روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

حاج محمد یزدخواستی:

بعضی از هیئت‌ها به نعمت انقلاب واقف نیستند

کد خبر : 1404
۱۳۹۵/۰۷/۱۶ - ۱۵:۲۴
« حاج محمد یزدخواستی » از مداحان جوان و شناخته شده اصفهان است که در ادامه گزیده ای از مصاحبه وی با « رویش نیوز » را می خوانید:
آیا در مداحی الگویی هم داشته اید؟
الگوهای بنده حاج منصور ارضی، حاج مهدی سلحشور هستند.
اهل سینما رفتن هستید؟ آخرین فیلمی که تماشا کرده اید،  چیست؟ کتاب هم می خوانید؟
 خیلی کم سینما می‌روم و آخرین باری هم که به سینما رفتم مربوط به سال گذشته و زمان اکران فیلم حضرت محمد ( صلی الله علیه و آله ) بود که با مجموعه فرهنگی شهید بهشتی به تماشای این فیلم نشستیم. اهل کتاب خواندن هستم؛ فقط بیشتر کتاب‌هایی را مطالعه می‌کنم که مرتبط با بحث مداحی است؛ مانند زندگی حضرات معصومین ( علیهم السلام )و مقاتلی که باید استفاده کنم.
در بحث سبک های مداحی، سبک‌های خود را بر چه اساسی طراحی می کنید؟ مثلا امسال بر چه اساسی و احساس نیازی سبک خود را طراحی کرده اید؟
 بیشتر سبک‌هایی که استفاده می‌کنم سبک‌هایی است که مستمعین بتوانند جواب بدهند و از یک صلابت و حماسه خاصی برخوردار باشد.
شاعر اشعاری که در جلسات می‌خوانید چه کسی یا کسانی هستند؟ خودتان هم شعر می‌سرائید؟
 حدودا با20 شاعر در ارتباط هستیم و از ایشان برای مناسبت‌های مختلف اعم از میلادها و شهادت‌ها کمک می‌گیریم. از جمله آقایان رضا شریفی از شیراز، رضا سهرابی از اصفهان، مجید گلیار، حمیدرضا فاضلی، احسان بمانی و احمدرضا رضایی از این عزیزان هستند.
تحصیلات و شغل شما چیست؟
کارشناس مدیریت دولتی دارم و مسئول روابط عمومی و فرهنگی اداره کل فنی و حرفه ای استان اصفهان هستم.
مداحی کردن نزد حضرت آقا چه حسی داشت؟
مداحی در محضر رهبر معظم انقلاب، یکی از تفضلات الهی به بنده حقیر بود و تنها جمله‌ای که می‌توانم بگویم این است که خیلی دلهره و اضطراب داشتم چرا که آن روز تمام مداحان برجسته کشور در محضر رهبر انقلاب حضور داشتند بنابراین کار خیلی سخت بود و باید کار به گونه ای اجرا می‌شد که بدون کم‌ترین نقص و اجرا می بود چرا که تمام اهل فن آن جا حاضر بودند و به فضل خدا بازخوردهایی که از برنامه گرفتم الحمدا...همه مثبت بود و برنامه در سطح خوب و عالی اجرا شد.
آیا از سوی آستان قدس رضوی هم برای مداحی در حرم دعوت شده اید؟
 سال 95 برای بنده سال پر خیر و برکتی است چرا که به لطف خدا در زمره مداحین آستان قدس رضوی نام بنده ثبت شد و بنا بر این شده است که هر موقع خواستم مشرف به مشهد مقدس بشوم زودتر اطلاع دهم - با توجه به مشغله‌های کاری که در اصفهان دارم - تا آستان قدس برنامه‌ریزی کرده تا بنده بتوانم در یکی از شبستان‌ها و رواق‌های حرم مطهر رضوی به مدح و ثنای ائمه بپردازم.
نظر شما در خصوص کار تشکیلاتی در هیئت ها چیست؟ نقش هیئت را در مباحث سیاسی کجا می دانید؟
