روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

تا اربعین راهی نیست؛

۷۵۰ هزار زائر از مرز مهران گذشتند/مرز بسته نمی‌شود

کد خبر : 1863
۱۳۹۵/۰۸/۲۴ - ۱۴:۱۹
از ابتدای ماه صفر تا ظهر امروز ۷۵۰ هزار زائر از مرز مهران گذشتند و بنا بر اعلام مسئولان و برخلاف شایعاتی مبنی بر بسته شدن ۴۸ ساعته مرز، به‌هیچ‌عنوان مرز مهران بسته نخواهد شد.
مرز بین المللی مهران این روزها شاهد تردد حجم زیادی از زائران اربعین است، از ابتدای ماه صفر تا ظهر امروز ۷۵۰ هزار زائر از مرز مهران گذشته‌اند و طی روزهای آینده هم موج خروج زائران از مرز ادامه خواهد داشت.

بیش از ۵۲ هزار خودرو در شهر مهران پارک شده است، هم اکنون ظرفیت پارکینگ بزرگ اربعین در ورودی شهر مهران تکمیل نشده است و اکثر خودروها در شهر و در پارکینگ های خصوصی پارک شده اند.

تمامی بخش های استان ایلام در حال خدمات رسانی هستند، البته در این بین زوار از مشکلاتی نظیر کمبود آب شرب و مشکلات آنتن دهی موبایل نیز گله دارند.

تمامی موکب های استان در شهرهای مختلف در حال خدمات رسانی هستند، محور ایلام-مهران به عنوان شلوغ ترین مسیر استان هم اکنون شاهد تردد هزاران خودرو در طول روز است و خوشبختانه تاکنون حادثه ای ناگوار در جاده های استان گزارش نشده است.

تکذیب بسته شدن مرز مهران

محمدرضا مروارید امروز در جلسه ستاد اربعین در پایانه مرزی مهران اعلام کرد: مرز مهران کماکان به روی زائران اربعین حسینی با

استاندار ایلام اظهار کرد: زائران به شایعات توجهی نکنند، مردم استان ایلام کماکان پذیرای زائران حسینی هستند.

وی افزود: قرار نیست با این چنین جمعیت هایی مرز بسته شود و تردد در این مرز بدون هیچگونه مشکلی در جریان است.

اعزام ۱۷۰ پزشک متخصص به مرز مهران

علی دلپیشه رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در گفت‌وگو با  خبرنگار مهر گفت: تعداد ۱۷۰ پزشک متخصص به مرز بین المللی مهران برای ایام اربعین حسینی اعزام شده‌اند و تعداد اتاق های عمل بیمارستان امام حسین(ع) به ۱۱ اتاق عمل افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: تعداد ۱۳۰ دستگاه آمبولانس سبک و ۱۰ دستگاه اتوبوس آمبولانس در مرز و شهر مهران مستقر هستند.

به گفته وی همچنین از محل اعتبارات اربعین، ۱۶ تخت ICU به بیمارستان امام حسین(ع) در این شهر افزوده شده است.

وی تصریح کرد: ۴۰ تخت مراقبت های ویژه قلبی با ۲۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات اربعین به بیمارستان امام خمینی(ره) ایلام افزوده شده است.

تردد بیش از ۷۵۰ هزار زائر از مرز مهران

رئیس ستاد اربعین استان ایلام  اظهار داشت:  صبح امروز بیش از ۳۵ هزار زائر از مرز مهران تردد داشته اند.

وی آمار کلی ورود و خروج زائران اربعین حسینی از ابتدای  ماه صفر تا کنون را ۷۵۰ هزارنفر اعلام کرد و افزود:  تا این لحظه برابر با مراسم اربعین گذشته تردد زائر داشته ایم.

گفتتی است به دلیل افزایش تردد زوار، پل زائر بسته شده و زوار اربعین بصورت پیاده‌ تا پایانه مرزی مهران در حال حرکت هستند.

بازگشت حدود ۷۰ درصد از زوار اربعین در مرز مهران

شاپور پولادی معاون عمرانی استانداری ایلام نیز اظهار داشت: یکی از مهمترین نیازهای مرز مهران تأمین وسایل نقلیه برای بازگشت زوار است به طوری که به بیش از چهار هزار دستگاه اتوبوس نیاز است.

وی گفت: برای رفع گره های ترافیکی در شهرستان مهران امسال دو اقدام خوب یعنی ایجاد پایانه برکت و پارکینگ بزرگ اربعین انجام شده است.

پولادی عنوان کرد:  با توجه به بازگشت حدود ۷۰ درصد از زوار اربعین برابر با یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مرز مهران، باید آمادگی لازم برای اسکان و تامین آب شرب داشته باشیم.

ترافیک نیمه سنگین جاده های استان ایلام

سرهنگ محسن ناصری رئیس پلیس راه استان ایلام  امروز در جلسه ستاد اربعین استان به استقرار بیش از ۱۰۰ گشت ترافیکی پلیس راه در ایام اربعین در جاده‌های این استان اشاره کرد و از زائران خواست که در صورت امکان از وسایل نقلیه عمومی برای این سفر استفاده کنند.

وی با اشاره به حجم ترافیک نیمه سنگین و البته روان در محورهای مواصلاتی استان ایلام گفت: از ساعت ۳ بامداد تا ۷صبح امروز محدودیت های ترافیکی ویژه در راه های استان اعلام و اعمال شد.

رئیس پلیس راه استان ادامه داد: بر همین اساس و در بازه زمانی مذکور مسیر سرابله به ایلام مسدود و مسیر جایگزین محورهای مواصلاتی آسمان آباد – قلاجه – ایوانغرب – ایلام و مهران تعیین شد.

سرهنگ ناصری اظهار داشت: خوشبختانه با تلاش همکارانم در ۲۴ ساعت گذشته هیچ گونه تصادف منجر به فوت در سطح جاده های استان واقع نشده است.

وی از رانندگانی که قصد سفر به شهرستان مهران را دارند توصیه کرد ؛ با توجه به کوهستانی بودن راه های استان و اینکه رانندگان و مسافران عزیز پس از طی مسافت طولانی به استان ایلام می رسند و طبیعتاً خسته و خواب آلود هستند لذا می طلبد رانندگان محترم با صبر و حوصله ، رعایت سرعت مطمئنه ، خودداری از سبقت غیرمجاز و همکاری با کارکنان پلیس راه سفری ایمن و بدون حادثه داشته باشند.

اعلام محدودیت های ترافیکی شهرستان مهران

سرهنگ نورالله خادم رئیس پلیس راهور استان ایلام امروز در جمع خبرنگاران بیان داشت: به علت ازدحام جمعیت و حجم بالای خودروها ، ورود خودروها به داخل شهرستان مهران ممنوع است.

وی ادامه داد: کلیه خودوهای حامل زائران در پارکینگ اربعین شهر مهران استقرار و ساماندهی می شوند.

سرهنگ خادم افزود: پارکینگ اربعین۴۰ هزار خودرو ظرفیت دارد که تاکنون تنها ۱۰ درصد از ظرفیت این پارکینگ تکمیل شده است.

رئیس پلیس راهور استان تصریح کرد: زائران محترم با توجه به محدودیت های ترافیکی که مطمئنا در راستای خدمت رسانی بهتر اجرا می شود بایستی حد فاصل پل زائر تا پایانه مرزی مهران را به صورت پیاده طی کنند.