روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

عضو كميسيون فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شورای شهر اصفهان:

در برقراری ارتباط با گردشگران شرایط خوبی نداریم

کد خبر : 1867
۱۳۹۵/۰۸/۲۴ - ۱۵:۱۴
عضو كميسيون فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شورا از كمبودها، مشكلات و بايد ها و نبايد هاي موجود بر سر راه جذب گردشگر سخن گفت و تاکید کرد: اگرچه اصفهان قابلیت های بسیاری دارد؛ اما با شرایط فعلی در برقراری ارتباط با گردشگران شرایط مطلوبی ندارد.
 نصف جهان را داشته هاي تاريخي كم نظيرش نصف جهان كرده و باعث شده تا گردشگران حتي قبل از ورود به ايران اصفهان را در ليست شهرهاي سفر خود قرار دهند؛ اما با وجود داشته هاي بي نظير در گوشه و كنار اين شهر افسانه‌اي هنوز هم در جذب گردشگر آن طور كه بايد موفق نبوده ايم.
محمد رضا فلاح عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان و عضو كميسيون فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شورا در گفت و گو با ايمنا از كمبودها، مشكلات و  بايد ها و نبايد هاي موجود بر سر راه جذب گردشگر مي گويد.
 اهميت جذب گردشگر براي كلانشهري مانند اصفهان چيست؟
اصفهان علاوه بر فرهنگ غني، داراي پتانسيل زيادي براي جذب گردشگر است. براي مطرح شدن اين داشته ها در جهان آن هم به بهترين شكل يكي از راه ها شناساندن اصفهان و جذب گردشگر است.از طرفي شهرداری ها برای تحقق درآمد پایدار باید فکری کنند در حال حاضر كه ساخت و ساز به عنوان منبع اصلي درآمد شهرداري ها در ركود به سر مي برد جذب گردشگر فرصت خوبي براي تامین درآمد پایدار است.خوشبختانه همه اعضاي شورا به دنبال تحقق این هدف هستند و برای رونق گرفتن بحث گردشگری در اصفهان تلاش می کنند.تاسيس سازمان گردشگری راه حلي است تا به طور ویژه به امر گردشگری پرداخته شود.
مشكلات اصلي اصفهان براي جذب گردشگر چيست؟
هنوز زیر ساخت هاي مناسب براي جذب گردشگر فراهم نيست. بسياري از مواقع در تامين اولين نياز گردشگران كه مكان اقامت و امكانات به روز است با مشكل مواجه هستيم. هنوز اصفهان در بخش هتل سازي با مشكل روبه رو است جذب و تشويق سرمایه گذار برای هتل سازي از اولين اقدامات در اين حوزه است.
آیا امكانات وي‍‍ژه براي هتل سازان در نظر گرفته شده است؟
به افرادي كه در بخش هتل سازي وارد شوند تخفيف وي‍ژه در بحث پروانه ساخت تعلق مي گيرد.اين امكان در نظر گرفته شده تا خانه های قدیمی و تاریخی اين شهر كه هر كدام براي گردشگران داراي جذابيت هاي فراوان است بازسازي واحيا شوند اين خانه ها بهترین گزینه هستند برای تبديل به هتل، رستوران سنتی و حتي موزه؛ این کار می تواند گردشگری را متحول کند.شهرداری هم اکنون برای خانه های تاریخی که برای مباحث گردشگری آماده شوند رایگان پروانه ساخت می دهد.
يكي از راه هاي جذب گردشگر توانايي برقراري ارتباط با توريست است در اين زمينه چطور پيش رفته ايم؟
متاسفانه اصفهان با وجود همه پتانسيل هاي نهفته در اين شهر نمي تواند با توريست و گردشگر ارتباط مناسبي برقرار كند مخصوصا اينكه شهروندان يك شهر بايد آمادگي پذیرش گردشگر را به اين كلانشهر داشته باشند و بتوانند به راحتی با گردشگر ارتباط برقرار کنند.
در حال حاضر اصلا در ارتباط با گردشگر در مرحله خوبی قرار نداریم.کسبه و رانندگان باید حداقل به مکالمه‌های روزمره به زبان انگلیسی آشنا باشند و اطلاع رساني بدو ورود گردشگران به صورت جزوه و بروشور در اختيار افراد قرار بگيرد. بايد از امكانات به روز براي پذيرايي از گردشگران در سطح شهر استفاده كرد كه هنوز اين اتفاق نيفتاده  است.لازم است آموزش ها در اين زمينه در رأس برنامه ها قرار بگيرد. با ارتباط مناسب و همچنین ایجاد امنیت و امکانات عالی می توان گردشگران بیشتری را جذب کرد.
مديريت شهري و ارگان هاي مرتبط با حوزه گردشگري چقدر توانسته اند در معرفي جاذبه ها و توانمندي هاي اصفهان موفق عمل كنند؟
اصفهان براي گردشگران در آثار تاريخي مطرح اين شهر خلاصه شده كه براي همه در دنيا شناخته شده است و بسياري از ابنیه تاریخی كه بي نظير ومثال زدني هستند و در فاصله كمي از شهر و يا در دل محلات اصفهان قرار دارند ناشناخته مانده اند كه اكثرا مي توانند به عنوان جاذبه گردشگري مطرح شوند. میراث فرهنگی باید به آنها توجه ویژه ای داشته باشد.اين جاذبه ها برای گردشگران تازگی دارد وهمه  اینها یعنی پتانسیل و درآمد زایی پایدار برای شهر. وظيفه میراث فرهنگی شناسایی و معرفي اين آثار به تور ها و گردشگران است تا مورد بازدید قرار بگیرد.
شهرداري هم با كمك سازمان زیبا سازی می تواند به زیباسازی این آثار تاریخی ناشناخته یا کمتر شناخته شده کمک کند.
و كلام آخر...
اصفهان يك شهر بي نظير است اين را تمام گردشگران و توريست هايي كه اين شهر را ديده و شناخته اند قبول دارند؛ اما براي جهاني شدن اين كلان‌شهر يك همت جمعي نياز است. بايد ارگان ها به ميدان عمل بيايند تا به صورت ويژه بتوان اين داشته ها را مطرح كرد.در حال حاضر كه رودخانه خشكيده باید از فرصت هاي ديگر استفاده كرد. كوتاهي در شناساندن اصفهان به گردشگران جاي بخششي باقي نمي گذارد.