 باید هیئت ها به صورت منسجم و یکپارچه منویات و دغدغه‌های مقام معظم رهبری - که خیلی از آن ها در دیدارهای سالانه با مداحان مطرح می‌شود- را سرلوحه کارشان قرار دهند و با توجه به این که بیشترین تجمعات مردمی در ماه محرم انجام می‌شود بنابراین باید این بیانات و دغدغه با اولویت به آن پرداخته و اطلاع رسانی شود و توسط سخنرانان و مداحان بیان شود چرا که ایشان بهترین شخصی هستند که می‌توانند مسائل کلان و مشکلات جامعه را به ما نشان دهند و وظیفه من و امثال من و مجموعه هیئت ها این است که این دغدغه‌ها را جدی بگیریم و در جهت رفع آنها تلاش کنیم.
به چه میزان هیئت های فعلی ما سکولار هستند؟ برای رهایی از این آسیب که اخیرا نیز مورد تاکید رهبر انقلاب قرار گرفته است، چه باید کرد؟
 واقعا بعضی از هیئت ها به نعمت انقلاب واقف نیستند و مطلع نیستند که این نظام مقدس چه نعمت بزرگی است که در اختیار آن هاست و فکر می کنم نقش تبلیغات اسلامی و دستگاه ها و جایگاه هایی که این هیئت ها زیرمجموعه های آن ها قرار دارند، می توانند نقش خیلی مهمی در تبیین این نعمت ایفا کنند؛ یعنی به این هیئت ها واقعا نشان داده شود که اگر این پرچم بالاست و اگر این هیئت برقرار است یکی از بزرگ ترین دلایل آن این است که این نظام مقدس حامی این هیئت ها است و اگر نظامی به غیر از جمهوری اسلامی بود این ها نمی توانستند برنامه های گوناگون خود را با آرامش اجرا کنند و در مجموع این که باید این مسئله تبیین شود اگر واقف شوند به این نعمت بزرگ در برنامه های خود برای موفقیت این نظام مقدس دعا می کنند و برای رهبر نظام دعا می کنند و نمی گویند اگر ما در حق یکی از مسئولان موثر و شاخص نظام دعا کنیم، این کار سیاسی است و در زیارت جامعه خطاب به حضرات معصومین می خوانیم که « و ساسه العباد » یعنی ای سیاستمداران بندگان. شهید مطهری می فرمایند که دین از سیاست جدا نیست.
با پدیده انحراف در عزاداری ها چگونه باید برخورد کرد؟ نقش مداحان اهل بیت در جلوگیری از این انحرافات چیست؟
نقش مردم در کمرنگ کردن انحرافات خیلی مهم است؛ اگر من مداح در مداحی و من سخنران در سخنرانی، حرف هایی می‌زنم یا کارهایی می کنم که این خارج از عرف است، مردم در این جلسات شرکت نکنند آن سخنران و مداح می‌فهمد که این حرف ها و کارهایش اشتباه است و سعی می کند خودش را اصلاح کند؛بنابراین ما می بینیم که خیلی از انحرافات از جایی شروع می‌شود که وقتی یک فرد یک حرف یا کاری انجام داده است جلسات وی شلوغ می‌شود بنابراین فکر می کند که آن کار و حرکت وی درست بوده و اگر کارش درست نبود این همه جمعیت نمی آمد. در نتیجه مردم به ویژه جوانان باید بازتر نگاه کنند و حساسیت به صحبت ها و سبک ها داشته باشند و این باعث می شود که مطمئنا نقش اصلی را در رفع انحرافات مردم ایفا کنند. نقش مداحان در جلوگیری از انحرافات به این صورت است که وقتی مشاهده می‌کنند یکی از دوستان شان دچار انحراف یا جوزدگی شده است به وی تذکر بدهند که این خارج عرف است و خارج از جریان مداحی است.