روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

بهترین درمان‌های طبیعی برای سرفه

کد خبر : 1429
۱۳۹۵/۰۷/۱۸ - ۱۵:۴۴
به طور کلی، سرفه عملی کاملا طبیعی است. سرفه می تواند به باز و تمیز نگه داشتن گلوی شما از خلط و محرک های دیگر کمک کند. با این وجود، سرفه مداوم می تواند نشانه ای از ابتلا به بیماری باشد. محرک ها موادی موجود در هوا هستند که موجب تحریک گلو یا مسیرهای هوایی بینی می شوند و می توانند زمینه ساز بروز سرفه شوند. سرفه روشی است که بدن برای دفع آن محرک استفاده می کند.
گاهی اوقات، محرک ها در قالب یک آلرژی‌زا مانند گرده یا موی حیوان خانگی ظاهر می شوند. این موجب می شود سیستم ایمنی بدن شما مواد شیمیایی به نام هیستامین ها را ایجاد کند که به آلرژی‌زاها واکنش نشان می دهند. اگر دچار سرفه ای هستید که در یک محیط یا فصلی خاص بلافاصله بروز می کند، ممکن است دارای یک آلرژی باشید. دلیل دیگر شکل گیری سرفه یک عفونت ویروسی یا باکتریایی است. این نشانه ها می تواند با موارد زیر همراه شوند: گرفتگی بینی، تب، ناراحتی معده، آبریزیش بینی. این نشانه ها به طور معمول کوتاه مدت بوده و تنها یک یا دو هفته طول می کشند. هنگامی که آلرژی دارید، چنین نشانه هایی طی فصل آلرژی یا هر زمانی که در معرض مواد آلرژی‌زا قرار می گیرید، ادامه پیدا میکنند.گاهی اوقات بروز سرفه به واسطه چیزی مرتبط با ریه های شما رخ نمی دهد و بیماری ریفلاکس معده نیز می تواند به شکل گیری سرفه منجر شود.سرفه های ناشی از سرماخوردگی، آلرژی ها و عفونت های سینوس را با تعدادی از داروهای رایج می توانید درمان کنید. عفونت های باکتریایی نیازمند مصرف آنتی بیوتیک ها هستند. اما برای افرادی که تمایل چندانی به استفاده از مواد شیمیایی ندارند، ما در ادامه برخی از درمان های خانگی که می توانند به بهبود سرفه کمک کنند را فهرست کرده ایم.
عسل
عسل دیر زمانی است که برای درمان گلو درد مورد استفاده قرار می گیرد. بنابر نتایج یک مطالعه، این ماده می تواند سرفه را موثرتر از برخی داروهای رایج - که حاوی دکسترومتورفان، یک مهارکننده سرفه هستند - تسکین دهد.شما می توانید با ترکیب دو قاشق چایخوری عسل با چای گیاهی یا آب گرم و لیمو درمان خانگی خود برای سرفه را داشته باشید. عسل آرام بخش است، در شرایطی که آب لیمو می تواند به از بین بردن گرفتگی کمک کند. همچنین، شما می توانید یک قاشق مرباخوری عسل را به تنهایی مصرف کرده یا آن را به همراه نان در قالب یک میان وعده بخورید.
پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها میکروارگانیزم هایی میزبان فواید سلامت مختلف هستند. در شرایطی که آنها به طور مستقیم سرفه را تسکین نمی دهند، اما به ایجاد تعادل در باکتری های ساکن دستگاه گوارش کمک می کنند. این مسئله می تواند از عملکرد سیستم ایمنی در سراسر بدن پشتیبانی کند. همچنین، شواهد نشان داده اند که لاکتوباسیلوس، یک باکتری موجود در فرآورده های لبنی، می تواند احتمال سرماخوردگی یا آنفلوآنزا و حساسیت به برخی آلرژی‌زاها مانند گرده را کاهش دهد. شیر غنی شده منبعی فوق العاده از لاکتوباسیلوس است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که فرآورده های لبنی خلط را غلیظ‌تر می سازند. امروزه مکمل های پروبیوتیک در دسترس هستند و همچنین پروبیوتیک ها به برخی انواع ماست نیز افزوده می شوند و در سوپ میسو و نان های خمیر ترش نیز وجود دارند.
بروملین
احتمالا آناناس را به عنوان درمانی برای سرفه در نظر نمی گیرید که شاید به خاطر ناآشنایی شما با بروملین باشد. شواهدی وجود دارند که نشان می دهند بروملین - آنزیمی که تنها در ساقه و میوه آناناس پیدا می شود - می تواند به تسکین سرفه و همچنین شل کردن مخاط گلو کمک کند. برای بهره‌مندی حداکثری از فواید آناناس و بروملین باید یک تکه آناناس یا 5/3 اونس ( 99 گرم ) آب آناناس تازه را سه بار در روز مصرف کنید. همچنین ادعا می شود بروملین می تواند به تسکین سینوزیت و موضوعات سینوسی مبتنی بر آلرژی که می توانند به شکل گیری سرفه و خلط منجر شوند، کمک کند.با این وجود، شواهد کافی برای پشتیبانی از این مسئله وجود ندارد. همچنین گاهی اوقات از بروملین برای درمان التهاب و تورم نیز استفاده شده است. مکمل های بروملین نباید توسط کودکان و بزرگسالانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند، خورده شود. همچنین، اگر آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین مصرف می کنید باید نسبت به استفاده از بروملین محتاط باشید زیرا می تواند جذب آنتی بیوتیک را افزایش دهد. پیش از مصرف مکمل های جدید یا ناآشنا با پزشک خود مشورت کنید.
نعناع
برگ های نعناع به واسطه ویژگی های درمانی خود شناخته شده اند. منتول موجود در نعناع گلو را آرام کرده و به عنوان یک ضد گرفتگی عمل می کند و به تجزیه خلط کمک می کند. با نوشیدن چای نعناع یا تنفس بخور نعناع می توانید از فواید آن بهره‌مند شوید. برای تهیه بخور نعناع می توانید سه یا چهار قطره روغن نعناع را به150 میلی لیتر آب داغ اضافه کنید. یک حوله روی سر خود انداخته و درست بالای آب نفس های عمیق بکشید.