روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

دمای هوای زیر صفر کوهرنگ دلیل آورد کم به حوضه زاینده‌رود

کد خبر : 10144
۱۳۹۸/۰۱/۱۰ - ۱۸:۲۶
معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای اصفهان گفت:دمای مینیمم و ماکسیمم در کوهرنگ عمدتا زیر صفر بوده، طبیعی است که آورد به حوضه زاینده‌رود کمتر از نقاط دیگر در کشور باشد.
حسن ساسانی معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای اصفهان اظهار کرد: هم اکنون مخزن سد زاینده‌رود در حدود ۲۵۸ میلیون مترمکعب آب دارد و همچنین با توجه به اینکه بارش‌ها در ایستگاه چلگرد که شاخص حوضه زاینده‌رود است، به صورت برف و دمای مینیمم و ماکسیمم در کوهرنگ عمدتا زیر صفر بوده، طبیعی است که آورد به حوضه زاینده‌رود کمتر از نقاط دیگر در کشور باشد.

وی ابراز امیدواری کرد که با افزایش دما و پیش‌بینی بارش‌هایی که به صورت باران است، ورودی به سد زاینده رود نیز افزایش پیدا کند.

معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه‌ای اصفهان خاطرنشان کرد: اینکه چرا این سد همچون دیگر سد‌های کشور سرریز نمی‌کند به این دلیل است که این منطقه تجربه بیش از ۱۰ سال خشکسالی را دارد و مخزن سد زاینده رود به حدی خالی است که سال‌های ترسالی مناسب‌تری نیاز دارد تا نقاط بحرانی حوضه زاینده‌رود برطرف شود.

ساسانی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: میزان آب تونل‌های یک و دو کوهرنگ با توجه به دبی رودخانه در کارون تنظیم می‌شود وقتی دبی زیاد است طبیعتا حداکثر برداشت را بر اساس تخصیص انجام می‌دهیم، زیرا نه می‌شود بیشتر برداشت کرد و نه ظرفیت تونل‌های کوهرنگ اجاره برداشت بیشتر می‌دهد.