روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد:

نرخ بیکاری در اصفهان 26 درصد

کد خبر : 2569
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ - ۱۴:۳۰
نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: آمارهای بیکاری که توسط مسئولان مرتبط ارایه می‌شود با آمار واقعی در جامعه تفاوت بسیاری دارد.
سید ناصر موسوی لارگانی ، بیکاری جوانان را یکی از مهم‌ترین معضلات اقتصادی کشور دانست و اظهار کرد: نرخ بیکاری در کشور بیش از ۱۲.۵ درصد و در برخی از استان‌ها بالای ۲۰ درصد است. وی با انتقاد بر اینکه بیش از ۵ میلیون بیکار در کشور وجود دارد، تاکید کرد: آمارهای بیکاری که توسط مرکز آمار یا وزارت کار و تعاون رفاه اجتماعی داده می‌شود با آمار بیکاری واقعی در جامعه تفاوت زیادی دارد و آمارها صحیح نیست. نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه آمار بیکاری در شهرستان فلاورجان و اصفهان 26 درصد است، افزود: اصفهان نخستین استان صنعتی کشور است، اما آمار بیکاری در آن بیداد می‌کند و آمار بیکاری اصفهان در مقایسه با میانگین کشوری بسیار بالا قرار دارد و حتی در برخی از شهرستان‌های استان چند برابر میانگین کشوری است.
رکود دلیل افزایش بیکاری در جامعه
موسوی لارگانی رکود را از دلایل افزایش بیکاری در جامعه برشمرد و گفت: رکود بر خرید و فروش، تبادل معاملات، فعالیت بانک‌ها تأثیر بسزایی دارد و منجر به تعطیلی کارگاه‌های بزرگ و کوچک شده است. وی با بیان اینکه تعریف بیكاری مطابق با واقعیت جامعه نیست، خاطرنشان کرد: در اکثر استان‌های کشور بنگاه‌های تولیدی و صنعتی در حال تعطیلی هستند و بسیاری از این بنگاه‌ها و صنایع به دلیل کمبود بودجه نیروهای خود را اخراج می‌کنند و همین امر سبب افزایش نرخ بیکاری در کشور شده است. نماینده مردم فلاورجان در مجلس بیان داشت: رکود می‌تواند به کل کشور آسیب برساند و با رکود موجود کارگاه‌های تولیدی ما نمی‌تواند هزینه‌های جانبی برق، آب و گاز را تأمین کند و با عدم پرداخت به موقع عوارض و مالیات دولت هم با مشکلات عدیده دیگری روبه‌رو می‌شود. وی تصریح کرد: امروز کشاورزان به دلیل خشکسالی‌های متمادی به نان شب محتاج هستند و درآمدی ندارند. موسوی لارگانی با اشاره به آمار اخیر مرکز آمار مبنی بر رشد 1.5 درصدی نرخ بیکاری نسبت به تابستان سال گذشته، گفت: آمار بیکاری بیشتر از آماری است که مرکز آمار ارائه کرده است.
نرخ بیکاری کشور بیش از 12.5 درصد
وی با بیان اینکه نرخ بیکاری کشور بیش از 12.5 درصد است، اظهار کرد: در برخی شهرها و استان‌های کشور حتی آمار بیکاری بالای 20 درصد است. نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: آمارهای ارائه شده از بیکاری در کشور صحیح نیست، بیش از ۵ میلیون بیکار در کشور است، دولت مبنای محاسبه نرخ بیکاری را تغییر دهد. وی یادآور شد: رئیس جمهور در ابتدای فعالیت دولت یازدهم و در سخنرانی‌های انتخاباتی خود نوید اشتغالزایی و رفع معضل بیکاری را می‌دادند که متاسفانه با توجه به شرایط حاضر شاهد عدم اشتغال زایی و رفع معضل بیکاری توسط دولت هستیم.
مشکلات معیشتی؛ صدها خانواده در صف طلاق
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: برای احیا واحدهای صنعتی کوچک مقرر شده که از بانک‌ها وام گیرند، اما با پرس وجو از مسئولان و مدیران صنایع به عمل آمده، متوجه شده‌ایم که واحدهای صنعتی که موفق به اخذ وام شده‌اند تعدادشان بسیار اندک بوده و موفق به اخذ وام نشده‌اند. وی با تاکید بر اینکه بیکاری تنها تبعات اقتصادی ندارد، بلکه باعث بروز افزایش آمار طلاق، اعتیاد و دیگر مسائل و مشکلات جامعه می‌شود، گفت: دولت و مسئولان نظام باید حواسشان به این ناهنجاری‌ها باشد.
موسوی لارگانی اضافه کرد: در حال حاضر ده‌ها و صدها خانواده به دلیل مشکلات مالی و معیشتی در صف طلاق هستند.
 

روزنامه امروز

روزنامه ی زاینده رود / شماره 2421 روزنامه امروز را آنلاین ورق بزنید

نیازمندی های امروز

نیازمندی ها زاینده رود / شماره 2359n روزنامه امروز را آنلاین ورق بزنید