روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

نماینده مردم دهاقان و شهرضا در مجلس:

تهاجم فرهنگی دشمنان از حمله نظامی بدتر است

کد خبر : 1874
۱۳۹۵/۰۸/۲۴ - ۱۶:۲۴
اگر به تقابل استکبار جهانی در 3 دهه گذشته نظر کنیم در می‌یابیم که در دهه اول تقابل در حوزه نظامی و سراسر آن جنگ، کودتا و ترور است اما از ابتدای دهه دوم، بحث فراگیر عمومی در جامعه ایرانی مسئله تهاجم فرهنگی بود.
تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، هجوم فرهنگی و... مفاهیمی است که بر سر زبان ها افتاد و گسترش یافت. مقام معظم رهبری از همان اولین سال‌های پایان دفاع مقدس، دست دشمنان را خوانده و خبر از تهاجم و شبیخون فرهنگی آنان دادند. چنانچه در یکی از سخنرانی ها می‌فرمایند: «دشمن از راه اشاعه فرهنگ غلط و فساد و فحشا سعی می‌کند جوان‌هایمان را از ما بگیرد. کاری که دشمن از لحاظ فرهنگی می کند تنها یک تهاجم فرهنگی نیست بلکه باید گفت یک شبیخون فرهنگی و یک قتل عام و غارت فرهنگی است.»
استکبار در دهه سوم در راستای هجمه فرهنگی به فکر مهار انقلاب اسلامی در سطح جهان افتاد لذا پرونده ایران به شورای امنیت رفت و تحریم ها تشدید شد و حمله به افغانستان، عراق و حزب ا... به قصد مهار انقلاب اسلامی ایران آغاز گشت ولی در این امر(مهار بین المللی)نیز شکست خوردند.
اکنون در آغاز دهه چهارم به دنبال مهار انقلاب از درون توسط سربازان فرهنگی خویش می باشند و در این امر تمام جریان‌های داخلی و خارجی هماهنگ عمل می کنند. چنانچه در جریان انتخابات 22 خرداد 88 این امر نمود یافت. البته باید دانست که بحث تهاجم فرهنگی تازگی ندارد و بررسی تاریخ جریان سلطه در قرون گذشته نیز نشان می‌دهد که یکی از ابزارهای اصلی دشمنان برای غلبه بر جوامع اسلامی استحاله فرهنگی است و نمونه بارز آن استحاله فرهنگی مسلمین در مسئله اندلس است.
تهاجم فرهنگی از حمله نظامی دشمنان سنگین تر است
سمیه محمودی نماینده مردم شهرستان های دهاقان و شهرضا در مجلس،در گفت‌وگو با ایمنا، اظهار داشت: دشمنان ما اجازه و فرصت فکر کردن به حمله نظامی ندارند و دست از سر ملت ما برنداشته بنا براین با تهاجم فرهنگی که از حمله نظامی سنگین تر و خطرناک تر است، ما را مورد هدف خود قرار داده‌اند. وی آموزش و پرورش را مهم‌ترین نهاد برای آموزش مقابله با این تاکتیک دشمن عنوان کرد و اذعان داشت: کمک های همگانی و مردمی کردن آسیب‌های اجتماعی را مدنظر داشته باشیم و دست به دست هم دهیم و اجازه ندهیم جامعه ای که مسائل و مشکلات را متحمل می شود با کوچک‌ترین آسیب ها از بین برود. محمودی، خاطرنشان کرد: در نخستین نطق سالیانه مجلس به 13بند از مشکلات شهرستان های دهاقان و شهرضا اشاره شد و در دیدار با وزیر کشور بیشترین بحث ما همین آسیب های اجتماعی بود. وی باتوجه به اینکه جامعه و فرهنگ ما به این نیاز دارد که روی آن کار شود و ارتباط مردم و مسئولان بیشتر شود، از رسانه ها که اخبار مجلس و فعالیت ها را به طور صحیح  انعکاس می دهند، تشکر کرد.
 تشکیل کارگروه آسیب های اجتماعی در آموزشگاه های شهرستان دهاقان
رجب فرهمندیان، رییس اداره آموزش و پرورش شهرستان دهاقان از تشکیل کارگروه آسیب های اجتماعی در آموزشگاه‌های شهرستان دهاقان خبرداد. وی در گفت‌وگو با ایمنا، آسیب‌های اجتماعی را از مهم‌ترین دغدغه های مقام معظم رهبری و مسئولان نظام دانست و گفت: جلسات آسیب‌های اجتماعی کشور مستقیما زیر نظر مقام معظم رهبری تشکیل می شود و این اهمیت موضوع را بیشتر نمایان می سازد. فرهمندیان، هدف از تشکیل کارگروه آسیب های اجتماعی را پیشگیری از بروز مشکلات در خانواده ها عنوان کرد وگفت: این آسیب ها در آموزشگاه ها شناسایی می شوند.
 تبادل فرهنگی باعث پیشرفت ارزش های انسانی می‌شود
ولی ا... توکلی، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دهاقان نیز در این باره گفت: تبادل فرهنگی همان ارتباط منطقی و درست فرهنگ‌هاست كه می‌تواند در پیشرفت ارزش‌های انسانی و بهتر كردن زندگی بشر سودمند باشد. در تبادل فرهنگی، فرهنگ مفید و سازنده كه همان حقایق و واقعیت مربوط به ضرورت‌ها، ارزش‌ها و زیبایی‌ها و دیگر شیوه‌های شایسته‌ حیات معقول انسان‌هاست، به‌طور آگاهانه منتقل می‌شود. وی افزود: مقوله تبادل فرهنگ با انتقال عناصر فرهنگی مانند علوم، صنایع، هنرهای ارزشی و اخلاقیات والای انسانی همه مردم جهان را از تجربه آگاهی و باورهای درست یكدیگر بهره‌مند می‌سازد و از آزمایش روش‌های نادرست آزموده‌شده بی‌نیاز می‌سازد اما تهاجم فرهنگی به‌دنبال از بین بردن فرهنگ درست و مثبت و گاهی نهادینه كردن فرهنگ‌های ناصحیح و مبتذل با بهره‌گیری از اجبار و اكراه روانی در جهت سلطه‌جویی بر جوامع است.
رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان دهاقان باتوجه به اینکه تبادل فرهنگی با تهاجم فرهنگی دو اصل کاملا متفاوت هستند اذعان داشت: تبادل فرهنگى به انتخاب ماست اما تهاجم فرهنگى به انتخاب دشمن است. تبادل فرهنگى انجام مى‌دهيم تا كامل شويم؛ يعنى فرهنگ خودى را كامل كنيم اما تهاجم فرهنگى انجام مى‌گيرد تا فرهنگ خودى را ريشه‌كن كند. ساختارتبادل فرهنگى خوب  است اما تهاجم فرهنگى تماما بد است. تبادل فرهنگى در هنگام قوت و روزگار توانايى يك ملت انجام مى‌گيرد ولى تهاجم فرهنگى در دوران ضعف يك ملت رخ می دهد.