روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

جست‌وجوها برای یافتن «گوتیه لکلرک» در کویر لوت ادامه دارد؛

مورد عجیب گردشگر فرانسوی!

کد خبر : 2596
۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۱۶:۰۹
ایسنا: پنج ماه پس از ناپدید شدن گردشگر فرانسوی در دشت لوت، با وجود جست‌وجوهای پی‌درپی، هنوز هیچ اثری از او پیدا نشده است.
مهرداد قزوینیان، راهنمای حرفه‌ای کویر که برای یافتن این تبعه فرانسوی تاکنون سه عملیات جست‌وجو در لوت انجام داده، درباره‌ نتیجه‌ آخرین تجسس‌ها که به تازگی پایان یافته است، به ایسنا گفت: ما در آخرین پیگرد، ۱۳ نفر بودیم که به همراه چهار ماشین، حدود ۶۰۰ کیلومتر از دشت لوت، ناحیه‌ای بین ریگستان، طبس و نایبندان را گشتیم، یعنی همه مناطقی که طبق نقشه‌ سفر مرد فرانسوی، احتمال می‌دادیم ردی از او پیدا کنیم، اما کوچک‌ترین نشانی از او نیافتیم. وی همه احتمالاتی را که از سوی برخی رسانه‌های فرانسوی و حتی دولت آن کشور با توجه به جایگاهی که آن تبعه داشته است، رد کرد و افزود: پنج ماه از آخرین‌بار که این مرد در کویر دیده شده می‌گذرد، با توجه به تجهیزات ضعیفی که همراه داشته، معلوم است چه اتفاقی افتاده است.قزوینیان بیان کرد: بعید می‌دانم این شخص گرفتار اشرار شده باشد، چون اگر توسط آنها دستگیر می‌شد، حتما خانواده‌اش یا نماینده دولت آنها تماسی دریافت می‌کرد،  ولی این اتفاق نیفتاده است.وی گفت: کار قاچاقچی‌ها هم نمی‌تواند باشد، چون آنها دنبال کار خودشان هستند، بالاخره در آمدوشدهای پی در پی به کویر، برخوردهای زیادی با این افراد داشته‌ایم.این راهنمای کویر براساس اطلاعاتی که از این گردشگر فرانسوی در اختیار داشت، اظهار کرد: دوم اوت (نیمه‌های مردادماه) این شهروند فرانسوی با موتورسیکلت شخصی‌اش به ایران آمد. او در گذشته چندبار در مسابقه «رالی داکار» شرکت کرده بود، یعنی تجربه‌ سفر در کویرهای سخت را داشته اما شاید مهم‌ترین علتی که در ناپدید شدن او در کویر ایران نقش داشته، زمان سفرش بوده است. او در هوای گرم بدون داشتن تجهیزات لجستیکی و ماهواره‌ای، تنها و بدون راهنما وارد کویر شده است.
قزوینیان ادامه داد: ما حدود دو ماه پیش، از ناپدید شدن این گردشگر فرانسوی مطلع شدیم. همان روزها از طرف خانواده‌اش تماسی دریافت کردیم که برای جست‌وجو درخواست کمک داشتند. با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم تماس گرفتیم، آن موقع هیچ‌کس از ماجرای ناپدید شدن این مرد فرانسوی اطلاع نداشت. به آخرین محل اقامتش که هتلی در «خور» بود هم سر زدیم، صاحب هتل می‌گفت: روزی که آن مرد به این هتل آمده، گرمای زیاد هوا  او را به‌شدت ضعیف کرده بود، طوری که دست و پاهایش می‌لرزید. قزوینیان اضافه کرد: از زمانی که مطلع شدیم این گردشگر فرانسوی در کویر ایران مفقود شده است، سه عملیات خودجوش برای یافتن او انجام دادیم، در هر سفر دیگری هم که به آن مناطق داشتیم، تا جایی که امکان داشت، جست‌وجوها را ادامه دادیم.
 به گفته‌ این راهنمای لوت، شهروند فرانسوی آخرین‌بار در معدنی نزدیک به منطقه ریگستان دیده شده و طبق گزارش‌ها، تاکنون از ایران هم خارج نشده و برخلاف برخی اظهارات، حتی موتورش هم پیدا نشده است. «قزوینیان»  معتقد است: مسیری که این گردشگر فرانسوی برای گذر از کویر مرکزی و دشت لوت ایران انتخاب کرده بود، بسیار پیچیده و عجیب بوده، مخصوصا با آن تجهیزات کمی که همراه داشته است. ورود به مسیر کویری که گردشگر فرانسوی انتخاب کرده بود، حتما به تجهیزات لجستیکی نیاز داشت، درحالی که آن شخص اصلا چنین امکاناتی همراه نداشت. واقعا ماجراجوی بی‌ حساب و کتابی بوده  است.
این راهنمای طبیعت، پیدا کردن سوزن در انبار کاه را راحت‌تر از یافتن این گردشگر موتورسوار در کویر ایران دانست و افزود: مناطق کویری ایران، مخصوصا لوت، طبیعت بسیار عجیبی دارند. خاطرم است زمانی هلی کوپتر نیروی انتظامی در این منطقه مفقود شده بود، سه ماه گشتند، اما هیچ اثری از آن پیدا نکردند و دست آخر هم یک ساربان (شتربان) آن را پیدا کرد. حالا وضعیت حاضر را در نظر بگیرید، چیزی به بزرگی هلی‌کوپتر را نمی‌توانستند پیدا کنند، چطور یک موتورسیکلت را در پهنه‌ وسیع کویر می‌توان پیدا کرد؟ حتما برای یافتن اثری از او، به امکانات بیشتری نیاز است.قزوینیان گفت: با وجود ا‌ینکه سرنوشت آن مرد برای ما مشخص است، اما همچنان جست‌وجوها را ادامه می‌دهیم تا اثری از او پیدا کنیم.  به گزارش ایسنا، «گوتیه لکلرک»، نوه‌ مارشال لکلرک، نظامی عالی‌رتبه فرانسوی که آزادسازی پاریس از اشغال نازی در پایان جنگ جهانی دوم مدیون فرماندهی او است، حدود پنج ماه پیش سفرش را با موتورسیکلتی شخصی در ایران به قصد گذر از کویر مرکزی و لوت شروع کرد. او از مرنجاب وارد شد و آخرین‌بار در منطقه‌ای به نام ریگستان در لوت دیده شد و بعد از آن تا به امروز ناپدید شده است. آن‌طور که روزنامه «فیگارو» نوشته، دولت فرانسه از خانواده‌ این تبعه خواسته بود در این‌باره حرفی را برملا نکنند، اما آنها یک ماه پیش در گفت‌وگو با همین روزنامه، سکوت خود را شکستند. «او تصمیم داشت کویر مرکزی ایران را با موتورسیکلتش بپیماید.»  فرد ناپدیدشده یک ورزشکار حدودا ۵۰ ساله است که پیشینه دو بار حضور در مسابقات رالی پاریس، داکار و نیز چندین مسابقه در کویر مراکش را داشته است.آن موقع هویت این مرد فاش نشده بود و رسانه‌های فرانسوی با توجه به وابستگی نظامی آن شخص، سعی داشتند با ایجاد سوءظن‌های سیاسی، ناپدید شدن او را در ایران مرموز جلوه  دهند.