روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

آیا تحولات جدید در رویکردهای سیاست خارجی در راه است؟

وزارت امور خارجه بر مدار تغییرات

کد خبر : 10275
۱۳۹۸/۰۱/۲۴ - ۱۶:۴۵
در حالی که ماه هاست انتقادهای جدی نسبت به بدنه وزارت امور خارجه از سوی منتقدان مطرح می شود، در نخستین هفته‌های کاری از سال جدید تغییرات در این وزارت‌خانه کلید خورد. شروع این موج با انتصاب« مجید تخت روانچی» به عنوان نماینده دائم ایران در سازمان ملل آغاز شد.
 بسیاری از افراد، این حرکت را نقطه آغازی بر اجرای روند مذاکرات ایران و آمریکا دانستند و این اقدام «ظریف» را به عنوان چراغ سبز شروع گفت وگوها میان ایران و آمریکا دانستند. مجید تخت روانچی به عنوان یکی از مهره‌های مهم در جریان روند مذاکرات برجام به شمار می رفت. او در کنار «عباس عراقچی» بارها با تیم آمریکایی و اروپایی مذاکره کرده و به عنوان یکی از مورد اعتمادترین مهره های وزارت امور خارجه ایران شناخته می شود. انتصاب «تخت روانچی» مورد توجه رسانه های غربی نیز قرار گرفت، نیویورک تایمز در گزارشی تحلیلی انتخاب مجید تخت روانچی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل را نشان دهنده خواست تهران برای حفظ توافق هسته‌ای دانست. به اعتقاد نویسنده روزنامه انتخاب، انتصاب «تخت روانچی» که به پیشنهاد آقای ظریف بوده است، می‌تواند نفوذ وزیر امورخارجه ایران در کشور را که در هفته‌های اخیر قدری کم شده بود، به جایگاه خود بازگرداند. اگر چه محمد جواد ظریف تا کنون به این تحلیل ها پاسخ نداده؛ اما به تازگی ریس دفتر رییس جمهور گفت: انتخاب سفیر ایران در سازمان ملل هیچ ربطی به آمریکا ندارد. محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور ادامه داد: با توجه به اینکه سازمان ملل برای کشور و وزارت امور خارجه بسیار مهم است، قبول کردیم که یک دیپلمات پخته و مورد اعتماد که امتحانش را پس داده، به آنجا برود بنابراین هدف از انتخاب آقای تخت روانچی همین بود.محمود واعظی در پاسخ به تحلیل‌هایی که «هدف انتخاب تخت روانچی برای کرسی نمایندگی ایران در سازمان ملل را فتح بابی برای مذاکره می دانند»، گفت: خیر، این طور نیست. زمانی که ما قانون بازنشستگی را اجرا کردیم، آقای خوشرو بازنشسته بود و باید برمی‌گشت.
تغییرات در وزارت‌خانه ظریف اما به همین جا ختم نشد و موجی از جابه جایی‌ها در این وزارت‌خانه را شاهد بودیم از جمله «حسین جابری‌انصاری» معاون امور مجلس و ایرانیان وزارت خارجه شد و سید عباس موسوی به جای «قاسمی» قرار گرفت که جمعه شب طی انتشار مطلبی در فضای مجازی از رسانه‌ها خداحافظی و از سمت سخنگویی وزرات‌خانه متبوعش کنار رفت. جابه جایی ها در سطح معاونان ظریف هم قابل توجه است! حسین جابری‌انصاری، دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی از سوی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه به جای «حسین پناهی آذر» معاون امور مجلس و ایرانیان وزارت خارجه انتخاب شد.پناهی آذر نیز عهده‌دار معاونت اداری و مالی وزارت امور خارجه شده است. هنوز گزینه‌ای برای تصدی دستیار وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی و جایگزین جابری‌انصاری مشخص نشده و سید عباس موسوی جدیدترین سخنگوی این وزارت‌خانه هم پیش از این معاون قاسمی بوده است. وزارت امور خارجه در سال گذشته همواره متهم بوده است که از توانایی معاونت‌های خود به خوبی بهره نمی برد و با تمرکز زیاد روی مسئله نافرجام برجام سایر فرصت های ایران را از دست داده و از همه پتانسیل ها استفاده درست نکرده است. حال باید دید پس از بی تفاوتی اروپا و شدت تحریم های آمریکا، آیا راه‌های جایگزین وزارت امور خارجه برای فعال نگه داشتن دریچه های دیپلماسی کشور و مهره‌های جدید در حوزه معاونت ها می توانند راه گشای سد تحریم ها باشد یا خیر؟
 
نویسنده : علیرضا کریمیان