روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

مقاومت دولت در جبهه نانوایی ها ادامه دارد

نان به نرخ روز!

کد خبر : 10261
۱۳۹۸/۰۱/۲۳ - ۱۵:۰۰
«نان» از مهم‌ترین و اصلی ترین حوزه های اقتصادی محسوب می شود که در سال گذشته با وجود ثابت ماندن قیمت در آن؛ اما خالی از حاشیه نبود. اگرچه دولت با تزریق 5 هزار میلیارد تومان یارانه نان، تلاش کرد تا قیمت ها را در نانوایی ها ثابت نگه دارد؛ اما آنچه از دست رفت کیفیت نان و افزایش دور ریزهای ناشی از آن بود.
 به رغم این هزینه‌کرد سنگین در حوزه آرد و نان، نه مصرف کننده و نه تولید کننده از این شرایط راضی نبودند. مردم از کیفیت بسیار پایین نان ها و تقلب و وزن کم چانه‌ها در نانوایی ها گلایه داشتند و نانواها هم از به صرفه نبودن پخت نان در شرایط بالا رفتن قیمت سایر فرآورده های مورد نیاز مانند خمیر مایه و دستمزد کارگران شکایت داشتند.
حتی در آخرین ما ه‌های سال گذشته کمبود آرد در شبکه توزیع هم خبرساز شد و اگر چه این مسئله از سوی مسئولان رد شد؛ اما نگرانی ها در مورد تامین نان را باقی گذاشت. حالا در جدیدترین موضع گیری در مورد قیمت نان، رییس اتحادیه نان فانتزی تهران اعلام کرده است که اگر قیمت ها ثابت بماند از وزن چانه ها کاسته خواهد شد. این تهدید در حالی رسانه ای شده است که نانواها بارها نارضایتی خود را از ثابت ماندن قیمت نان اعلام کرده اند. محمدرضا کرمی گفته که ما خواهان افزایش قیمت هستیم زیرا چهار سال است با وجود افزایش قیمت مواد اولیه و تمام مولفه‌های اقتصادی هیچ گونه افزایشی در قیمت نان نداشتیم. امسال نیز ۳۵ درصد فقط هزینه کارگری افزایش پیدا کرده است و آب و برق و حتی گاز نیز افزایش پیدا خواهند کرد. با توجه به اینکه در ابتدای سال قرار داریم بهترین زمان است تا دولت قیمت‌ها را افزایش دهد.
کرمی، با اشاره به اثرگذاری قیمت بر کیفیت نان گفت: اگر قیمت‌ها افزایش پیدا نکند نانوا مجبور می شود که از کیفیت محصول خود کم کند و وزن چانه خمیر را کاهش دهد. هم اکنون ما شاهد هستیم که نان‌ها هر روز کوچک‌تر می‌شوند و مسئولین هم کاملا این موضوع را می‌دانند پس بهتر است برای جلوگیری از ادامه این روند با یک کار کارشناسی و دعوت از نماینده نانواهای سنتی و صنعتی یک قیمت متعادل را برای نان اعمال کنند؛ اما به نظر نمی رسد دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان داشته باشد چرا که برای سال 98 ، هزار میلیارد تومان به یارانه نان افزوده است.
 نانوایان همچنان ناراضی هستند و هیچ راه اعتراضی برای کاهش کیفیت نان به این صنف وارد نیست.
 در همین زمینه، مسئول کمیته آموزش اتحادیه نانوایان اصفهان می گوید: بر اساس مصوبه شورای اقتصاد در سال 85 ، دولت مکلف شد که فروردین هرسال نرخ نان را بر اساس نرخ تورم تغییر دهد؛ اما این تغییر اتفاق نیفتاد و سال‌هاست که نانوایان با همان نرخ، نان فروختند. احمدرضا خواجه افزود: توقع شهروندان در عرضه نان مرغوب زمانی رخ می‌دهد که عواملی چون آموزش، سحر‌خیزی،تخمیر و از همه مهم‌تر نرخ نان فراهم و بر اساس قیمت تمام شده باشد که این امر محقق نشد و چند سال است هزینه نانوایی ها مثل آب ، برق، گاز و مواد اولیه افزایش یافته و نرخ نان ثابت مانده است. برخی نانوایان اظهار کرده اند که «افزایش نرخ مواد اولیه و حامل‌های انرژی را سال‌ها تحمل کردیم و حالا هم افزایش 10 درصدی نرخ نان چاره ساز نخواهد بود».البته افزایش قیمت های خودسرانه ای که تقریبا هیچ برخوردی با آنها صورت نمی گیرد هم در سطح شهر مشاهده می شود. بعضی نانوایی‌های نان بربری، قیمت نان را 500 تومان افزایش داده‌اند به طوری که قیمت نان بربری با کنجد در همان نانوایی و پیش از اتمام تعطیلات نوروزی 1000 بوده؛ اما به تازگی با قیمت 1500 تومان به دست مشتری داده شده است.
از این دست افزایش قیمت ها در بازارنان البته کم نیست؛ ترفندهایی که از کاهش وزن نان تا افزودنی‌های بدون خاصیت برای بالابردن قیمت ها را شامل می شود.
افزایش قیمت نان و برنج به علت اینکه قوت اصلی مردم به شمار می‌رود، در افزایش هزینه‌های خانوار بسیار تاثیرگذار است؛ بنابراین افزایش قیمت این کالای اساسی باید به صورت کاملا کارشناسی شده صورت گیرد تا کمترین آسیب به دهک‌های پایین جامعه وارد شود. در کنار هزینه‌ قابل توجهی که نان در سبد خانوار دارد، کیفیت آن هم برای خانوارها بسیار حائز اهمیت است؛ اما سال‌هاست که کیفیت خوب نان و کاهش دورریز آن به یک رویا تبدیل شده و اگرچه دولت و متولیان مربوطه هر از گاهی قیمت نان را افزایش می‌دهند؛ اما از کیفیت آن همواره غافل بوده‌ و نظارتی برای کیفیت آرد تولیدی و کیفیت نان تحویلی به مردم انجام نمی‌شود.
حالا باید دید در میان گرانی و سیل و سایر دغدغه‌های اقتصادی، آیا دولت چاره ای اساسی برای قیمت نان خواهد کرد یا خیر؟
 
نویسنده : مرضیه محب رسول