روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

خبرنگار «گاردین»:

اصفهـان فوق العـاده است

کد خبر : 1663
۱۳۹۵/۰۸/۱۱ - ۱۶:۴۸
گاردین نوشت: نمی توان تمام مناطق زیبای ایران را در یک سفر مشاهده کرد، اما ما قصد داریم به بخش هایی از آن اشاره کنیم.
در پایتخت یعنی تهران، نقاشی های دیواری توجه را جلب می‌کند. نقاشی هایی که بخشی از تاریخ معاصر ایران را به نمایش در می آورد و برای بزرگداشت شهدای جنگ هشت ساله با عراق ترسیم شده اند. تقریبا اکثر خیابان ها به نام شهدای جنگ تحمیلی نام گذاری شده است. فضای برخی خیابان ها با نقاشی‌هایی تزیین شده که یادآور دوران سال های اول انقلاب ایران است. سفارت سابق آمریکا نیز با نام لانه جاسوسی به موزه تبدیل شده است.
به کاخ گلستان در قلب ایران رفتیم. در جایی که ناصرالدین شاه قاجاری، پادشاه ایران در قرن نوزدهم، اولین بار دوربین عکاسی را به ایران آورد و از زنان حرمسرایش عکس گرفت، در کاخ گلستان آرشیو عکس های ارزشمند وجود دارد.
پس از گشت و گذار در بخش قدیمی تهران، ما گرسنه شدیم و برای صرف ناهار به رستوران مسلم واقع در بازار تهران رفتیم که رستورانی معروف است و شما می توانید انواع غذاهای معروف ایرانی را در اینجا پیدا کنید. گفته می شود که در اینجا بهترین ته‌چین که نوعی غذای ایرانی است و از زعفران،برنج و ماست با مرغ و زرشک درست شده را می توان خورد. در زمان اقامتمان در تهران از چند گالری و نمایشگاه هنری و فروشگاه جواهر دیدن کردیم. همچنین در چند کافی شاپ از شربت های گیاهی سنتی ایرانی نوشیدیم. در حال حاضر در خیابان های تهران از فروشگاه‌های استارباکس و مک دونالد خبری نیست، اما به نظر می رسد عده ای برای بازگشایی شعبه های آنها تمایل داشته باشند. بسیاری از ایرانیان دوست دارند برای سفر به شمال کشور بروند که با پوشش گیاهی سرسبز دریای خزر و آب و هوای مرطوب منطقه ای جالب توجه است، اما بیشتر بازدید کنندگان خارجی برای دیدن شهرستان های تاریخی اصفهان، شیراز و یزد به جنوب می روند. به شهرستان کاشان در منطقه کویر مرکزی ایران رفتیم. در کاشان از حمام فین بازدید کردیم که گفته می شود امیرکبیر نخست وزیر مشهور دوره قاجار که برای مدرنیزاسیون ایران تلاش های بسیاری کرده بود، در آنجا به قتل رسیده است.
در ادامه مسیر و در امتداد کویر در شهرهای نطنز، نایین و اردستان آثاری بسیار دیدنی جلب توجه می کرد. به طور مثال ما به یک مسجد که روی بقایای یک آتشکده زرتشتی ساخته شده بود برخوردیم. همچنین سیستم آبیاری سنتی ایرانیان که به نام قنات شناخته می شود و چندین قرن قدمت دارد نیز از ساز و کاری فوق العاده خلاقانه و جالب برخوردار است و در مناطق کویری راهی برای آبرسانی به زمین های کشاورزی است.
در این سفر طولانی ما شبی را در منطقه ای کویری در عقدا سپری کردیم، در منطقه ای کاملا خلوت و کم جمعیت نزدیک کویر، در یک خانه سنتی زیبا و یکی از خانم های ایرانی با غذاهای سنتی که با رب انار پخته شده و در آشپزخانه ای بزرگ تهیه شده بود از ما پذیرایی کرد.
در مسیر حرکت به سمت یزد ما در منطقه ای که از تپه های شنی پوشیده شده بود به تفریح و رانندگی پرداختیم. در آتشکده‌ای در نزدیکی یزد در منطقه ای به نام چک چک، زرتشتیان هر ساله مراسمی بر پا می کنند. این آتشکده در پای کوه است و باید برای رسیدن به آن مدتی پیاده روی کرد. در یزد همچنین شیرینی های خوشمزه ای مثل باقلوا وجود داشت که با ظرافت تهیه شده بود و برای بازگشت به خانه مقداری از این شیرینی ها خریدیم همچنین بنایی به نام امیر چخماق وجود دارد که شیعیان هرساله مراسم مذهبی خود به ویژه روز عاشورا را در اطراف آن برگزار می کنند.
در شیراز نیز بوی بهار نارنج و مرکبات فضای معرکه ای را به وجود آورده بود. فالوده های شیراز شهرت زیادی دارد و بسیاری از مردم برای صرف فالوده صف می کشند. همچنین مرقد شاهچراغ از مقبره های مقدس شیعیان محسوب می شود و تعداد زیادی از مردم هرساله برای بازدید از این مکان به شیراز می آیند. آینه کاری این بنا که توسط هنرمندان معاصر از جمله منیر فرمانفرمایان انجام شده است بسیار چشم نواز می باشد.
دروازه قرآن نیز، نمونه ای از معماری مدرن و جدید است که در اطراف شیراز ساخته شده است. ما برای بازدید از پاسارگاد از شیراز به سمت شمال حرکت کردیم تا آرامگاه کوروش هخامنشی اولین پادشاه پارسی را از نزدیک بازدید کنیم. همچنین مجموعه دیدنی تخت جمشید که در شمال شیراز واقع شده است.پس از آن ما به اصفهان سفر کردیم که معمولا به عنوان آخرین مقصد گردشگران خارجی در نظر گرفته می‌شود. بیشتر بناهای دیدنی این شهر در دوران شاه عباس صفوی پادشاه قرن هفدهمی ایران ساخته شده اند از جمله میدان زیبای نقش جهان.
در نهایت باید اشاره کرد از ویژگی های عمده شهر اصفهان رودخانه زاینده رود است که با چند پل زیبا که روی آن بنا شده، مناظر منحصر به فردی را ایجاد کرده اند و مردم اغلب اوقات فراغت خود را در اطراف آن سپری می کنند. محل اقامت ما هتل شاه‌عباسی اصفهان بود که بنایی قدیمی، اما بازسازی شده است و می‌تواند به عنوان آخرین مکان اقامتی در ایران فوق العاده جذاب باشد.