روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

به بهانه سفر نخست وزیر عراق به ایران؛

یک عمر رفاقت سیاسی

کد خبر : 10199
۱۳۹۸/۰۱/۱۷ - ۱۵:۴۴
«عبدالمهدی» را گزینه ایران برای نخست وزیری عراق می دانستند. سال گذشته و پیش از انتخابات در این کشور، برخی رسانه‌های عربی در این باره گمانه زنی هایی را مطرح کردند.
 از جمله «العرب» که نوشت:« تهران روند تکمیل طرح خود در مورد پرونده سیاسی عراق را آغاز کرده و عادل عبدالمهدی را برای منصب نخست وزیری پیشنهاد داده است». خبرها حاکی از آن است که مرجعیت شیعه، آیت اله سیستانی نیز مخالفتی با انتخاب عبدالمهدی ندارد. تا این لحظه، مشخص نشده که آیا واشنگتن نامزدی عبدالمهدی را قبول می کند یا قادر است در برابر عملی شدن خواسته ایران بایستد؛ اما جبهه سیاسی وابسته به ایالات متحده در عراق هم بر این عقیده اند که عبدالمهدی از اکثر ویژگی هایی که واشنگتن برای نامزد نخست وزیری شرط کرده، برخوردار است.
و این چنین بود که «عادل عبدالمهدی»  به نخست وزیری عراق رسید؛کسی که از ابتدای سقوط صدام یکی از بحث برانگیزترین چهره های سیاسی در عراق به شمار می رفته است.  مردی که در سال 2005 تمایل جدی به پست نخست وزیری داشت و به آن نرسید؛ اما درست وقتی که هیچ میلی به پست های حکومتی در عراق نداشت و خانه نشینی را انتخاب کرده بود، عالی ترین مقام اجرایی کشور با صلاحیت هایی به مراتب فراتر از 2005 به سراغ او آمد و نخست وزیر عراق شد آن هم در برهه‌ای که کشورش با چالش های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی داخلی مواجه است و در عین حال باید در وضعیت متلاطم این روزهای جهان و منطقه، عراق را به ساحل امن و آرامش برساند.آقای نخست وزیر اما تحت حمایت ایران قرار دارد . عبدالمهدی، جزو حامیان برجام است و برای همین از خروج یکجانبه آمریکا از برجام انتقاد کرد و معتقد است که تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران بر خلاف قانون بین المللی و به ضرر عراق و منطقه است. از نکات کلیدی درباره دیدگاه های اقتصاد خارجی عادل عبدالمهدی این است که  او  معتقد به پایان دوره حاکمیت دلار بر اقتصاد بین المللی است و البته از گسترش مناسبات اقتصادی با ایران نیز حمایت کرده و بر آن تاکید دارد برخلاف نخست وزیر قبلی که چشمانش را روی تمامی تلاش ها و حمایت ها و برادری های ایران در زمان جنگ عراق با داعش بست و گفت با وجود اینکه تحریم ها را قبول ندارد؛ اما به خاطر منافع کشورش از آن تبعیت می کند! عبدالمهدی در زمان حمله به کنسولگری ایران در بصره نیز این اقدام را به شدت محکوم کرد و اظهار داشت حمله به کنسولگری ایران در بصره پیش از هرچیز تعرض به دولت و ملت عراق است. به گفته عبدالمهدی؛ روابط دو کشور ایران و عراق دارای ابعاد مختلف دینی، مذهبی، قومیتی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، زیست محیطی، امنیتی، حیاتی و جغرافیایی است و مصالح عراق در داشتن روابط با همه همسایگان و به خصوص جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.  آقای نخست وزیر دیروز به تهران آمد آن هم کمی پس از سفر خبرساز روحانی به عراق که مورد توجه تمام رسانه های جهان قرار گرفت و پیام‌های معناداری نیز برای آمریکایی ها و البته سعودی ها داشت.  عبدالمهدی در کاخ سعدآباد مورد استقبال رسمی حسن روحانی قرار گرفت و سپس نشستی با یکدیگر داشتند که در این نشست به برخی توافقات صورت گرفته از جمله رایگان شدن ویزای ایرانیان در سفر به عراق و لایروبی اروند و ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک مرزی تاکید شد و  رییس جمهور کشورمان با اشاره به اینکه برنامه صادرات برق، گاز و نفت ایران به عراق ادامه می‌یابد، گفت: آماده هستیم بین دو کشور اتصالات بسیار خوبی انجام شود و حتی این اتصالات، تسهیلاتی را برای سایر کشورها فراهم کند.
نویسنده : زینب ذاکر