روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

سد گلپایگان سرریز شد/از مسیر سد کوچری و گلپایگان تردد نکنید

کد خبر : 10159
۱۳۹۸/۰۱/۱۲ - ۱۰:۳۲
فرماندار گلپایگان گفت: با توجه به بارندگی‌های سال ۹۸ ظرفیت سد گلپایگان به تراز واقعی ۳۶.۵ میلیون متر مکعب آب رسید و سرریز شد.

حسین یارمحمدیان از شهرستان گلپایگان با اشاره به این‌ که در اثر بارندگی‌های دو هفته اخیر در سال ۹۸ سد گلپایگان سرریز شد اظهار کرد: ظرفیت آبگیری سد گلپایگان ۳۶.۵ میلیون مترمکعب است که اکنون به تراز واقعی رسیده و در هر ثانیه ۵۲ متر مکعب آب از سد گلپایگان وارد سد کوچری می‌شود.

وی تأکید کرد: به دلیل خطرات سرریز شدن سد گلپایگان مردم از مسیر جاده سد کوچری و سد گلپایگان با فاصله عبور و از تردد در حاشیه این دو سد خودداری کنند.

فرماندار گلپایگان با بیان این که قسمتی از جاده‌ سد کوچری و سد گلپایگان ظرف یک هفته آینده به طور کامل آبگیری می‌شود تأکید کرد: مسئولان آب منطقه‌ای تهران نسبت به تکمیل جاده جایگزین اقدام کنند.

وی افزود: تکمیل و رفع نواقص جاده جایگزین این مسیر یک میلیارد تومان اعتبار در بردارد که در تعهد آب منطقه‌ای تهران است.

 سد گلپایگان نخستین سد مخزنی خاکی و مدرن ایران است که در سال ۱۳۳۶ با  هدف جلوگیری از خسارات ناشی از سیل و تأمین آب اراضی کشاورزی شهرستان گلپایگان بر روی رودخانه اناربار احداث شد.

سد گلپایگان دارای ۵۷ متر ارتفاع از سطح زمین است و علی‌رغم محدود بودن تجهیزات فنی و امکانات رفاهی در زمان ساخت این سد و با گذشت بیش از ۵۰ سال از احداث آن هنوز ایمن و پایدار مانده است.

ایمنا