روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

دمنوش‌های گیاهی گرمابخش

کد خبر : 2158
۱۳۹۵/۰۹/۱۷ - ۱۶:۳۲
استفاده از برخی دمنوش‌های گیاهی سبب افزایش گردش خون و گرمایش در بدن می‌شود. یونس حیدری پژوهشگر طب سنتی گفت: استفاده از ادویه مختلف در فصل سرد مفید است
وی در ادامه اظهار داشت: مصرف ادویه باعث ایجاد گرما و افزایش گردش خون در بدن می شود. همچنین در فصل زمستان استفاده از زعفران موجب ایجاد گرمایش در بدن شده که توصیه می‌شود افراد هفته ای یکبار حتما از آن استفاده کنند.
این پژوهشگر طب سنتی عنوان کرد: هر چیزی که موجب تسریع گردش خون در بدن شود، همچنین موجب افزایش حرارت بدن و ایجاد نشاط می شود و خواب را هم کاهش می دهد.
 حیدری بیان کرد: استفاده از دمنوش بابا آدم همراه با عسل، همچنین دمنوش ترکیب زعفران، هل و چای کوهی نوشیدنی مفیدی در فصل سرماست.
 وی تصریح کرد: چای کوهی، دارچین و زنجبیل یک دمنوش حرارت بخش است که در افراد مبتلا به فشار خون باید با احتیاط مصرف شود.
 این پژوهشگر طب سنتی تاکید کرد: نوشیدنی کامبوجا یک ترکیب فوق العاده انرژی زا، آرامبخش و گرم کننده بدن است و همچنین استفاده از ترکیب آب گرم و عسل صبح به صورت ناشتا، به باز شدن صدا، احیای تارهای صوتی و گرم شدن بدن‌کمک می کند.
 حیدری اظهار داشت: ماساژ با روغن های خالص مختلف مثل روغن نارگیل، میخک و روغن های آرامبخش که گرم‌کننده نیز هستند مانند وانیل، در فصل سرد توصیه می‌شود که برخی از آنها ضد دردهای ناشی از سرما هستند.
 وی بیان کرد: افراد باید استفاده از غذاهایی با طبع سرد را در این فصول به حداقل برسانند مانند سیب زمینی و برنج که باید به همراه ادویه پلویی یا زعفران و مرغ و ماهی که همراه با ادویه مخصوص استفاده شود. همچنین استفاده از روغن‌های صنعتی  باید از برنامه غذایی، حذف و روغن های مفید مانند روغن کنجد یا ارده کنجد جایگزین آن شوند.
 این پژوهشگر طب سنتی اشاره کرد: پرتغال، نارنگی، خیار، هندوانه و موز جزو میوه های با طبع سرد هستند که توصیه می شود افراد در این فصل از میوه های گرم مثل انبه، نارگیل و آووکادو استفاه کنند. همچنین مصرف انار در کنار گلپر و نمک مفید تر است.
 حیدری گفت: پنیر طبع سردی دارد و باید به همراه سیاه‌دانه، گردو، گوجه و خیار مصرف شود، همچنین بهترین صبحانه در فصل سرد استفاده از حلیم و ارده شیره است که به گرمایش و خونسازی بدن‌کمک می کند‌. وی یادآور شد: دمنوش گل زوفا، مرزنجوش، چای کوهی و آویشن یک ترکیب فوق العاده است که حاوی آنتی بیوتیک بوده و به افزایش گردش خون و درمان سرماخوردگی کمک می کند و  دمنوش ترکیبی چای سفید، هل سبز، هل باد و سنبل الطیب نیز یک دمنوش مفید زمستانی است. همچنین استفاده از دمنوش گل گاوزبان، سنبل‌الطیب و  لیمو امانی به عنوان یک دمنوش آرامبخش و گرم‌کننده بدن توصیه می شود.