روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

رئیس دانشکده اهل‌بیت دانشگاه اصفهان:

دوری از فرهنگ اقتصادی پیامبر(ص) عامل مشکلات امروزی است

کد خبر : 2033
۱۳۹۵/۰۹/۰۸ - ۱۹:۳۱
رئیس دانشکده اهل‌بیت دانشگاه اصفهان گفت: دور شدن از فرهنگ اقتصادی پیامبر (ص) عامل مشکلات امروز جامعه است و یکی از مبانی فرهنگ اقتصاد و تربیت اقتصادی در سیره پیامبر (ص) که ایشان ثروت مردم را در آن می‌دانند، قناعت است.

امیرحسین بانکی پورفرد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان در خصوص نقاط عطف زندگی پیامبر (ص) اظهار داشت: آشنایی با حضرت خدیجه و ازدواج با ایشان، حضور در غار حرا و بعثت پیامبر، تولد حضرت زهرا (س)، هجرت به مدینه و تشکیل جامعه اسلامی که به نحوی مهم‌ترین بخش از زندگی ایشان است و فتح مکه از برجستگی‌های سیره نبوی است، اگرچه حالات پیامبر به گونه‌ای بود که همه زندگی ایشان نقطه عطف است.

مهم ترین درس سیره نبوی

وی افزود: خلق نبوی که در قرآن هم به آن اشاره شده و موجبات توسعه اسلام را فراهم کرد، مهم‌ترین درس زندگی پیامبر (ص) برای جامعه امروز است.

رئیس دانشکده اهل‌بیت دانشگاه اصفهان تصریح کرد: خود پیامبر هم فرمودند: «اِنّی بُعِثتُ لِاُتَمَّ مَکارِمَ الاَخلاق» یعنی تمام بعثتم را در تمامیت بخشیدن به مکارم اخلاق، خلاصه می‌کنم.

رحلت یا شهادت پیامبر(ص)؟

بانکی پورفرد در خصوص رحلت پیامبر (ص) اذعان کرد: روایاتی از ائمه هست که فرموده‌اند: «ما یا شهید می‌شویم و یا مسموم یا مقتول می‌شویم.» طبق این روایات از آنجا که پیامبر هم جز 14 معصوم هستند مشمول این حدیث می‌شوند.

وی ادامه داد: از طرفی در بعضی روایات هست که یک زن یهودی ایشان را مسموم کرده است و از طرفی بنی‌هاشم انسان‌های قوی بودند و پیامبر هم تعادل مزاجی فوق‌العاده‌ای داشتند درنتیجه به‌طور طبیعی زمینه‌ای برای اینکه ایشان در سن 63 سالگی رحلت کنند وجود نداشت.

رئیس دانشکده اهل‌بیت دانشگاه اصفهان با بیان اینکه قرائن زیادی وجود دارد که خبر از شهادت ایشان می‌دهد اضافه کرد: به جهت اینکه این مسئله سبب اختلاف نشود علما زیاد به آن نپرداخته‌اند، البته این مسئله‌ای نیست که مبتلا به جامعه و یا جز علوم نافع باشد؛ پیامبر برهمه شهدا شاهد هستند و چه فوت کرده باشند و چه به شهادت رسیده باشند از نظر مقام لقاء، احدی با ایشان قابل مقایسه نیست.

دلایل دوری از تعالیم رسول اکرم(ص)

بانکی پورفرد با اشاره به دلایل دور شدن از تعالیم پیامبر (ص) خاطر نشان کرد: از آنجا که تعالیم نبوی نهادینه نشده است و عدم آگاهی و زهد در این حوزه، خیلی از روایات دست نخورده باقی مانده و یا در جای مناسب خود استفاده نشده است.

 وی با بیان اینکه اوضاع در زمینه جمع‌آوری روایات و موضوع‌بندی آن‌ها نسبت به گذشته بهبود یافته است یادآور شد: البته هنوز تا برآورده شدن انتظاری که با آمدن انقلاب اسلامی در جامعه به وجود آمده و عطشی که در این زمینه هست فاصله داریم که نیاز دارد تا در کتب دانشگاهی و حوزوی از مهجوریت حدیث و روایات اهل‌بیت کم کنیم و آن‌ها را به متن تحقیقات علمی وارد کنیم.

آموزه های اقتصادی پیامبر(ص)

عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان به آموزه‌های پیامبر (ص) در حوزه اقتصاد هم گریزی زد و گفت: در کتاب عیش و معاش بیش از 400 روایت در زمینه اقتصاد جمع‌آوری شده که نگاه رسول اکرم (ص) را به رزق، برکت، کسب‌وکار، مال حلال و .... نشان می‌دهد.

بانکی پورفرد به مصداقی از این روایات اشاره کرد و افزود: وقتی پیامبر (ص) از جنگ تبوک بازمی‌گشتند، به دست صحابی خود که در اثر کار زیاد و آب کشیدن از چاه، چاک خورده بود بوسه زدند که نشان از ارزش ویژه به کار و کارگر در سیره نبوی است.

وی دور شدن از فرهنگ اقتصادی پیامبر را عامل مشکلات امروز جامعه در حوزه اقتصاد دانست و تأکید کرد: یکی از مبانی فرهنگ اقتصاد و تربیت اقتصادی در سیره پیامبر (ص) که ایشان ثروت مردم را در آن می‌دانند، قناعت است.

تشویق و تأکید پیامبر (ص) بر پرکاری و تلاشگری

رئیس دانشکده اهل‌بیت دانشگاه اصفهان با انتقاد از نادیده گرفتن این آموزه در جامعه خاطرنشان کرد: امروز شاهد هستیم که روزبه‌روز توقعات و حرص و طمع ما بیشتر شده و به سبب تهاجم فرهنگی به سمت فرهنگ اقتصادی سرمایه‌داری غرب مثل انباشت و کنز مال گرایش پیدا کرده است که موجبات دوری از سیره نبوی و مشکلات امروز جامعه را فراهم می‌کند.

بانکی پور فرد با اشاره به تأکید پیامبر (ص) در زمینه پرکاری و دوری از تنبلی و خودمحوری اظهار داشت: ایشان فرموده‌اند جهاد این نیست که شمشیر به دست بگیری بلکه اگر به دنبال کار بروی تا خانواده‌ات به مردم نیازمند نباشند در راه خدا جهاد کرده‌ای.

عطر اسلام ناب محمدی قابل انکار نیست

وی به علت رشد اسلام در جوامع غربی نیز اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه غربی‌ها، دستاوردهای مخرب و به تعبیری فاضلاب‌های فرهنگی خود را به کشورهای دیگر صادر می‌کنند ولی انتقال فرهنگ اسلام به جوامع غربی عطرگونه است به نحوی که آن‌ها عطر زیبایی اسلام را استشمام می‌کنند و نمی‌توانند جنبه‌های جذاب و عطرآگین این فرهنگ را نادیده بگیرند.

عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان در پایان با بیان اینکه وظیفه ما آشنایی با مکتب اهل‌بیت است خاطر نشان کرد: همان‌گونه که محبت اهل‌بیت در جامعه ما بسیار زیاد است باید تلاش کنیم تا اخلاق و معارف اهل‌بیت هم در جامعه از طریق ابزارهای هنر و سخنرانی‌ها نقل شود و هرکس تریبونی دارد تلاش کند برای انتقال خلقیات اهل‌بیت جهت پذیرش جامعه واسطه‌ای باشد.