روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

استاندار اصفهان در نخستین جلسه شورای اداری استان هشدار داد:

در بحث فساد با کسی تعارف نخواهیم داشت

کد خبر : 10290
۱۳۹۸/۰۱/۲۶ - ۹:۲۶
شورای اداری استان، شورایی مشورتی و غیر انتخابی است که استاندار ریاست آن را بر عهده دارد. شورای اداری استان با شورای استان که متشکل از نماینده‌هایی از شورای شهرستان‌های استان است، تفاوت دارد.
هدف از ایجاد این شورا هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی، قضایی، نظامی و انتظامی در سطح استان است.در همین راستا نخستین شورای اداری استان اصفهان در سال 1398 و به ریاست  عباس رضایی، استاندار اصفهان برگزار شد. رضایی در اولین جلسه شورای اداری استان در سال ۹۸،  با ابراز تاسسف از بروز سیل در استان‌های کشور و دو شهرستان استان، تصریح کرد: با تلاش فرمانداران و ستاد مدیریت بحران خوشبختانه در شهرستان‌های سمیرم و فریدون‌شهر و شرق شهرستان اصفهان خسارت جانی نداشتیم و بیشتر خسارات به ابنیه ها، پل ها و راه ها وارد شد. وی ادامه داد: با همدلی، هم نوایی، هماهنگی و همزبانی که در استان حاکم بود خوشبختانه با کنترل ساعت به ساعت شهر اصفهان و کاهش حجم آب با هدایت آنها در مادی‌ها و نهرها در ایام نوروز خساراتی در شهر اصفهان هم نداشتیم و از این بابت از تلاش همه نیروها در استان سپاسگزارم‌.
عباس رضایی با بیان اینکه بر اساس مصوبه هیئت دولت، اصفهان معین استان‌های لرستان و خوزستان است، تصریح کرد:قبل از وقوع حادثه در استان های لرستان و خوزستان، استان اصفهان در امداد رسانی به این استان ها پیشگام بود و حتی تنها MRI پرتابل کشور از استان اصفهان در شهرستان آق قلا مستقر می باشد.استاندار اصفهان افزود: بر اساس آمار هلال احمر از نظر میزان کمک‌های نقدی، اصفهان رتبه اول کمک به سیل زدگان و از نظر کمک‌های غیرنقدی استان اصفهان رتبه دوم را به دست آورده است که دلیل آن تلاش‌های خودجوش مردم این استان است. وی با تاکید بر لزوم جلوگیری از ارسال کمک‌ها به سیل زدگان بدون هماهنگی گفت: بهتر است این ارسال و کمک‌ها به صورت سازمان یافته باشد و با برنامه ریزی به صورت متمرکز در روزهای مشخص انجام پذیرد.
مشکل زاینده رود با کنترل برداشت‌های غیرقانونی رفع نمی شود
وی با بیان اینکه اعتقاد دارم مشکل زاینده رود بدون بارش‌های الهی و کنترل برداشت‌های غیرقانونی رفع نمی شود،‌ اظهارداشت: احداث تونل بهشت آباد و سد و تونل سوم کوهرنگ از مسائل اصلی استان است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد. رضایی با بیان اینکه سد و تونل سوم کوهرنگ تنها پروژه ای است که مشکل مالی ندارد، افزود: باید آب شرب پنج میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در استان به طور کامل تامین شود و همچنین از سازمان آب و فاضلاب می‌خواهیم که فرآیند تصفیه آب را به حد قابل قبول برساند تا در موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرد. وی همچنین به تشکیل یک NGO در رابطه با مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی اشاره کرد و با تاکید بر لزوم اصلاح الگوی کشت، افزود: باید در مورد کشت جایگزین تصمیم گیری شود و همچنین روش‌های آبیاری بهینه و اصلاح الگوی کشت مورد توجه قرار گیرد.
 هرگونه سنگ اندازی در راه تولید به هیچ وجه قابل قبول نیست
