روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

نصف جهان، معین استان های سیل زده شد

اصفهان، سال نو، سیل

کد خبر : 10189
۱۳۹۸/۰۱/۱۶ - ۱۶:۵۴
گفته می شود که بحث تاب‌آوری، برآمده از مدیریت بحران است؛ بدان معنا که شهرها بتوانند در مقابل بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله همچنین بلایای انسانی مثل جنگ مقاومت بیشتری داشته باشند. اینکه شهر بتواند بهترین راهکار را در کمترین زمان ممکن برای رویارویی با معضل به وجود آمده داشته باشد، همان تاب‌آوری در برابر نارسایی‌هاست.
با استناد به این تعریف باید گفت در بسیاری از استان های کشور از جمله گلستان، لرستان، کرمانشاه، ایلام و البته شیراز و خوزستان که در یکی دوسال گذشته، سیل و زلزله را تجربه کردند، اساسا مدیریت بحرانی وجود نداشته و ستاد بحران در این استان ها بر اساس همان اصل «غافلگیرشدن» عمل می کند و اگر هم مدیریتی بوده، آن قدر ضعیف بوده که نوروز 98 تبدیل به تلخ ترین نوروز در این استان ها شد و البته استان های دیگر نیز خوشبختانه چندان درگیر این بلایا نبودند تا میزان توانمندی و تاب آوری و شاهکارهای مدیریتی بحران در آنها آزموده شود!
کارشناسان می گویند از نظر تاریخی ثابت شده که تمام شهرهای کشور ما روی گسل زلزله قرار دارند و به طور متناوب تعدادی از شهرها بیشتر و تعدادی کمتر حادثه زلزله را تجربه کرده‌اند. حتی برخی از شهرهای کشور به دلیل وقوع زلزله ویران و دوباره بنا شده است، به عنوان مثال شهر کاشان در دوره قاجار دوباره ساخته شده زیرا کاشان قدیم در اثر زلزله بسیار مهیب از بین رفت.
اما اینکه تاب آوری شهر اصفهان در این میان تا چه اندازه است، باید گفت به لطف اندیشمندان و دانشمندان بزرگی که در گذشته در این شهر داشته ایم و البته به لحاظ جغرافیایی و مسائل دیگر؛ شهر اصفهان در برابر زلزله نسبتا وضعیت بهتری نسبت به سایر شهرهای کشور دارد، از نظر بحران سیل نیز با توجه به وجود شبکه مادی‌ها و انهار، امکان هدایت آب‌ها وجود دارد، پس اصفهان از این دو بلای طبیعی تا حدودی در امان است.
سیل اخیر در برخی استان ها خسارات بعضا سنگین و شاید حتی جبران ناپذیری برجای گذاشت. نمی شود نوشت «خوشبختانه اصفهان تا حدود زیادی در امان بود» چون غم مردم لرستان و گلستان و خوزستان، غم اصفهان هم هست و اصفهان مثل همیشه «معین» بود.
از همان ساعات ابتدایی جاری شدن سیل در گلستان و پس از آن در لرستان و خوزستان، نیروهای امدادی اصفهان در قالب ارتش و سپاه و نیروهای جهادی و هلال احمر و کمیته امداد به یاری سیل زدگان شتافتند. در این میان شهرداری اصفهان نیز حضور قابل توجه و تحسین برانگیزی در صحنه داشت. شهردار اصفهان نه مشکل خانوادگی داشت که برای حل آن عازم آلمان شود و نه احساس می کرد نیاز به استراحت دارد که برای خستگی درکردن راهی فرانسه شود! حتی به تهران هم نرفت. در اصفهان ماند و تلاش کرد تا در این شرایط حساس در کنار مردم شهر خودش باشد .
با آغاز بحران سیل در کشور که آژیر خطر آن در «اصفهان» نیز به صدا درآمده بود، نشست شورای مدریت بحران در استان تشکیل شد. منصور شیشه فروش، مدیرکل مدیریت بحران استان پس از پایان این نشست گفت: نشست شورای مدیریت بحران استان برگزار شد و تمهیدات لازم برای امداد رسانی به مردم سیل زده شمال کشور و وقوع احتمالی سیل در استان در نظر گرفته شد. بدین منظور خودروهای امدادی و دو فروند بالگرد شنوک در پایگاه چهارم پشتیبانی هوانیروز آماده پرواز به سمت مناطق سیل زده است.
شیشه فروش همچنین خبر داد که سه دستگاه کامیون شامل بسته های غذایی نیز برای استان های خوزستان و لرستان ارسال شده و سه فروند بالگرد هلال احمر و اورژانس نیز در آمادگی کامل برای خدمت رسانی به هم استانی ها هستند.
در همین زمینه  مومنی، مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان نیز با اشاره به آخرین فعالیت‌ها و اقدامات جمعیت هلال احمر استان اصفهان در یاری رسانی به حادثه دیدگان ناشی از سیل اخیر گفت: درپی درخواست سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در یاری رسانی به مردم سیل زده استان‌های گلستان، خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و فارس محموله امدادی شامل ۱۳ هزار و ۱۹۰ تخته پتو، شش هزار و ۲۳۰ تخته موکت، سه هزار و ۵۰ بسته غذایی یکماهه، یک هزار و ۳۰۰ بسته غذایی ۷۲ ساعته و یک هزار و ۲۳۳ تخته چادر طی چند مرحله به این مناطق ارسال شده است.
به گفته مومنی، بیش از ۵۰ نجاتگر و پرسنل عملیاتی در قالب ۹ تیم نجات در سیلاب این جمعیت با تجهیزات و امکانات امدادی به منظور امدادرسانی به مردم سیل زده به این استان‌ها اعزام شده‌اند و در حال حاضر نیرو‌های عملیاتی در منطقه پلدختر با همکاری سایر نیرو‌ها درحال امدادرسانی به حادثه دیدگان هستند. ضمن آنکه تعداد ۴۸ نفر نیروی عملیاتی پشتیبانی و اسکان اضطراری آماده اعزام به منطقه هستند.
شهرداری اصفهان نیز تلاش کرد تا از قافله امدادرسانی به سیل زدگان در لرستان عقب نماند. با دستور شهردار اصفهان ماشین‌آلات سنگین و متخصصان خدمات شهری و آتش‌نشانی برای امدادرسانی به سیل‌زدگان خرم‌آباد اعزام شدند تا نیروهای شهرداری اصفهان در کنار نیروهای آتش نشانی خرم‌آباد و عوامل شهرداری به سیل زدگان خرم‌آباد خدمت رسانی کنند.
و البته در کنار این نیروها حضور کارکنان ارتش، سپاه، نیروهای نظامی و انتظامی و مردم خرم‌آباد باعث شد که عملیات نظافت شهر سرعت زیادی داشته باشد.
«نوروزی» شهردار اصفهان نیز شخصا وارد عمل شد و روز دوازدهم فروردین با همراهی تیمی از کارشناسان و متخصصان شهرداری اصفهان جهت امدادرسانی به سیل زدگان عازم استان لرستان شدند. اصفهان، استان همجوار لرستان محسوب می شود و طبیعی است که حضور پررنگ تری هم در صحنه امدادرسانی داشته باشد.
 
