روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

آخرین وضعیت سیل در گلستان؛

خطر سیل در گلستان برطرف شد

کد خبر : 10085
۱۳۹۸/۰۱/۰۳ - ۱۱:۳۴
معاون عمرانی استاندار گلستان از کاهش آب خروجی از سدها و ازبرطرف شدن خطر سیل در گلستان خبر داد.
مهر، با شروع فعالیت سامانه سرد بارشی از روز یکشنبه در استان گلستان طوفان، سیل، برف و کولاک و رانش زمین مهمان ناخوانده استان گلستان شد و خساراتی را به شهرهای گلستان وارد کرد.

میرمحمد غراوی، معاون عمانی استاندار گلستان اظهار کرد: با کاهش آب خروجی سدهای گلستان، خطر سیلاب کاملاً برطرف شده است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سیل در گلستان تاکنون دو نفر فوت کرده اند، گفت: با مساعد شدن هوا از امروز امدادرسانی با قوت و شدت بیشتری ادامه می‌یابد.

بنا به اعلام پلیس راه گلستان به علت سیلاب و آب گرفتگی معابر و عدم ایمنی، محورهای محور توسکستان، خوش ییلاق، گرگان به آق قلا و یساقی به کردکوی تا اطلاع ثانوی مسدود هستند.

سرهنگ علی عبدی افزود: محور خوش ییلاق در یک باند باز شده اما تنها خودروهای شاسی بلند می‌توانند از آن باند تردد کنند و برای سواری‌ها ممنوع است.

قره جه طیار، نماینده مردم شرق گلستان در رابطه با کمک به سیل زدگان اظهار کرد: هر خانواری که منزل مسکونی آنها دچار آبگرفتگی و تخریب ناشی از سیلاب شده باشد مبلغ ۵۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی برای بازسازی منازل مسکونی خود دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: همچنین این خانواده‌ها از مبالغ بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی کمک بلاعوض برای خرید لوازم منزل و هفت میلیون تومان کمک بلاعوض معیشتی بهرمند می‌شوند.

جلسه مدیریت بحران بنیادمسکن شهرستان‌های غرب استان گلستان هم به میزبانی بنیادمسکن شهرستان گرگان و آق قلا با هدف بررسی خسارات مربوط به سیلاب در شهرهای غرب استان تشکیل شد.

مدیربنیادمسکن شهرستان گرگان و آق قلا در این جلسه اظهار کرد: ۷۶ روستای شهرستان آق قلا و شهر آق قلا در زیر آب هستند و تقریباً تمام واحدهای روستایی و شهر آق قلا دچار تخریب و آب گرفتگی شده اند.

وی افزود: طبق ارزیابی‌های اولیه حدود ۳۰ هزار نفر از مردم شهرستان آق قلا درگیر سیل هستند.

رئیس جمعیت هلال احمر به منظور بازدید و بررسی روند امدادرسانی وارد استان گلستان شده است، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دقایقی پیش به همراه وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس بنیاد مستضعفان برای بررسی شرایط سیل در استان گلستان وارد فرودگاه گرگان شدند.

مدیرآموزش وپرورش شهرستان گرگان از آمادگی چهار واحد آموزشی برای اسکان اضطراری هم استانی‌های گلستانی در روستاهای محمدآباد، امیرآباد و کریم آباد خبر داد.