روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

مشاور اقتصادی رییس جمهوری داغستان خواستار حضور بیشتر ایرانی ها در بازارهای این کشور شد

نمونه موفق بازارهای کوثر در راه روسیه

کد خبر : 10238
۱۳۹۸/۰۱/۲۱ - ۱۰:۲۸
بازار روسیه فرصتی طلایی است که در این سال‌ها همواره از دست اقتصاد ایران رفته است. علی رغم گستردگی جغرافیایی اما این کشور برای تامین بسیاری از نیازهای خود وابسته به واردات است. روسیه در سال 2017 حدود 228 میلیارد دلار کالا وارد و حدود 359 میلیارد دلار انواع کالا صادر کرده است.
 این حجم از مراودات اصولا با اروپا صورت می گرفته؛ اما با کوتاه شدن دست روسیه از بازارهای اروپا به دلیل مناقشات سیاسی بر سر اوکراین و ناتو، این کشور در چرخشی آشکار وارد تعاملات اقتصادی گسترده‌ای با همسایگان آسیایی خود شده است. هر چند ترکیه به عنوان یک فرصت‌طلب اقتصادی مانند سایر بازارها نبض بازار روسیه را در اختیار دارد و صادرات محصولات ایرانی در مقایسه با ترکیه سهم بسیار اندکی دارد؛ اما با تنگ‌تر شدن حلقه تحریم ها ایران ناچار است برای حفظ شریان‌های صادراتی خود به هر نحو بازار روسیه را به دست آورد.
دست کوتاه ایران از بازار پرسود روسیه
سال گذشته ترکیه، روسیه و ایران توافق کردند تا در مبادلات تجاری خود از پول ملی استفاده کنند همچنین بر اساس اعلام مقامات روسی این کشور انتظار دارد تا  سه سال آینده مبادلات تجاری میان روسیه و ایران بیش از 30 درصد رشد کند.  این مسئله نشان دهنده فرصت های تجاری خوبی برای ایران خواهد بود.
 برخی از استان ها در طی چند سال گذشته برنامه‌ریزی های زیادی برای ورود به بازار روسیه داشته اند از جمله هرمزگان مدت هاست میز بازرگانی با روسیه را در اتاق راه اندازی کرده؛ فرصتی که به نظر می رسد در اصفهان کمتر به آن پرداخته شده است. این مسئله البته در لابه‌لای آمار گمرک اصفهان نیز مشاهده می‌شود بر اساس اعلام مدیر گمرک اصفهان در سال 97 بالغ بر 5 ميليون و 141 هزار تن كالا به ارزش دو ميليارد و 664 ميليون دلار به مقصد 100 كشور جهان، صادر شده؛ اما در میان مقصد های اول صادراتی خبری از روسیه نیست. این در حالی است که استان اصفهان یکی از قطب‌های تولید و صادرات فولاد است و روسیه نیز به عنوان بزرگ ترین کشور تولیدکننده آهن اسفنجی در دنیا شناخته می شود این مزیت به تنهایی می تواند حجم بسیار زیادی از مبادلات مورد نیاز در زمینه فولادی را محقق سازد از سوی دیگر برخی از تولیدات به خصوص در کشاورزی بازارهای پرسودی در روسیه دارد.
چشم اصفهان به بازارهای روسیه
تا کنون همکاری های جسته و گریخته ای میان تجار اصفهانی و روس ها اتفاق افتاده که آن هم بیشتر در زمینه سرمایه گذاری های صنعتی و معدنی بوده است.
هر چند پیش‌تر روس ها خواستار همکاری در بخش های مواد غذایی و صنایع فلزی هم بوده‌اند اما به نظر می رسد همان بروکراسی دست و پاگیری که اصفهان را جزو سخت‌ترین مناطق برای راه اندازی یک کسب و کار کرده؛ این بار سرمایه‌های خارجی را نیز از استان فراری داده است. حتی  در شهریور ماه سال گذشته نمایشگاهی از توانمندی های صادراتی ایران در روسیه نیز برگزار شد؛ اما به نظر می رسد هنوز روابط روسیه با نصف جهان وارد فاز عملیاتی نشده است؛ اما در جدیدترین رویداد اقتصادی مشاور اقتصادی رییس جمهوری داغستان روسیه خواستار راه اندازی نمونه هایی از فروشگاه زنجیره ای کوثر اصفهان در شهرهای مختلف روسیه شده است. فروشگاه‌های کوثر را می توان نمونه ای موفق از فروشگاه های زنجیره ای در کشور دانست که علی رغم بالا و پایین های اقتصادی در سال گذشته همچنان رونق داشت. حالا روس ها ابراز تمایل کرده اند که این نمونه موفق ایرانی به عرضه تولیدات ملی کشور در روسیه بپردازد که می تواند خبر خوبی برای اقتصاد رو به رکود اصفهان باشد. کاسم اخمایوو در سفر به اصفهان و دیدارهای اقتصادی وعده داده است تا  تلاش خود را برای معرفی و بازاریابی کالاهای ایرانی در روسیه انجام دهد؛ وعده ای که اگر عملی شود بدون شک می تواند بسیار راهگشا باشد. در خرداد ماه نیز قرار است اجلاس مشترک اقتصادی میان ایران و روسیه در تهران و اصفهان برگزار شود که بدون شک این رویداد با سفر برخی از فعالان اقتصادی روسیه به ایران همراه خواهد بود. میزبانی اصفهان از این رویداد می تواند شروع خوبی برای حضور استان در روسیه باشد. امیدواریم این وعده و برنامه مانند بسیاری از ایده ها و فرصت ها لابه‌لای چرخ های سنگین بروکراسی اداری اصفهان و دیدگاه های ضد و نقیض مسئولان اقتصادی استان نماند و به تاریخ نپیوندد.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول