روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

وقتی اعلام برائت از خاستگاه سیاسی، مُد می شود

دیگه تمومه ماجرا!

کد خبر : 10222
۱۳۹۸/۰۱/۱۹ - ۱۷:۰۷
این روزها اعلام برائت از دو جریان سیاسی کشورمان (اصلاح طلب و اصولگرا) مد شده است! این مد جدید پس از دوران «چرخش سیاسی» به وجود آمده است؛ پس از آنکه عده ای از چهره های سیاسی با رصد وضعیت کشور و میزان اقبال مردم نسبت به برخی جریانات، تصمیم می گیرند درست در ایام نزدیک به انتخابات، ناگهان در چرخشی 180 درجه‌ای به لیست انتخاباتی جریان مقابل و غیرهم‌فکر خود چسبیده و مواضعی جدید و عجیب اتخاذ کنند تا رای قشر به اصطلاح خاکستری و البته جریان مقابل را به دست آورند.
 شبیه همان اتفاقی که در جریان دوره قبلی انتخابات مجلس شاهد بودیم و عده ای از نمایندگان اصولگرا به محض آنکه متوجه شدند دور، دور اصلاح طلبان است و مردم استقبال بیشتری نسبت به نمایندگان این جریان داشته اند و حتی مرحوم هاشمی نیز تمام قد پشت سر این جریان ایستاده و «تَکرار می کنم»های رییس دولت اصلاحات هم دل از حامیانش برده است، خود را در لیست امید جای کرده و به مجلس راه یافتند؛ اما در مجلس ناگهان نقاب از رخ برداشته و به همان سنگر اصولگرایی برگشتند؛ البته برعکس این موضوع هم صادق است.
  به هرحال پس از گذر نسبی از آن دوران، حالا مد شده که چهره ها تلاش می کنند تا از انتساب خود به هرکدام از جریانات سیاسی کشور دوری کرده و اعلام برائت کنند. این موضوع به ویژه پس از اعتراضات دی ماه 96 و سردادن شعار «اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا» شدت بیشتری به خود گرفت و پررنگ تر شد.
آخرین نمونه آن هم پرویز فتاح، رییس کمیته امداد است که در گفت‌وگویی با «اعتماد آنلاين» از پاسخ به این پرسش که سازوکار اصولگرایان برای انتخابات محلس درسال98 امتناع کرده و گفته است: «من اطلاعی ندارم. چرا این سوال را از من می‌پرسید. این سوال به من چه ربطی دارد. من مسئول کمیته امداد هستم، شما این سوال را از اصولگرایان بپرسید.» فتاح، تاکید کرده که من و اصولگرایان هیچ سر و سری با هم نداریم. من در آن وادی‌ها نیستم که به این سوال جواب بدهم. خدارا شکر در وادی کمیته امداد هستم و سوالاتی در این خصوص را حتما پاسخ می‌دهم!
علاوه بر اين سخنان، پرويز فتاح به صورت علني نزديكي خود به جمنا را انكار كرده است و در واكنش به اين موضوع كه شما در جمنا مقبوليت داشتيد و به‌عنوان یکی از گزینه‌های پیشنهادی برای ریاست‌جمهوری معرفی شدید، گفته است: «آن موقع هم من به جمنا نرفتم. آن‌ها لطف داشتند». از« فتاح» اما بعید است که تصور کند مردم این اندازه فراموش کارند که یادشان برود ماجرای نزدیکی او و جمنا تنها به ابراز لطف جمنایی ها محدود نمی شود و در دومين مجمع ملی این جبهه بود که پیام پرویز فتاح توسط حجت‌الاسلام رحیمیان قرائت شد. وی در پيامش گفته بود «به‌علت معذوراتی که شورای مرکزی از آن مطلع هستند از حضور در همایش امروز عذرخواهی می‌کنم؛ اما ساز و کار جبهه مردمی در خصوص تعیین نامزدهای انتخابات را قبول دارم و از هیچ کمکی برای پیشبرد اهداف جبهه مضایقه نمی کنم و از ارادت بنده ناچیز، چیزی کم نخواهد نکرد».
علاوه بر اين، او گرچه از پيشنهاد نامزدشدن در رياست جمهوري از جانب جمنا امتناع كرده بود؛ اما تمايل نداشتن به مقام رياست‌جمهوري دليل بر نداشتن «هيچ سر و سری» با اصولگرايان نيست و همه فعالان سياسی كه قدری آشنايی با مسائل جاری داشته باشند می‌دانند كه تا امروز پايگاه سياسي فتاح، جناح اصولگرايی بوده است. حال اگر او بنا دارد ادامه مسير سياسی را جدای از اصولگرايان طی كند، بحث ديگری است. همچون «قالیباف» که اعلام کرد می خواهد مانیفست «نواصولگرایی» را اعلام و آن را دنبال کند و حتی از مشی و رویه اصولگرایی انتقاداتی هم کرد . یا «علی لاریجانی» رییس مجلس که در قامت اصولگرایی وارد مجلس شد؛ اما در چندسال اخیر و به ویژه با پایان دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد، ناگهان تصمیم گرفت یک نواصولگرا یا حتی اصولگرایی با اندیشه های اصلاح طلبانه یا نزدیک به اصلاح طلبی باشد و حتی اعلام کرد به هیچ جریانی تعلق ندارد و تصویر همنشینی او با رییس دولت اصلاحات در حاشیه یک مراسم نیز حسابی خبرساز شد و حمایت‌های او از روحانی و برجام نیز سبب شد تا نمایندگان جبهه پایداری در مجلس علیه رییس قیام کنند. به هرحال این روزها «اعلام برائت» مد شده، چون مردم از جریانات سیاسی خسته و دلزده شده اند. دور بعدی انتخابات شاید کسی انتخاب شود که نه این طرفی است نه آن طرفی و حتی متعلق به جریان راه سوم. فقط امیدواریم در حد معجزه هزاره سوم و اینها نباشد!
 
نویسنده : امیرعلی نریمانی