روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

در هجدهمین روز بهار ناپایداری‌های جوی، هوای اصفهان را دارد

کد خبر : 10203
۱۳۹۸/۰۱/۱۸ - ۱۰:۲۲
ناپایداری‌های اخیری که باعث بارش باران و برف و همچنین جاری شدن سیلاب و در برخی مناطق وقوع سیل شد، هوای اکثر استان‌های کشور در محدوده پاک باقی ماند که بر این اساس شهر اصفهان از ابتدای سال 98 تا به امروز 9 روز هوای سالم و 9 روز هوای را گذراند.
با توجه به آغاز بهار و افزایش دما و ناپایداری‌های اخیری که باعث بارش باران و برف و همچنین جاری شدن سیلاب و در برخی مناطق وقوع سیل شد، هوای اکثر استان‌های کشور در محدوده پاک باقی ماند که بر این اساس شهر اصفهان از ابتدای سال 98 تا به امروز 9 روز هوای سالم و 9 روز هوای را گذراند.

اصفهان امروز نیز با میانگین شاخص 54 برای پنجمین روز متوالی هوای سالم را تجربه کرد که با توجه به اعلام اداره هواشناسی مبنی بر تداوم این ناپایداری‌ها و بارش باران بهاری در اکثر مناطق استان طی امروز و فردا، باعث تداوم هوای پاک یا سالم برای استان می‌شود.

تمام ایستگاه‌های پایش کیفی هوای شهر اصفهان در 18 روز گذشته از بهار در محدوده سبز یا زرد قرار داشتند و طی 24 ساعت گذشته منتهی به ساعت 7 صبح امروز، در بین ایستگاه‌های پایش کیفی هوای شهر اصفهان ایستگاه چهارباغ خواجو با شاخص 47 پاک‌ترین ایستگاه و پس از آن به ترتیب ایستگاه‌های خیابان استانداری و بزرگراه خرازی با شاخص 49 در وضعیت هوای پاک و ایستگاه میدان احمدآباد با شاخص 70 در وضعیت هوای سالم قرار دارند ولی برای ایستگاه‌های خیابان رودکی، خیابان پروین و خیابان دانشگاه شاخصی ثبت نشده است.

وضعیت شهرستان‌های استان اصفهان نیز در این 18 روز، مشابه وضعیت کیفی هوای شهر اصفهان و در محدوده سبز و یا زرد بوده است؛ طی 24 ساعت گذشته منتهی به ساعت 7 صبح امروز پاک‌ترین شهرستان استان، مبارکه با شاخص 60 و پس از آن به ترتیب، شهرستان‌های شاهین‌شهر با شاخص 65، سجزی با شاخص 76 و زرین‌شهر با شاخص 99 و در وضعیت هوای سالم قرار دارند.

شاخص کیفی هوا (AQI) یا شاخص آلودگی هوا (PSI) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از 10 میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از 2.5 میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند را تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را در سطوح مختلف نشان می‌دهد.

به گزارش فارس، بر اساس شاخص آلودگی هوا، این شاخص از صفر تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه‌های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای عموم، 201 تا 300 بسیار ناسالم، 301 تا 500 خطرناک است.

فارس