استاندار  با اشاره مشکلات اشتغال و بیکاری موجود در کشور، اظهارداشت: این مشکلات مسئله‌ای نیست که در استان‌ها قابل حل باشد و قوانین موجود مربوط به زمان عادی است در حالی که امروز در وضعیت جنگ اقتصادی و بحرانی هستیم و باید قوانین هم منطبق با این شرایط باشد و این امر باید در مجلس شورای اسلامی و هیئت دولت اصلاح  شود.رضایی با تاکید بر اینکه برای راه اندازی واحدهای تولیدی غیرفعال باید وارد عمل شد، گفت: نباید موانع سرمایه‌گذاری در اصفهان مطرح باشد و به مدیران تاکید می کنم که هرگونه سنگ اندازی در مورد تولید و سرمایه گذاری به هیچ وجه قابل قبول نیست. وی با اشاره به موضوع تفویض اختیارات لازم به فرمانداران گفت: فرمانداران تا به حال کدام اختیار را طلب کرده‌اند که به آنها داده نشده باشد؟ اگر فرمانداری اختیاری می خواهد باید اعلام کند و در صورت نبود منع قانونی این اختیارات واگذار خواهد شد. وی، بر پیگیری و تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و افزود: جذب سرمایه گذاری و رونق تولید از وظایف مسئولین است و باید سرلوحه کار آنان قرار گیرد. استاندار اصفهان با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به فناوری و تولیدات دانش بنیان و تولید کنندگان صنایع دستی تصریح کرد: باید به طور جدی به این مسئله ورود پیدا کنیم. وی با بیان اینکه رونق ساخت مسکن رونق اشتغال را درپی دارد ، اظهارداشت: تا پایان مهرماه ۹۸ باید موضوعات مسکن مهر در استان پایان یابد و با ساخت مسکن ارزان قیمت، مشکلات مردم را حل کنیم. رضایی با تاکید بر توجه به وضع اقشار کم درآمد، تصریح کرد: چرا باید برخی ارگان‌ها خودشان حقوق بگیرند؛ اما حقوق پرسنل و کارگرانش به تعویق افتد؟ مطرح کردن این مسائل شرم دارد.وی با بیان اینکه متوسط بیکاری استان اصفهان دو درصد از دیگر نقاط کشور بالاتر است، افزود: باید از نسل جوان استفاده شود، میانگین سنی مدیران استان بالاست و باید به بهره گیری از بازنشستگان قانونی پایان داده شود.
وی افزود: به فرمانداران و مدیران کل دستور استفاده از نیروی جوان در کنارشان داده شده تا با آموزش به نیروسازی بپردازند همچنین طبق قانون باید ۳۰ درصد نیروها زنان باشند؛ اما در این زمینه هم استان اصفهان بسیار عقب‌تر از دیگر استان‌هاست.وی همچنین تاکید کرد: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید تشکلی از صاحب‌نظران را برای توسعه صنعت توریسم در استان تشکیل دهد؛ چرا که سیستم حال حاضر کارایی لازم را ندارد. وی با بیان اینکه گزارشاتی از فساد مالی در اختیار داریم، اظهار کرد: امیدوارم این گزارشات دروغ باشد؛ چرا که اگر درستی آن برای من ثابت شود با کسی تعارف ندارم و از سازمان بازرسی و دیوان محاسبات هم درخواست جدی دارم در همه موضوعات با کسی تعارف نداشته باشد و اعتقاد دارم اگر دیوان محاسبات و سازمان بازرسی می‌خواهد وارد عمل شود با رعایت تمام جوانب این امر انجام شود. استاندار اصفهان با تاکید بر اینکه تعاونی‌های توزیع کننده، فاصله بین تولیدکننده و خریدار را کم کنند، تصریح کرد: باید دست دلالان را کوتاه کرد و به وضع اقشار کم درآمد توجه بیشتری داشت.
وی با اشاره به لزوم مبارزه با ریخت و پاش‌ها در ادارات استان تاکید کرد و اظهارداشت: توصیه می‌کنم ساده زیستی، شایسته سالاری و پاکدستی و ایجاد فرهنگ مشورت، مردمی بودن و احیای کرامت و شجاعت را اول خودمان رعایت کنیم و بعد آن را تعمیم دهیم.
 
نویسنده : حدیث زاهدی