روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

آیا ورود ملخ ها به اصفهان تهدیدآمیز است؟

هجوم جهنده ها!

کد خبر : 10245
۱۳۹۸/۰۱/۲۱ - ۱۴:۲۵
به تازگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد فائو در مورد زیاد شدن آفت ملخ در ایران هشدار داده و در جدیدترین بولتن منتشر شده خود برای فصل بهار وضعیت ایران را از زرد به نارنجی تغییر داده است.
بر اساس این هشدار ممکن است مزارع و کشتزارهای سراسر ایران به خصوص در نواحی مرکزی و شمالی درمعرض یورش ملخ های مهاجمی قرار بگیرند که هم اکنون از کشورهای حاشیه خلیج فارس و به خصوص عربستان وارد بخش های جنوبی ایران شده اند و ممکن است به یک تهدید تمام عیار برای کشاورزی ایران تبدیل شوند. فائو، بهمن ماه سال گذشته نیز در مورد ورود ملخ ها به ایران هشدار داده و نماینده این سازمان در ایران برای همکاری با سازمان جهاد کشاورزی کشور به منظور مقابله با ورود احتمالی ملخ ها اعلام آمادگی کرده بود.
استان های جنوبی در معرض هجوم ملخ ها
بر اساس اعلام مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور، هجوم ملخ ها به استان‌های ساحلی ایران موجب ایجاد خسارت به محصولات کشاورزی و حتی باغی شده است. بر اساس اعلام معین، تاکنون 9 ریزش یا حمله ملخ ها در شهرهای جنوبی صورت گرفته است و این روند در هفته های آینده بیشتر هم خواهد شد. بر اساس هشدارهای سازمان جهانی، ملخ هایی که در راه ایران هستند 10 برابر بیشتر از این مقداری است که تا کنون ریزش داشته است. به گفته وی، تاکنون مبارزه با ملخ‌ها در حدود ۲۴ هزار هکتار انجام شده که حدود ۲۷۰۰ هکتار آن، با فرم پوره (زمانی که ملخ تخم گذاری می‌کند و تخم‌ها باز می‌شود) انجام شده است؛ اما اکثر مبارزه نیز مربوط به فرم بازدار است، به این معنا که ملخ‌ها از سطح خلیج فارس، ۴۰۰ کیلومتر پرواز می‌کنند و وارد ایران شده و سپس در کشور ما تخم‌ریزی می‌کنند؛ بنابراین باید این مسئله را کنترل کنیم.
ملخ ها از کجا می آیند؟
ملخ، به عنوان بحث‌برانگیزترین آفت کشاورزی، بارها و بارها به محصولات کشاورزی بخش‌های مختلفی از جهان هجوم برده است. این حمله‌ها اغلب در آفریقا، خاورمیانه و آسیا متمرکز بوده‌اند؛ اما گاه در مناطق دیگر جهان هم مشاهده شده و هزینه‌های بعضا گزاف مالی ایجاد کرده‌اند. ملخ ها معمولا در مناطقی با پوشش گیاهی وجود دارند؛ اما وقتی تبدیل به آفت می شوند که در دسته های چندین هزار تایی طی مسافت کنند و برای به دست آوردن غذا همه چیز را ببلعند. اطلاعات زیادی درباره ملخ‌ها در قرن بیستم جمع‌آوری شده که بیانگر این است که ملخ‌ها در یک گروه که چندین کیلومتر طول و عرض دارد مانند یک پارچه ابر به‌نظر می‌رسند. به‌عنوان مثال یک دسته ملخ‌ دشتی ۱۲۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و حدود ۴۰ تا ۸۰ میلیون ملخ در هر کیلومتر مربع جا می‌گیرند، یعنی در مجموع ۵۰ تا ۹۵ میلیارد ملخ در یک دسته وجود دارد. ملخ‌ها می‌توانند 13 تا 20 ساعت بدون هیچ استراحتی پرواز کنند. در صورت سقوط در آب به راحتی به شناگرانی ماهر تغییر وضعیت خواهند داد؛ اما در عین حال به نظر نمی‌رسد که به این کار نیازی داشته باشند چون می‌توانند به راحتی حتی عرض دریای سیاه را بدون نیاز به فرود، پرواز کنند.این موجود، چندین بار در ایران موجب قحطی و خشکسالی شده است؛ چرا که از هر نوع و جنس گیاهی تغذیه می کند و حتی پوست درختان را می خورد. در بین درختان، «سنجد» را ترجیح می‌دهد و در حالت طغیانی هر نوع سرسبزی و پوشش گیاهی موجود در مسیر از جمله گیاهان زراعی شامل انواع علوفه، غلات، صیفی‌جات و سبزیجات، گیاهان مرتعی و انواع درختان مثمر و غیرمثمر را کاملا از بین می‌برد. این نوع آفت ایران را آخرین بار در سال ۱۳۴۰ مورد حمله قرار داد.
