روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

بررسی خشونت‌ عليه زنان؛

خانه امن در اصفهان براي زنان در معرض خشونت

کد خبر : 2208
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ - ۱۵:۰۴
خشونت علیه زنان در همه طبقات اجتماعی، اقتصادی، نژادی، سنی و جغرافیایی یافت می‌شود اما در برخی از گروه‌ها شایع‌تر است. خشونت بازتابی از حس پرخاشگری است وخشونت خانگی نوع خاصی از خشونت است كه در سطح خانواده اعمال و منجر به آسیب یا رنج جسمی، روانی و جنسی می‌شود.
به گزارش ايمنا، خشونت علیه زنان عبارت از هر نوع عمل خشونت‌آمیز مبتنی بر جنسیت است که منجر به آسیب جسمی، جنسی و روانی به زنان شود. هنگامی که این عمل در محیط خانوادگی یا در حضور آشنایان انجام شود به آن خشونت خانگی گویند و اگر در قبال همسران صورت گیرد، همسرآزاری نامیده می‌شود.
انواع خشونت‌هاي خانگي عليه زنان چيست؟
خشونت جسمي: زنان در همه دوران زندگی خود ممکن است با خشونت روبه‌رو شوند؛ علاوه بر همسر، پدر، برادر و حتی فرزندان پسر نیز می‌توانند به زن خشونت کنند.
خشونت‌های روانی و كلامی: اينها نوع دیگری از خشونت‌هایی است كه در خانه علیه زنان استفاده می‌شود. از جمله می‌توان به دشنام و به‌كار بردن كلمات ركیك، بهانه‌گیری‌های پی درپی، داد و فریاد و بداخلاقی، بی‌احترامی،رفتار‌آمرانه و تحكم‌آمیز و دستوردادن‌های پی درپی، تهدید به آزار یا كشتن وی، تحقیر زن، قهر و صحبت نكردن و ممنوعیت ملاقات با دوستان اشاره کرد.
خشونت اقتصادي:خشونت دیگری که علیه زنان صورت می‌گیرد، خشونت اقتصادی است. ندادن خرجی، سوءاستفاده مالی از زن و صدمه زدن به وسایل مورد علاقه او از جمله موارد خشونت اقتصادی علیه زنان برشمرده می‌شوند.
خشونت جنسي: استفاده قهرآمیز بدون رضایت زن، اجبار در روابط زناشویی غیرمتعارف، ندادن اجازه استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری ناخواسته و بی‌توجهی به نیازهای جنسی زن، عدم مراعات بهداشت زناشویی، مجبور کردن به سقط جنین یا حاملگی ناخواسته، متهم کردن به بی مبالاتی در مسائل ناموسی و شک و بددلی از نمونه‌های خشونت جنسی علیه زنان است.
همسرآزاري از مصاديق خشونت‌هاي خانگي
كارشناس مسئول آسيب‌هاي اجتماعي بهزيستي استان اصفهان گفت: متاسفانه گروه زيادي از زنان درگير موضوع خشونت هستند و اين مسئله بر بهزيستي اجتماعي و رواني زنان و خانواده آنها تاثير زيادي دارد.
به گفته ميرزاييان همسرآزاري يكي از  مصاديق خشونت‌هاي خانگي است و به معناي عام به بدرفتاري هر يك از زوجين با ديگري گفته مي‌شود که پيامدهاي اجتماعي، عاطفي و رواني بسياري براي جامعه خواهد داشت.
متاسفانه در اين خشونت‌ها هر دو طرف هم زن و هم مرد مقصرند، زیرا زنان مهارت و دانش برخورد با موضوعات و حل مسئله را ندارند و مردان هم به خاطر اينكه از لحاظ قهري و خشونتي اولين برخوردشان فيزيكي و جسمي است، در نتیجه درگيري و خشونت در خانواده شكل مي‌گيرد به گفته اين كارشناس آسيب‌هاي اجتماعي بهزيستي اولين اثرات اين خشونت‌ها بي‌اعتمادي زوجين به يكديگر و ازهم گسيختگي خانواده است. افسانه ميرزاييان در مورد اقدامات بهزيستي در حوزه خشونت خانگي عليه زنان مي‌گويد: به منظور مداخله در كاهش اين مسئله، مركزي به نام اورژانس اجتماعي در اصفهان داريم كه گروه هدف اين مركز، زنان و دختران آسيب‌ديده يا در معرض آسيب است. اين مركز به‌ صورت شبانه‌روزي در حال فعاليت است همچنين  با تماس با 123 هم مي‌توانند به‌ صورت شبانه‌روزي مشكلات خود را مطرح كنند كه در صورت نياز به مداخله، تيم سيار به درب منازل مراجعه مي‌كند. مركز اورژانس اجتماعي در خيابان مصلي جنب مسجد مصلي قرار دارد.
5/2 درصد گزارش‌ها مربوط به همسرآزاري بوده است
كارشناس مسئول آسيب‌هاي اجتماعي بهزيستي استان اصفهان از اختصاص 5/2 درصدي تماس‌هاي اورژانس اجتماعي اصفهان به همسرآزاري در 6 ماهه اول سال 95 خبر مي‌دهد كه به گفته اين مقام مسئول در بهزيستي، 60 درصد تماس‌ها از طرف زنان بوده است، 30 درصد اين تماس‌ها هم مربوط به اختلافات حاد خانوادگي بوده كه در آن درگيري يا نزاع خانوادگي وجود داشته است.
نقش مهم مهارت‌هاي مديريت زندگي در كاهش خشونت‌ها
سرپرست مجموعه اورژانس اجتماعي اصفهان، عدم تسلط به مديريت خانه، نابلدي مهارت‌هاي زندگي و عدم مهارت كنترل خشم را از دلايل افزايش خشونت عنوان مي‌كند.
مريم يعقوبي اعتياد مردان و خيانت زوجين را دو دليل مهم خشونت‌هاي خانگي مي‌داند. به گفته يعقوبي اگرچه خشونت خانگي در هر سني ديده مي‌شود و قربانيان آن در تمام رده‌هاي سني هستند اما بيشتر مراجعات و موارد را در قشر جوان مي‌بينيم از این رو خانواده‌هاي جوان بيشتر درگير خشونت هستند.
سرپرست اورژانس اجتماعي اصفهان در رابطه با اقدامات اين مركز در موارد حاد مي‌گويد: اگر آثار جسمي شديد بر افراد موجود باشد به پزشكي قانوني ارجاع داده مي‌شوند تا گواهي پزشكي قانوني براي آنها صادر شود و اگر لازم باشد ارجاع به قوه قضاييه هم صورت مي‌گيرد تا اقدامات قانوني در مورد افراد آسيب‌ديده انجام شود. يعقوبي، راه‌هاي كاهش خشونت عليه زنان را تنها در آموزش‌هاي قبل از ازدواج عنوان كرد و گفت: اين خشونت‌ها تاثيرات بدي بر سلامت خانواده خواهد گذاشت.
به گفته سرپرست اورژانس اجتماعي اصفهان بي‌ترديد اگر آموزش‌هاي زندگي پربار و صحيح را برای جوانان  در نظر می گرفتیم با اين آمار خشونت از هر نوع آن در جامعه روبه‌رو نبوديم. بسياري از اين ناكارآمدي افراد نه تنها مسائل را حل نكرده است بلكه به درگيري‌هاي جسمي و مشكلات عديده‌اي تبديل شده است.