روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

وقتی شوخی ها جدی می شود؛

سیل گرانی ها، پیاز را با خود برد!

کد خبر : 10212
۱۳۹۸/۰۱/۱۸ - ۱۶:۳۵
شوخی ها با پیاز و پایین بودن قیمت و رتبه آن در میان سبزیجات و میوه ها همواره وجود داشته است؛ اما عید امسال و جهش ناگهانی قیمت این محصول موجب شد تا کم کم شوخی ها با پیاز رنگ جدی بگیرد و قیمت آن با برخی از لاکچری ترین میوه ها مانند موز برابری کند.
 قیمت پیاز در برخی از شهرهای بزرگ مانند اصفهان و تهران تا 20 هزار تومان هم رسید در حالی که تا یک هفته پیش از آن بین 3 تا 4 هزار تومان به فروش می رسید. در حالی که در ایران به دلیل اقلیم مختلط همواره و حتی در فصول سرد سال برداشت پیاز انجام می گیرد و به جز در مواردی که به دلیل ناهماهنگی وزارت جهاد کشاورزی کشت این محصول در کشور کم و زیاد می شد، عملا نوسان قیمتی برای این محصول وجود نداشت؛ اما امسال پیاز نیز راه گوجه را رفت و بالا نشین قیمت ها شد. در حالی که عنوان می شود که کشاورزان سال گذشته از قیمت پایین این محصول ناراضی بودند و برای امسال چندان تمایلی برای کشت نداشتند ؛ اما نگاهی به آمار تولید پیاز در سال 97 نیز نشان می‌دهد که برداشت این محصول نسبت به سال 96 با رشد نسبی مواجه شده و به حدود 2/2 میلیون تن رسیده است. این مازاد در نهایت وارد بازار کشورهای همسایه شد. طبق آمار منتشر شده در سایت گمرک در ۱۰ ماهه نخست سال گذشته ۲۷۹۸ تن پیاز به ارزش ریالی ۱۰ میلیارد و ۷۴ میلیون و ۷۳۲ هزار و ۳۳۵ تومان و ارزش دلاری یک میلیون و ۱۸۹ هزار و ۸۹۰ دلار به کشورهای مختلف صادر شده است که از عمده کشورهای مقصد صادراتی پیاز می‌توان به عراق، بحرین، استرالیا، هلند، ارمنستان، بلغارستان و سوریه اشاره کرد.  این آمار البته در مقایسه با صادرات پیاز در 12ماهه سال 96 به لحاظ ارزشی و وزنی به ترتیب ۱۷۳ درصد و ۱۱۷ درصد رشد داشته است.البته به نظر می رسد این رویه در اسفند ماه حتی شدت بیشتری گرفته است و حتی شائبه قاچاق این محصول به خارج از مرزها را قوت بخشیده است. انتشار فیلمی در فضای مجازی که نشان از صادرات 400 کامیون پیاز از مرز کرمانشاه داشت موجب واکنش مردم و مسئولان شد.
رییس گمرک پرویز خان نیز در مصاحبه‌ای که دهم فروردین با خبرگزاری فارس داشت، اعلام کرد: طی 10 روز اول سال جاری در مجموع ۱۱۰ کامیون سیب‌زمینی و ۶۴ کامیون پیاز به عراق صادر شده است.اعلام خبر صادرات 110 کامیون سیب‌زمینی و 64 کامیون پیاز به عراق از سوی مسئولان گمرک با اینکه خبر صادرات 400 کامیون پیاز را رد کرد، اما باعث ایجاد شک و شبهه‌ای جدید میان کارشناسان امر شد. زیرا دو روز قبل از مصاحبه رییس گمرک پرویز خان، محمد امامی یکی از مقامات وزارت جهاد کشاورزی از ممنوعیت صادرات محصولات پیاز و سیب‌زمینی جهت تنظیم بازار از پانزدهم اسفند سال گذشته لغایت 15 فروردین سال جاری خبر داد، اما متاسفانه شاهد خروج غیرقانونی و قاچاق این محصول از کشور بودیم. تناقض این سخنان حاکی از آن است که میزان صادرات سیب‌زمینی و پیاز طی 30 روز اخیر هر اندازه که بوده، باید قاچاق تلقی شود. هر چند سیاست ممنوعیت یکباره صادرات، ضربه های زیادی به کشاورزان و بازارهای صادراتی ایران وارد کرد ولی به نظر می رسد دولت راه چاره ای بهتر برای برون رفت بحران پیاز نداشته باشد.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول