روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

کارشناس گردشگری مطرح کرد:

گردشگر خارجی، الزاما پولدار نیست!

کد خبر : 2535
۱۳۹۵/۱۰/۱۷ - ۱۵:۲۸
یک کارشناس گردشگری می‌گوید: صنعت گردشگری به واسطه اتفاقات مهم بین‌المللی رو به بهبود است؛ اما اگر نتوانیم گردشگری را هدایت کنیم،ممکن است بازار جهانی ایران را پس بزند.
به گزارش مهر، عبدا... آهنگری کارشناس ارشد بازاریابی بین‌الملل با گرایش گردشگری است و اولین پایان‌نامه گردشگری الکترونیک را در ایران در سال ۸۲ ارائه کرده است. او در دهه ۸۰ مسئول تدوین سیاست‌های کلان گردشگری در مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدتی مدیر توسعه گردشگری کانون جهانگردی و اتومبیلرانی بوده است و اکنون نیز با مسئولان فرودگاه امام خمینی(ره) در زمینه‌های مختلف گردشگری همکاری می‌کند.
آهنگری  معتقد است که گردشگران ایران فقط از نوع گردشگران فرهنگی نیستند و می‌گوید: ایران آنقدر برای توریست جاذبه دارد که نمی‌توان گفت فقط گردشگران ایران، فرهنگی هستند بلکه باید گفت گردشگر فرهنگی هم داریم.
در ادامه گزیده ای از نظرات آهنگری در این زمینه را می‌خوانید:
 اقبال برای سفر به ایران بعد از برجام به شدت افزایش پیدا کرده و تقریبا نمایشگاهی در کشورهای دیگر نیست که شرکت نکنم و این استقبال را در نمایشگاه‌ها نبینم. زمانی بود که انجمن‌های غیرانتفاعی گردشگری ایران برای پرداخت پول حق عضویت در یاتا مشکل داشتند. ما باید این پول را می‌گرفتیم و آن را به یاتا می‌دادیم که کار آژانس‌ها در ایران متوقف نشود. این خدمات هم جزو خدماتی بود که وقتی الان به آن فکر می‌کنیم غیرقابل باور است؛ اما این مشکلات وجود داشت ما از این شرایط بیرون آمده‌ایم.
 صنعت گردشگری کشور به واسطه اتفاقات مهم بین‌المللی رو به بهبود است اما اگر نتوانیم جریان گردشگری را هدایت کنیم، بعد از مدتی رفتار ما با صنعت گردشگری موجب می‌شود که این بازار ما را پس بزند؛ این جریان نگران‌کننده است ما باید برای دوره جدید، خودمان را آماده کنیم. تا الان هم دیر شده است.
 برای ایران یک فرصت خوب به وجود آمده، رابطه ترکیه با روسیه به هم خورده و تصورم این بود که ما حداقل می‌توانستیم ۱۰ درصد از گردشگران این کشورها یعنی 5/1 میلیون نفر را جذب کنیم؛ اما به جرأت می‌گویم حتی یک درصد هم جذب نشد چون ساز و کار ما برای اتفاقاتی که در حال رخ دادن است، فراهم نیست.
 هیچ‌کدام از بخش‌های دولتی یا خصوصی که در گردشگری مدعی هستند، برای استقبال از گردشگران آماده نیستند و اگر اتفاقی در حال رخ دادن است به خاطر سرریز شدن تقاضاست.
 این روزها پیدا کردن اتاق در تهران مشکل شده، منظورم هتل‌هایی است که قابلیت پذیرش توریست را دارند. دو شهر تهران و اصفهان برای گردشگران خارجی اولویت دارند ولی این دو شهر جای خالی در هتل‌های خوبشان ندارند. به طور مثال برای اولین بار پرواز وین به اصفهان راه‌اندازی شده است. اگر نتوانیم مشکلات گردشگران و اقامت آنها را در این شهر حل کنیم حتما شکست خواهیم خورد.
 در ایران تنها می‌توان یکی دو هتل را از خارج از کشور رزرو کرد آن هم هتل‌های شهر فرودگاهی است؛ بنابراین لازم است که به شبکه رزرو هتل‌ها بپیوندیم.
 همه مسافران نمی‌خواهند پولشان را به هتل‌های گران‌قیمت و خدمات لاکچری بدهند. در دنیا هم مثل ایران قشر پولدار کم است. اگر ۱۰۰ هتل ۵ ستاره آن هم با استاندارد بین‌المللی در ایران بسازیم، آیا همه بازار را تحت پوشش قرار می‌دهیم؟ آیا اتاق‌های ما در یک سال اخیر پر شد؟
 در حساب‌های اقماری گفته می‌شود که یک گردشگر چرخه اقتصاد یک شهر را چطور به گردش درمی‌آورد؟ یعنی تنوع بخش منافع گردشگری به نحوی است که یکی از سالم‌ترین و بهترین فعالیت‌های اقتصادی دنیاست. ما وقتی درباره توریست خارجی حرف می‌زنیم باید از یک سوءتفاهم جلوگیری کنیم؛ آن هم این است که تصور می‌کنیم هر کسی از خارج به ایران می‌آید پولدار است و فقط می‌خواهد به هتل ۵ ستاره برود اصلا این‌طور نیست.
 من به ۸۰ کشور سفر کرده‌ام و دیده‌ام که بخش کوچکی از بازار گردشگری دنیا لوکس است؛ البته ناگفته نماند که استانداردهای هتل‌های ما جای سوال دارد یعنی وقتی می‌گوییم هتل ۵ ستاره باید ببینیم این استاندارد را از کجا آورده‌ایم؟ اینها استانداردهای کشور ماست در صورتی که هتل‌های ۵ ستاره ایران استاندارد یک هتل ۵ ستاره در جهان را ندارند.
 فارغ از اینکه آیا به هتل‌های ۵ ستاره نیاز داریم یا نه باید استاندارد پذیرایی‌مان را بین‌المللی کنیم. اگر این استاندارد درست اجرا شود، تمام مسافرخانه‌های ما هم مشتری خواهند داشت.
 سفر یک اروپایی با سفر یک عراقی خیلی فرق می‌کند. یک عراقی ممکن است با اتوبوس به ایران بیاید و در یک آپارتمان ارزان اقامت کند؛ اما یک توریست اروپایی باید حداقل ۴۰۰ هزار تومان در هتل خرج کند که این رقم کم نیست. یک پرس غذای خوب در ایران ۱۲۰ هزار تومان است در صورتی که با همین پول می‌توانید در کشورهای دیگر غذاهای خیلی خوبی بخورید.
 ما در کشورمان امکانات داریم ولی جایگاه گردشگری ایران آن جایگاه شایسته‌ای که باید باشد، نیست. با جاذبه‌ها و امکاناتی که ایران دارد باید گردشگری جزو یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های اقتصادی برای توسعه کشور باشد.
 اقامت در هتل‌های ایران گران است حتی اگر در رده کشورهای دیگر پول ما خیلی ارزان باشد. تعداد هتل‌هایی که می‌توانند توریست خارجی بپذیرند، بسیار کم است و آنهایی هم مسافر خارجی می‌پذیرند چیزی شبیه انحصار با قیمت‌های زیاد ایجاد کرده‌اند. ما در کشورهای دیگر مقاصد ارزان قیمت بسیار بهتری داریم. در دبی با ۱۵۰ هزار تومان می‌توانید در هتل ۴ ستاره اقامت کنید چیزی که در ایران غیرممکن نیست.