***

سیل در استان اصفهان نیز خساراتی به دنبال داشت. هرچند با توجه به مجموع شرایطی که در ابتدای مطلب ذکر شد، خسارت ها در اصفهان به نسبت سایر شهرها کمتر بود؛ اما در نهایت قدرت ویرانگر سیل، در برخی شهرستان های استان تاثیر مخرب خود را برجای گذاشت و آن طور که معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفته بر اثر جاری شدن سیل اخیر، حجم بارش‌ها به نحوی بود که بالغ بر ۲۹۰ کیلومتر از راه‌های استان اصفهان (بر اساس آخرین اطلاعات گردآوری شده) دچار آسیب دیدگی شامل آب شستگی، تخریب شانه راه و آسیب به رویه راه‌ها شد و به گفته فر زاد دادخواه، در مجموع مجموع برآورد خسارات تا این لحظه ۵۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان نیز می گوید که ۱۷ شهر و ۳۵ روستا و محور کوهستانی در شهرستان‌های شهرضا، دهاقان، تیران و کرون، شاهین شهر، فریدن، فریدونشهر، چادگان، خوانسار، نایین، گلپایگان، سمیرم و بخش کوهپایه شهرستان اصفهان متاثر از حوادث جوی ناشی از بارندگی‌های اخیر در استان بوده اند.
 
***

در روز پنجم فروردین و همزمان با حوادث تلخ سیل در شیراز و گلستان، سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان هم هشدار داد که احتمال طغیان زاینده رود وجود دارد و به همین دلیل، هرگونه اسکان در حاشیه زاینده رود را ممنوع اعلام کرد.
این سازمان اعلام کرد که با توجه به اعلام سازمان هواشناسی کشور مبنی بر بارش شدید باران در استان اصفهان و استان‌های همجوار، همشهریان و مسافران به هیچ وجه در حاشیه رودخانه زاینده رود و نهرهای اطراف آن اسکان نداشته باشند و احتمال بالا آمدن آب رودخانه بسیار زیاد است.
پس از اعلام این هشدار، تصاویری از طغیان های قبلی زاینده رود طی سال‌های گذشته در شبکه های اجتماعی منتشر شد و پای این عکس ها نوشتند که زاینده رود هر چندسال یک‌بار طغیان می کند و امسال هم نوبت به طغیان این رودخانه رسیده است! اتفاقی که البته خوشبختانه روی نداد و مردم از خشم طبیعت در امان ماندند. با این حال نیروهای امدادی و آتش نشانی تا آخرین روزهای تعطیلی نوروز روی پل‌های خواجو، سی و سه پل و مسیرهای امتداد رودخانه زاینده‌رود گشت‌زنی کردند تا ایمنی شهروندان و مسافران نوروزی به خطر نیفتد.
 
نویسنده : گیسو زنگی آبادی