهید خرازی و شهید غازی کردند که تا یاد و نام این دو شهید بزرگوار که از اسطوره های ایثار و شهادت نصف جهان محسوب می شوند گرامی داشته شوند.
سردیس شهید حسن غازی توسط «احسان حاجی آقا معمار» و سردیس سردار خرازی توسط «جعفر نجیبی» ساخته شد.  سردیس این دو شهید بزرگوار پس از رونمایی در گلستان شهدا در محدوده محل زندگی این شهیدان با حضور خانواده هایشان نصب شد.
نویسنده : سمیه مصور