روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

به بهانه گمانه ها درباره اقدام آمریکا علیه سپاه پاسداران کشورمان؛

پشت سر سپاه هستیم

کد خبر : 10211
۱۳۹۸/۰۱/۱۸ - ۱۶:۳۱
سعودی و اسرائیلی ها خوشحال نشوند، چه کسی خوشحال شود؟ آمریکا نقشه می کشد و اجرایی می کند، وردست های وهابی- عبری‌اش هم ذوق زده می شوند و بر همین اساس است که وقتی یک رسانه آمریکایی مدعی می شود ایالات متحده قصد دارد امروز (دوشنبه) سپاه پاسداران ایران را به عنوان گروه تروریستی معرفی کند، تارنمای تلویزیون العربیه با برجسته کردن این خبر، ذوق زدگی خود را از تصمیم آمریکا آشکار می کند و همراه با خبر یاد شده، عکس سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس را منتشر می‌کند تا نشان دهد کینه‌ای عمیق نسبت به این سردار سپاه اسلام دارد! و البته فراموش نکنیم العربیه وابسته به دربار سعودی است و به نزدیکی با مواضع اسرائیل در عناد با گروه‌های مبارز اسلامی و جبهه مقاومت،شهرت دارد.
این خبری بود که اولین بار «وال استریت ژورنال» آن را منتشر کرد و سپس روز شنبه خبرگزاری «رویترز» در این باره نوشت که بر اساس این خبر؛ سه مقام آمریکایی به رویترز اعلام کردند، انتظار می رود، ایالات متحده، سپاه پاسداران ایران را یک سازمان تروریستی خارجی معرفی کند تا برای اولین بار واشنگتن رسما نیروی نظامی یک کشور دیگر را به عنوان یک گروه تروریستی برچسب بزند.
این مقامات اعلام کرده اند انتظار می رود این تصمیم که به اعتقاد منتقدین می تواند منجر به عمل متقابل برای مقامات نظامی و اطلاعاتی ایالات متحده توسط دولت های دیگر در خارج از کشور شود، روز دوشنبه توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده اعلام شود. چندین سال است که این مسئله، یعنی ورود سپاه به لیست تروریستی آمریکا شایعه شده است.
«پنتاگون» از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرده و پاسخ به پرسش ها را به وزارت امور خارجه محول کرده است. وزارت امور خارجه و کاخ سفید نیز اظهار نظری نکرده اند. سفیر ایران در سازمان ملل متحد نیز به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداده است.
درون کاخ سفید اعتراضاتی نسبت به این تصمیم که می تواند خشم ایران را برانگیزاند، وجود دارد؛ اما تعجبی ندارد که می شنویم مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده از سیاستمداران تندرو علیه ایران، از این تصمیم حمایت کرده است.
خروج آمریکا از برجام به یک‌سالگی خود نزدیک می شود و در آستانه اولین سالگرد این اقدام ایالات متحده، ترامپ تصمیم گرفته یک سورپرایز مضحک دیگر رو کند!  آن هم در حالی که ایالات متحده در حال حاضر شماری از اشخاص و افراد دارای وابستگی به سپاه پاسداران را در لیست سیاه فهرست کرده است، اما کل سازمان به طور کلی در این لیست قرار ندارد.در سال 2007، وزارت خزانه داری ایالات متحده نیروی قدس سپاه، واحد مسئول عملیات خارج از کشور، را به خاطر «حمایت از تروریسم» به عنوان «بازوی اصلی ایران برای اجرای سیاست حمایت از گروه های تروریست و شورشی» توصیف کرد.ایران پیش از این هم تهدید کرده است، اگر ایالات متحده به دنبال وارد کردن سپاه به لیست تروریستی باشد پاسخ «خرد کننده ای» خواهد داد.سرلشکر جعفری، فرمانده سپاه در سال 2017 هشدار داد که اگر ترامپ به این حرکت ادامه دهد، سپاه پاسداران ارتش آمریکا را همانند داعش در سراسر جهان در نظر خواهد گرفت.

***
خیالات خام آمریکا تمامی ندارد. به زعم خودش تصور می کند می تواند با تروریستی اعلام کردن سپاه، شرکت‌های بین‌المللی را از تجارت با بخش‌های کلیدی اقتصاد ایران منصرف کند؛ اما مخالفان در دولت آمریکا می‌گویند که این اقدام نه تنها تاثیر چندانی در تضعیف ایران و بخش‌های مهم اقتصاد آن نخواهد داشت بلکه برای دشمنان واشنگتن الگویی می‌شود تا چنین برچسب‌هایی را به عناصر مختلف نیروهای مسلح ایالات متحده بزنند. و البته این تصمیم می تواند با روی کارآمدن یک دولت دموکرات خنثی شود. خنثی هم نشود، اهمیتی ندارد. امام راحل(ره) می گفت «اگر سپاه نبود کشور هم نبود». پشت سپاه کشورمان هستیم. آمریکا هر غلطی می خواهد بکند.
 
نویسنده : زینب ذاکر