روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

گذری بر فعالیت کتابخانه‌های مساجد تیران و کرون؛

کتاب و کتابخوانی با عطر و بوی مسجد

کد خبر : 1785
۱۳۹۵/۰۸/۱۹ - ۱۵:۳۲
کتاب و کتابخوانی از فرهنگ های خاص و ویژه ای است که با تدبیر مسئولان وزارت ارشاد و فعالان فرهنگی مساجد عطر و بوی دیگری پیدا کرده و در شهرستان تیران و کرون متجلی شده است.
در دین مبین اسلام به کتاب و کتابخوانی اهمیت بسیاری داده شده است به گونه ای که با راه اندازی مساجد و توسعه آنها شاهد ایجاد و توسعه کتابخانه های مساجد نیز بوده ایم و کتابخانه های مساجد اولین کتابخانه های عمومی در جهان اسلام بوده  که توسط خود مردم ایجاد شده و با گذر زمان رشد و توسعه یافته اند. با تشکیل ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد و تاسیس این کانون ها، نخستین کتابخانه‌های عمومی جوامع اسلامی رشد و نبوغ یافت و تحت عنوان کتابخانه های عمومی مساجد و به عنوانی ساختاری منسجم در دل کانون های فرهنگی هنری مساجد روند روبه رشد خود را آغاز کرد که این اتفاق برای ما به عنوان حرکت بزرگ فرهنگی قابل توجه است. این کتابخانه ها به واسطه مجاورت با مساجد، ضمن فراگیر و در دسترس بودن انواع کتاب های علمی، ادبی، آموزشی و کمک آموزشی را نیز در بردارند و با استقبال خوبی نیز مواجه هستند.
با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب، مبنی بر ترویج و نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی، حمایت از کتابخانه های مساجد امری لازم و ضرری است که باید مدنظر مردم و مسئولان باشد تا اینکه مشکلات آن رفع شود. در اینجا  به برخی از مشکلات این مراکز اشاره ای می کنیم.
نذر کتاب طرحی برای گسترش فرهنگ کتابخوانی
 اگر هر فردی کتاب کتابخانه خود را به یکی از کتابخانه های عمومی اهدا کند آنگاه عموم مردم نیز از این کتاب استفاده برده اندکه این کار در قالب طرح نذر کتاب انجام می شود.
صادق صالحی، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تیران و کرون مشارکت مردم در ایجاد کتابخانه‌های عمومی را در نهادینه سازی فرهنگ مطالعه مهم خواند و گفت: ایجاد کتابخانه و ایستگاه مطالعه در تمامی مراکز عمومی لازم است و این طرح در سطح شهرستان تیران و کرون در حال انجام است. وی افزود: همکاری مردم در اهدای کتاب و مسئولان در جانمایی کتابخانه ها موثر بوده و البته این کار در مساجد جلوه بیشتری داشته است.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تیران و کرون یادآورشد: باید نهادینه‌سازی فرهنگ مطالعه را از خودمان آغاز کنیم و سپس به عموم جامعه ارائه دهیم.
 کتابخانه های مساجد، بستری برای ترویج فرهنگ کتابخوانی هستند
صالحی با اشاره به فعالیت های فرهنگی این مراکز گفت: کتابخانه کانون های مساجد در هر روستا و محله شهری در ترویج فرهنگ کتابخوانی موثر بوده است و تاسیس و تجهیز کتابخانه های مساجد در روستاها اقدامی بی بدیل برای تامین نیاز فرهنگی روستاییان است.
وی یادآورشد: کمک به تجهیز کانون های مساجد از جمله اختصاص میزتنیس، اقدامی بود که فرمانداری شهرستان و خیرین اهتمام خاصی نسبت به این موضوع داشتند علاوه بر آنکه تجهیز کتابخانه های مساجد نیز نیازمند این نهضت و مساعدت خوب مسئولان است.
صالحی ادامه داد: با توجه به نقش تاثیرگذار کتابخانه های مساجد در توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی باید حمایت مسئولان و خیرین را از این مراکز مهم افزایش دهیم.
وی از وجود 21 باب کتابخانه عمومی دارای مجوز در مساجد شهرستان تیران و کرون خبرداد و گفت: 5 کانون فرهنگی هنری مساجد این شهرستان که ظرفیت لازم را دارند نیز متقاضی ثبت کتابخانه عمومی در ارتقای سطح این واحد کانون خود هستند تا اینکه مجوز رسمی از اداره کل کتابخانه‌های عمومی مساجد کسب کنند و از حمایت های مادی و معنوی آن بهره مند شوند.
 وی به برنامه های این مراکز نیز اشاره کرد و گفت: برگزاری مسابقات کتابخوانی، تشکیل هسته های کتابخوانی، معرفی کتاب و اهدای کتاب در کنار جوایز دیگر از جمله برنامه های کتابخانه کانون مساجد در عرصه فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ کتابخوانی است.
 ضرورت توجه به  تجهیز کتابخانه های عمومی مساجد
علی رحمانی، فرماندار تیران و کرون گفت: توجه به تجهیز کتابخانه های عمومی مساجد ضروری است و یکی از بسترهایی که خیرین برای کمک به آن می توانند همت داشته باشند، تجهیز کتابخانه های مساجد است.
وی افزود: کتابخانه های عمومی مساجد تیران وکرون برای تامین نیاز فرهنگی و کتابخوانی تجهیز می شوند که تاسیس کتابخانه های عمومی مساجد به همت ستاد عالی کانون های مساجد اقدامی موثر و بجا برای توسعه فرهنگ کتابخوانی و فعالیت های فرهنگی و هنری است. وی ادامه داد: با اشاره به اینکه باید به نیازهای نسل جوان، نوجوان و کودک جامعه توجه شود، تصریح کرد: با اختصاص کتاب برای این مقاطع سنی برای تامین نیاز آنها در جهت‌دهی فرهنگی نسل آینده می توان اقدامی بلند مدت انجام داد.
فرماندار تیران و کرون ادامه داد: باتوجه به محدودیت های مالی برای تامین نیازهای کتابخوانی مردم  در روستاها، راه اندازی کتابخانه های عمومی در مساجد به رفع نیاز مردم کمک می کند که توسعه منابع این کتابخانه ها ضروری است و با همکاری خیرین و مسئولان ادارات فرهنگی شهرستان منابع آن افزایش می یابد. وی با اشاره به ضرورت حمایت از کانون های مساجد، گفت: کمک های خیرین برای حمایت از کانون های مساجد تیران و کرون جهت دهی می شود تا نیازهای این مراکز تامین و رشد جامعه و کاهش آسیب های اجتماعی  را به همراه داشته  باشد.