روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

میزبانی ایران از کنوانسیون 2017 ؛

یک رویداد بی سابقه

کد خبر : 2612
۱۳۹۵/۱۰/۲۴ - ۱۵:۱۳
روزشمار میزبانی از کنوانسیون 2017 گردشگری در ایران به شماره افتاد. این کنوانسیون از بزرگ‌ترین و مهم ترین گردهمایی های راهنمایان گردشگری جهان است که هر دو سال یک بار زیر نظر فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری در یکی از کشورهای عضو برگزار می شود. این بار نیز قرار است از تاریخ 6 بهمن به مدت 13 روز میهمان کشور ما باشد.
فلسطین اولین کشوری است که در سال 1985 توانست میزبان این کنوانسیون شود و پس از آن به ترتیب کشورهای اتریش، قبرس، فنلاند، آفریقای جنوبی، سنگاپور، کانادا و ... میزبان برگزاری این کنوانسیون شدند. تا اینکه دو سال پیش همزمان با برگزاری کنوانسیون 2015 در ونیز، هیئتی 8 نفره از راهنمایان گردشگری ایران به صورت خودجوش و بدون دریافت هیچ گونه کمکی از دولت و یا سازمان میراث فرهنگی برای نخستین بار در این مراسم شرکت کردند و پس از سال‌ها توانستند رکورد کانادا را بشکنند. این هیئت توانست طی 4 روز با 41 کشور دنیا رایزنی و جذابیت های کشور ایران را به آنها معرفی کند. کشورهای سنگاپور و دانمارک رقبای ایران برای میزبانی کنوانسیون 2017 به شمار می آمدند که نهایتا هیئت ایرانی توانست با دریافت 18 رای موافق و با شعار «ایران؛ با مردمانی مهربان و آغوشی باز، فرهنگی کهن و پر رمز و راز» این میزبانی را برای کشور این رقم بزند. اتفاقی منحصربه‌فرد و بی‌سابقه برای صنعت گردشگری ایران که لازم است از تمامی امکانات و ظرفیت‌ها در برگزاری هر چه بهتر و آبرومندانه‌تر آن استفاده شود. 
میزبانی از این کنوانسیون در سه بخش پیش‌گشت، کنوانسیون و پس‌گشت برنامه ریزی شده است. مرحله پیش‌گشت، شامل بازدید از سه شهر قزوین، زنجان و همدان است و پس از آن برای بخش کنوانسیون که در اصفهان برگزار می‌شود، مراسم افتتاحیه، تعیین میزبان کنوانسیون در سال 2019، انتخاب هیئت‌مدیره، مراسم اختتامیه و همچنین برگزاری ورک شاپ‌ها پیش‌بینی شده است. نهایتا در پس‌گشت، سفر و گشت و گذار در شهرهای شیراز، یزد و کاشان را تجربه خواهند کرد. در این کنوانسیون کشور ایران میزبان 240 نفر از راهنمایان گردشگری از 39 کشور جهان و همچنین طالب ریفاعی یکی از مقامات عالی‌رتبه سازمان جهانی گردشگری هم یکی از اعضای این کنوانسیون‌های راهنمایان گردشگری خواهد بود و این موضوع پیامدهای مثبتی برای ایران دارد و می‌تواند روند ورود گردشگر به کشور را تسهیل کند. با معرفی و شناساندن ایران به راهنمایان گردشگری که نقش غیرقابل انکاری در زمینه معرفی یک کشور به گردشگران دارند، می‌توان تصویر ایران را نسبت به آنچه در اذهان جهان و به‌خصوص غربی‌ها وجود دارد، متحول کرد و اعتباری برای نام ایران، زیبایی‌های آن و رونق گردشگری در کشور به‌ همراه آورد.
به نظر می رسد با وجود اهمیتی که این میزبانی دارد آن چنان که باید مورد حمایت مسئولان و فعالان این حوزه قرار نگرفته است. به گونه ای که آرش نورآقایی رییس انجمن راهنمایان گردشگری کشور در مصاحبه اخیر خود از این موضوع گلایه می کند و از دشواری های تامین هزینه‌های میزبانی از کنوانسیون می گوید.
نورآقایی می گوید که در این شرایط، انتظار داشتیم فعالان گردشگری با علم بر اهمیت اثرات مثبت و سازنده برگزاری این رویداد بر گردشگری کشور و به تبع آن کسب و کارهای این صنعت، برای اجرای هر چه بهتر برنامه‌های کنوانسیون اشتیاق نشان داده و نهایت همکاری را مبذول دارند؛ انتظاری که تا به امروز و به‌رغم درخواست‌های کتبی و شفاهی برگزارکنندگان این رویداد به حقیقت تبدیل نشده است. هر چند سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دو مرحله، با پرداخت مبالغی، حمایت خود را از برگزاری کنوانسیون اعلام کرده اما مبلغی که در ابتدا برای کمک به این رویداد قول پرداختش را داده بودند، سه برابر میزانی است که تاکنون در اختیار برگزارکنندگان قرار گرفته است.
آمادگی اصفهان برای میزبانی
اما در اصفهان نه تنها فریدون الهیاری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان بلکه مهدی جمالی نژاد شهردار اصفهان نیز برای میزبانی از این کنوانسیون اعلام آمادگی کرده اند و آن را فرصتی برای معرفی بهتر و بیشتر شهر به راهنمایان گردشگری دنیا تلقی کرده اند.
از طرفی محسن یارمحمدیان معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز با بیان اهمیت برگزاری این کنوانسیون به عنوان مهم‌ترین رویداد گردشگری ایران در سال 1395 از تلاش و همکاری مجموعه نهادهای اصفهان از جمله استانداری اصفهان، اتاق بازرگانی، شهرداری، انجمن دفاتر خدمات مسافرتی، مجمع میراث فرهنگی و گردشگری اصفهان، اتحادیه صنایع دستی اصفهان، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و انجمن راهنمایان گردشگری اصفهان می گوید.
یارمحمدیان همچنین از برگزاری برنامه های متعدد فرهنگی مانند دوره های هنری و بازدید از جاذبه های تاریخی و گردشگری در این تور خبر داد.
 
نویسنده : هاجر مرادی