در اصفهان فعلا خطری نیست
اگر چه مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفته است که در صورت عدم مهار آفت ملخ ممکن است این حیوان به استان‌های مرکزی و شمالی ایران مانند فارس، اصفهان و حتی گلستان برسد و با وجود اینکه نمونه هایی از هجوم ملخ ها در کرمان، جهرم و بخش های دیگری از فارس هم گزارش شده است؛ اما کارشناس نباتات سازمان جهاد کشاورزی اصفهان به «زاینده رود» گفت که فعلا تهدیدی در زمینه ملخ در اصفهان وجود ندارد. اسودی، همچنین تاکید کرد سازمان حفظ نباتات همواره در حالت آماده باش به سر می برد و مانند یک نهاد اروژانسی تمام رخدادها در زمینه آفت ها را رصد می کند. یکی دیگر از کارشناسان این سازمان که نخواست نامی از او در مصاحبه برده شود هم گفت ممکن است شرایط آب و هوایی و شدت بارش ها ملخ ها را به سمت نواحی مرکزی ایران و اصفهان هدایت کند. وی تاکید کرد، مکان ملخ های بومی کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای سرخ است و این ملخ ها از یمن و عربستان وارد کشور شده اند؛ اما هنوز جمعیت آنها به اندازه ای نیست که به سمت مناطق مرکزی حرکت کنند و البته در نواحی جنوبی هم در حال مبارزه با این آفت هستند. این کارشناس اظهار کرد: در حال حاضر تهدیدی متوجه استان نیست و در صورت ایجاد شرایط خاص و ویژه  هشدارهای داده شده است. درصورتی که بارندگی و رطوبت شرایط خاصی پیدا کند این حیوان می تواند به دسته جات عظیمی تکثیر شده و وارد فاز مهاجرت می شود و به سمت مناطق مرکزی بیاید؛ اما تا کنون این وضعیت رخ نداده است.
سناریوی تکراری کمبود نقدینگی
در حالی که هر ملخ قادر به گذاشتن حداقل سه کپسول حاوی بین 80تا 120 تخم است (درمجموع 300تا400تخم) که می تواند تبدیل به پوره شده و در صورت عدم مقابله با آن  افزایش غیر قابل تصوری داشته باشد و طی مدت 14 تا 30 روز به یک ملخ بالغ تبدیل شود؛ اما همچنان مسئولان مبارزه با این آفت صحبت از کمبود نقدینگی می کنند. بر اساس اعلام دفتر حفظ نباتات  برای مبارزه و جلوگیری از بروز خسارت جدی به مزارع کشاورزی نیاز به حداقل بیش از120 میلیارد ریال نقدینگی است که سازمان حفظ نباتات آن را از ستاد بحران درخواست کرده که تنها با 100میلیارد ریال آن موافقت شده؛ اما این نیاز به موافقت هیئت دولت دارد. بر این اساس با توجه به گزارش های دریافتی از گروه های ردیاب و همچنین اطلاعات فائو، بایستی تا خرداد ماه امسال در سطح 150تا 200هزار هکتار از زمین های ایران با ملخ های صحرایی مبارزه شود.  بر اساس اعلام این سازمان هر دسته ملخ بالدار صحرایی متشکل از 40تا 300میلیون عدد می تواند روزانه بین 200تا 400کیلومتر تا ارتفاع کمتر از 1700متری پرواز کند که در صورت مبارزه نکردن به موقع ، رسیدن آنها به استان‌های اصفهان و فارس دوراز انتظار نخواهد بود.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول