روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

قطار لیگ به راه افتاد؛

استارت دوباره اصفهان روی خط نیم فصل

کد خبر : 2603
۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۱۷:۵۱
سپاهان ؛ امیدوار با ویسی
پیش از شروع فصل پیش‌بینی می‌شد سپاهان با هدایت ویسی یکی از مدعیان قهرمانی و کسب سهمیه آسیا باشد، اما اینگونه نشد و سپاهان در پایان نیم فصل اول با عملکردی پر فراز و نشیب در میانه‌های جدول جا خوش کرد.

مدیریت:
باشگاه سپاهان که زمانی در ثبات مدیریتی الگویی برای سایر تیم‌های مدعی بود، در سه، چهار سال اخیر این ویژگی خوب خود را از دست داده‌ و شاید علت نتیجه‌ نگرفتن این تیم نیز همین تغییرات زیاد مدیریتی است. در سال ۹۴ و پس از اختلاف بین خلیلیان و هیئت مدیره این باشگاه، اصغر باقریان، مدیر عاملی سپاهان را بر عهده گرفت، اما باقریان نیز از سمت خود استعفا کرد تا محسن طاهری از تاریخ ۲۰ مهر ۹۵ به عنوان مدیرعامل جدید سپاهان معرفی شود.

نیمکت:
زردپوشان زاینده رود در این فصل سکان هدایت خود را به بازیکن سابق خود سپرده‌اند که فصل گذشته توانست استقلال خوزستان را قهرمان کند که دو فصل پیش حتی تا یک قدمی سقوط به لیگ دسته یک پیش رفت. عبدا... ویسی که در ابتدای فصل با قول کسب سهمیه آسیا به سپاهان پیوست، تیمش بعد از ۱۵ بازی، ثبات لازم را نداشته و با قرار گرفتن در رتبه هشتم کار سختی برای عملی کردن وعده خود دارد.

پا به توپان:
ویسی همانند زمان حضورش در صبا و استقلال خوزستان، در سپاهان نیز جوانگرایی کرده است و سعی کرده پدیده هایی دیگری را به فوتبال ایران معرفی کند؛ البته سپاهان با ‌اضافه کردن نام‌های مهرداد محمدی وطالب ریکانی سعی کرده کیفیت فنی تیم خود را نیز ارتقا دهد؛ اما مهم‌ترین نقل‌ و انتقالات سپاهان در شروع لیگ بازگشت کاپیتان دوم تیم، احسان حاج صفی بود. کیفیت تیم ویسی، از زمان بازگشت حاج صفی از آلمان دو چندان شده است؛ البته کاپیتان نخست سپاهان محرم نوید کیا در اواسط فصل  کفش‌های خود را آویخت و در تیم محبوبش بازنشسته شد و در غیاب او برادرش رسول توانست عملکرد خوبی را به نمایش بگذارد

سپاهان از نگاه آمار:

تعداد برد و باخت:
شاگردان عبدا... ویسی در ۱۵ بازی این فصل، ۶ برد، چهار تساوی و پنج شکست کسب کرده‌اند که سه پیروزی، دو باخت و سه تساوی داخل خانه و سه پیروزی، سه شکست و یک تساوی را خارج از نقش جهان کسب کرده‌اند. میانگین امتیازات داخل خانه طلایی پوشان ۱.۵ امتیاز در هر بازی و میانگین امتیازات خارج از خانه این تیم، ۱.۴۲ امتیاز در هر بازی است.
گل زده:
سپاهان در این فصل ۱۹ گل به ثمر رسانده است که آمار مناسبی برای تیمی که بخواهد برای سهمیه آسیا بجنگد نیست. سپاهان در بازی‌های خانگی خود، ۱۹ گل زده است که میانگین ۱.۶۲ گل در هر بازی است. در خارج از خانه نیز آمار نه چندان مطلوب ۰.۸۵ گل در هر بازی را دارد.
گل خورده: سپاهان در ۱۵ بازی، ۱۷ بار دروازه‌اش را باز شده دیده است که همین تعداد زیاد گل خورده، باعث شده تفاضل گل شاگردان ویسی نسبت به بقیه مدعیان کمتر باشد. سپاهان ۱۰ گل در خانه دریافت کرده است که میانگین ۱.۲۵ گل در هر دیدار است. میانگین گل خورده نیز یک گل است.
تعداد پنالتی‌ها: در دیدارهای سپاهان در این فصل خطاهای زیادی در داخل محوطه جریمه شکل می‌گیرد که داور نقطه پنالتی‌ را نشان می‌دهد. چهار پنالتی‌ برای این تیم و سه پنالتی‌ به ضرر این تیم در دیدارهای این سپاهان صورت می‌گیرد.
کارت‌های زرد و قرمز: سپاهان در این فصل یکی از خشن‌ترین تیم‌های لیگ شانزدهم بوده است. بازیکنان این تیم ۳۰ بار با دریافت کارت زرد از سوی داور جریمه شده‌اند. همچنین آرمین سهرابیان تنها کارت قرمز سپاهان در این فصل را از داوران دریافت کرده است. آرمین سهرابیان را می‌توان خشن ترین بازیکن طلایی‌پوشان در لیگ شانزدهم معرفی کرد.


ذوب آهن ؛سربلند با حسینی
ذوب‌آهنی‌ها که در ابتدای فصل نتوانسته بودند نتایج خوبی کسب کنند، با تغییر در کادر فنی خود توانستند به رقابت‌ها برگردند و با بردهایی که کسب کردند به رده سوم جدول رده بندی برسند.

مدیریت:
سعید آذری مدیرعامل با سابقه تیم ذوب آهن که از مدیران خوب فوتبال کشور محسوب می‌شود در این چند سال توانسته بود ثبات خوبی در این تیم ایجاد کند. او امسال هم شایستگی های خود را نشان داد و پس از رفتن گل محمدی با یک انتخاب هوشمندانه، مجتبی حسینی را به عنوان سرمربی انتخاب کرد تا تیمش را از بحران خارج کند که موفق هم بود. همچنین او در این چند سال توانسته در جذب بازیکن هم موفق باشد و بازیکنانی که به کار تیمش می آمدند را جذب کند. از همه مهم‌تر با قراردادهایی که با بازیکنانش بسته، هیچ کدام از آنها را به راحتی از دست نمی‌دهد.

نیمکت:
یحیی گل محمدی در این چند فصل همراه با تیم ذوب آهن توانسته بود ضمن ارائه بازی تماشاگرپسند در امر نتیجه گیری هم موفق عمل کند. این کارنامه، هواداران این تیم را امیدوار کرده بود تا بتوانند امسال به اولین قهرمانی خود در لیگ برتر برسند؛ اما با شروع فصل ورق برگشت و ذوب‌آهن نتوانست نتایج درخور یک مدعی قهرمانی را بگیرد. آنها حتی تا رده چهاردهم هم پایین آمدند که این مسئله باعث شد یحیی گل محمدی به صورت توافقی از این تیم جدا شود. پس از او سید مجتبی حسینی که سال‌ها تجربه کار با گل محمدی را داشت و به نوعی مغز متفکر تیم‌های یحیی بود، به عنوان سرمربیگری این تیم رسید. با روی کار آمدن حسینی ذوب آهن به بازی های لیگ برتر بازگشت و توانست با نتایج خوبی که کسب کرد در پایان نیم فصل به رده سوم صعود کند.

پا به توپان:
ذوب آهن از جمله تیم‌هایی است که در بیشتر پست‌ها بهترین های لیگ برتر را در اختیار دارد. آنها با در اختیار داشتن بازیکنان با تجربه‌ای مانند مهدی رجب زاده و قاسم حدادی فر و جوانانی مانند احسان پهلوان و مرتضی تبریزی، تلفیق خوبی از جوانان و باتجربه ها را در تیمشان به وجود آورده‌اند؛ البته قاسم حدادی فر در ابتدای فصل با مصدومیت سختی که دچارش شد، فصل را از دست داد.

ذوب آهن  از نگاه آمار:


تعداد برد و باخت:
ذوب‌آهن در ۱۵ بازی نیم فصل نخست خود، هفت برد،‌ چهار مساوی و چهار باخت کسب کرده است. از این تعداد چهار برد، دو مساوی و یک باخت در خانه و سه برد، دو مساوی و سه شکست هم در بازی‌های خارج خانه ثبت شده است.
گل زده: ذوب‌آهن با ۲۳ گل زده در مجموع ۱۵ دیدارش توانسته به دومین تیم هجومی لیگ برتر تبدیل شود. از این تعداد، ۱۱ گل را در خانه و ۱۲ گل را در بازی‌های خارج از خانه به ثمر رسانده‌اند. میانگین گل زده در هر بازی ۱.۵ گل که این آمار برای بازی‌های خانگی ۱.۵۷ گل در هر بازی و در خارج از خانه ۱.۵ گل در هر بازی بوده است.
زمان گل‌های زده شده:
ذوب آهن ۶۹ درصد گل‌هایی که به ثمر رسانده در نیمه دوم بوده است.
گل خورده: ذوب آهن با ۱۳ گل خورده در مجموع ۱۵ دیدار نیم فصل نخست، چهارمین خط دفاعی لیگ را در اختیار دارد. از این تعداد، چهار گل در بازی‌های خانگی و ۹ گل در بازی‌های خارج از خانه دریافت کرده‌اند. میانگین گل خورده در هر بازی ۰.۸۶ گل در هر بازی که این آمار برای بازی‌های خانگی ۰.۵۷ گل در هر بازی و برای بازی‌های خارج از خانه ۱.۱۲ گل در هر بازی بوده است که نشان می‌دهد این تیم در بازی‌هایی که میهمان بوده است، نتوانسته به خوبی از دروازه خود دفاع کند.
کارت‌های زرد و قرمز: ذوب آهن از تیم‌های کم‌کارت رقابت‌های لیگ برتر است که بازیکنان این تیم تا اینجای کار ۱۶  کارت زرد دریافت کرده‌اند. هیچکدام از بازیکنان ذوب‌ آهن تا اینجای کار با کارت قرمز داور جریمه نشده‌اند.


نویسنده : زاینده‌ رود

روزنامه امروز

روزنامه ی زاینده رود / شماره 2421 روزنامه امروز را آنلاین ورق بزنید

نیازمندی های امروز

نیازمندی ها زاینده رود / شماره 2359n روزنامه امروز را آنلاین ورق بزنید