روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

آیا انتظارات اقتصادی استان اصفهان از گردشگری در ایام نوروز برآورده شده است؟

فرصتی که سوخت

کد خبر : 10188
۱۳۹۸/۰۱/۱۶ - ۱۶:۴۳
با رسانه ای شدن درخواست رییس جمهور برای باز شدن آب زاینده رود برای نوروز بسیاری از فعالان گردشگری و اقتصادی امیدوار بودند تا نوروز، جانی تازه به گردشگری از رونق افتاده اصفهان بدهد. بر اساس آمار های ارائه شده در ایام نوروز بیش از 40 میلیون نفر شب اقامت در کشور به ثبت رسیده است.
بر اساس اعلام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سهم اصفهان از این میزان چیزی در حدود سه میلیون نفر بوده است که بیش از نیمی از این تعداد از اصفهان بازدید کرده اند. با این وجود اما به نظر می رسد این تعداد از ورود مسافران به اصفهان نتوانسته است تاثیر چندانی در رونق اقتصادی شهر داشته باشد.به عقیده بسیاری از کارشناسان، اگر چه سفر جزو لاینفک تعطیلات عید ایرانی هاست؛ اما عملا این سفرها چندان تاثیری در رونق اقتصادی شهرهای مقصد ندارد. صنعت گردشگری موثرترین ابزار برای رونق و توسعه یک اقتصاد به شمار می‌رود؛ صنعتی که تاثیر مستقیم بر تولید ناخالص داخلی خواهد داشت. اما برای رسیدن به این توسعه باید در این صنعت توازن ایجاد کرد و به «گردشگری پایدار» رسید؛ چیزی که جای خالی آن به خصوص در اصفهان مشاهده می شود.
رقابت نابرابر هتل ها و منازل استیجاری
 اگر چه در روزهای پایانی اسفند ماه اعلام شد که ظرفیت رزرو هتل های اصفهان در حال تکمیل شدن است و زاینده رود توانسته خیل مسافران را به سفر به اصفهان ترغیب کند؛ اما به نظر می رسد سیل و شرایط ناپایدار جوی اجازه نداد تا آنطور که باید انتظارات برآورده شود. بر اساس اعلام مسئول جامعه هتلداران استان اصفهان در چند روز ابتدای سال همچون سال‌های گذشته وضعیت مطلوب بود و حدود 95 درصد هتل‌های اصفهان پر شد؛ اما بعد از روز پنجم فروردین ماه با انتشار اخبار وضعیت نابسامان جوی، اثر منفی شدیدی گذاشت.کریم بیگی در این باره اظهار کرد: بسیاری از رزروهای مسافران لغو شد و افت شدیدی پیدا کرد، البته هتل‌های درجه 4 و 5 با توجه به اینکه مشتریان خاص خود را دارند کمتر تحت تاثیر قرار گرفتند.وی افزود: لغو رزروها بیشتر برای هتل‌های درجه 3 به پایین بود، زیرا رقابت ناسالمی بین این نوع هتل‌ها و خانه‌های استیجاری وجود دارد و در این بین مسافران به دلایلی نیز خانه‌های استیجاری را انتخاب می‌کنند.
بیگی عنوان کرد: این اتفاق در حدی بود که این نوع هتل‌ها با 50 درصد ظرفیت خود کار کردند و این اتفاق بی‌سابقه‌ای بود  که دو دلیل داشت؛ یکی شرایط جوی و دیگری وجود خانه‌های استیجاری عوامل کاهش تقاضا بود. این مسئله البته در آمار و ارقامی که از استقبال مسافران از این منازل هم منتشر شد دیده می شود. بر اساس اعلام اتاق اصناف، 50 درصد اسکان مسافران نوروزی توسط اصناف و منازل استیجاری صورت گرفته است.
رییس اتاق اصناف مرکز استان اصفهان، گفت: منازل استیجاری توسط اتحادیه مشاورین املاک در اختیار مسافران نوروزی قرار داده‌شده و بیش از 50 درصد اسکان مسافران نوروزی توسط اصناف صورت گرفت.رسول جهانگیری با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد اسکان مسافران نوروزی توسط اصناف صورت گرفته، گفت: در ایام نوروز اتحادیه‌های اصناف حتی در ایام تعطیل به مسافران نوروزی استان خدمات ارائه می‌کردند.
سفرهای هوایی از زمینی جا ماند
گردشگرانی که با هدف اسکان و استفاده از ظرفیت های گردشگری وارد شهری می شوند معمولا از طریق سفرهای ریلی و هوایی و با رزرو هتل ها و استفاده از رستوران ها و سایر مشاغل مرتبط است. اما به نظر  می ر سد امسال اصفهان بیشتر پذیرای مسافرانی بود که ترجیح می دهند تا با استفاده از خودروهای شخصی و اسکان های ارزان قیمت هزینه سفرها را تا حد ممکن کاهش دهند.
 بر اساس اعلام  معاون حمل و نقل اداره کل حمل و نقل و پایانه‌های استان اصفهان سفرهای نوروزی به اصفهان اگر چه رشد داشته است؛ اما این سفرها را می توان در زمره ارزان قیمت هایی دانست که چندان نمی تواند چشم انتظاری صنوف را مرتفع کند. بر اساس اعلام سازمان راهداری سفرهای نوروزی 98 از استان اصفهان با آمار 47 هزار سفر و تعداد 553 هزار مسافر نسبت به سال گذشته 9 درصد رشد داشته است.
همچنین معاون این سازمان درخصوص آخرین وضعیت آمار سفر‌های نوروزی استان اصفهان اظهار کرد: از تاریخ 25 اسفند 97 تا 14 فروردین 98 تعداد سفرهای انجام شده از مبدأ استان اصفهان 47 هزار و 110 سفر با تعداد 553 هزار و 61 مسافر بوده است.
آمار و ارقام بالا نشان می دهد که اصفهان همچنان مقصد سفرهای ارزان قیمت ایرانی ها باقی مانده است. وجود بناهای تاریخی عمدتا رایگان و زیبایی های بصری شهری موجب شده تا بسیاری برای سفر به اصفهان ترغیب شوند؛ اما به نظر می رسد مسئولان چندان تدبیری برای استفاده از ظرفیت های اقتصادی ورود این جمعیت به استان نداشته باشند.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول