روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان:

زورآلودگی هوا بیشتر از توان سازمان محیط زیست است

کد خبر : 2658
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۱۵:۴۹
آن زمان که باید کشاورزی و گردشگری را افزایش می دادیم، رو به صنعت آوردیم و حالا که با کمبود آب و افزایش آلودگی مواجهیم تازه می خواهیم به سوی گردشگری برویم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: در بسیاری از موارد محیط زیست موافق با اقدامات صنعتی نبوده، از جمله ایجاد بخش‌های صنعتی در شهرک بختیاردشت که با صراحت، مخالفت خود را اعلام کرده است.
حمید ظهرابی، مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان اصفهان  در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به اینکه اصفهان در بحث توسعه موفق عمل نکرده است، اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم که نمی‌توان اقدامات صورت گرفته در اصفهان را به عنوان توسعه تلقی کرد بلکه می‌توان از آنها به عنوان رشد نام برد چرا که معنای توسعه توجه به تمام زوایای زندگی و ارتقای آن است.
وی با اشاره به اینکه برای بارگذاری صنایع در  اصفهان حداکثر ظرفیت دیده شده است و این امری  اشتباه تلقی می‌شود، اضافه کرد: باید توجه داشته باشیم که چنانچه حداقل  ظرفیت در نظر  گرفته شده بود امروز شاهد توسعه متوازن در شهر اصفهان بودیم.
ظهرابی  با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید  اولویت خود در بودجه سال 96 و همچنین برنامه ششم توسعه محیط زیست را در اولویت برنامه های خود قرار داده است، اضافه کرد: از این رو ضروری است که محیط زیست در  همه تصمیمات اصلی نظام مداخله داشته باشد تا آسیب‌های زیست محیطی بیش از آنچه هست، نشود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان خاطرنشان کرد: اشتباهی که در موضوع آب و هوا داشتیم این بود که بالاترین امکان تولید یک اکوسیستم را ملاک برنامه ریزی خود در گذشته قرار داده‌ایم، در حالی که باید حداقل یا متوسط توان محیط را در نظر می‌گرفتیم.
در موضوع آب توسعه‌ای که در بخش‌های مختلف کشاورزی و صنعت داشتیم متناسب با شرایط پرآبی بوده و نتیجه آن این شد که در شرایط خشکسالی آن ظرفیت را در حال حاضر نداریم و با مشکلات مواجه شده‌ایم.
در بسیاری از موارد، محیط زیست موافق با اقدامات صنعتی در استان نبوده است
وی تصریح کرد: اندازه ظرفیت آلودگی ما در محیط شهری باید متناسب با روزهای سکون هوا باشد و اگر حداقل ظرفیت را در رشد بخش‌های مختلف دیده بودیم این اتفاقات رخ نمی‌داد، ظرفیت استان ما توسعه گردشگری بوده در حالی که استان ما مدتی صنعت و مدتی دیگر کشاورزی را محور توسعه خود قرار داده است.
ظهرابی با اشاره به وظایف سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: در بسیاری از موارد محیط زیست موافق با اقدامات صنعتی نبوده، محیط زیست موافق ایجاد بخش‌های صنعتی در شهرک بختیاردشت نبوده و با صراحت مخالفت خود را اعلام کرده، بسیاری از کسانی که روزی به مخالفت سازمان محیط زیست توجه نکردند، امروز متوقع محیط زیست شده‌اند.
خواسته‌های زیست محیطی اولویت دولت است
وی افزود: امروزه خواسته‌های محیط زیست در اولویت دولت قرار گرفته و در برنامه ششم توسعه توجه ویژه‌ای به مسائل زیست محیطی شده، باید از امروز برای حل مشکلات زیست محیطی استان تلاش کنیم و در این راه مردم می‌توانند نقش بسیاری داشته باشند، فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست از ضروریات ماست و ما نیز آن را در اولویت برنامه‌های خود در سطح استان آورده‌ایم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اقدام صورت گرفته در راستای فرهنگ‌سازی خاطرنشان کرد: حدود هزار معلم تحت آموزش محیط زیست قرار گرفته‌اند تا با حضور در مدارس موضوعات زیست محیطی را به صورت جدی پیگیری کنند. وی تصریح کرد: با توجه به تمدید برنامه کاهش آلودگی هوا در سال گذشته جلسات کنترل آلودگی هوای اصفهان به صورت مرتب برگزار و ادارات کنترل می‌شوند، از ابتدای دولت، دو مصوبه داشتیم که اجرای این مصوبات در دستور کار قرار گرفته و در حال پیگیری است .
ظهرابی با اشاره به نظارت بر واحدهای صنعتی بیان کرد: یکی از دیگر اقدامات، پایش و نظارت بر صنایع است، برخی واحدهای صنعتی اگر رها شوند روز و شب متفاوتی دارند، در سال 92 تعداد پایش‌ واحدهای صنعتی یک هزار و 253 مورد بود که این عدد امسال به 7 هزار و460 مورد رسیده است، بر اساس آمار عملکرد پایش شبانه محیط زیست اصفهان در کشور رتبه نخست را دارد.
وی گفت: تعداد اخطارهای صادر شده در ابتدای دولت 382 مورد بوده و در 93 به700 مورد و سال گذشته به 1442 و امسال نیز تا کنون بیش از1500 مورد بوده است، در سال 92 حدود170 واحد، سال 93 حدود 325 واحد، سال گذشته 712 واحد و در 9 ماهه نخست امسال 515 مورد واحد صنعتی به دلایل مختلف زیست محیطی تعطیل شده‌اند.
دستگیری شکارچیان غیر مجاز در سطح استان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان
با اشاره به دستگیری شکارچیان غیرمجاز اظهار داشت: در 9 ماه نخست سال جاری 116 سلاح را از شکارچیان جمع‌آوری کرده‌ایم، از این تعداد 37 سلاح غیرمجاز بوده که این محصول گشت و کنترل شدید همکاران در محیط زیست بوده، اغلب شکارها در شهرستان کاشان و فریدن بوده است. وی با اشاره به اقدام صورت گرفته در حوزه سوخت و مصرف بهینه انرژی افزود: مصرف مازوت با گوگرد سه درصد از چرخه مصرف دو نیروگاه مجاور شهر اصفهان را تشکیل داده که ازابتدای سال 93 حذف شده، با این اقدامات طی سال‌های اخیر از تیر ماه 93 تا کنون با حذف مصرف حدود 5/12 میلیون متر مکعب سوخت مازوت در دو نیروگاه از تولید و انتشار بالغ بر 146 هزار تن انواع آلاینده جلوگیری کرده‌ایم.
ظهرابی با اشاره به جایگزینی بنزین یورو 4 به جای یورو 3 در اصفهان خاطرنشان کرد: تامین و توزیع بنزین و گازوئیل یورو 4 در منطقه اصفهان توسط شرکت‌ پخش فرآورده‌های نفتی و پالایشگاه اصفهان صورت گرفت، جایگاه‌های سوخت استان نیز با نمونه برداری‌های مختلف کنترل شده‌اند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه مسئولان اصفهانی نسبت به اداره محیط زیست کم‌لطفی کرده‌اند، گفت: اغلب مقامات کشوری در مصاحبه‌های خود، اصفهان را بهترین استان، در عملکرد محیط زیستی می دانند در حالی که اداره محیط زیست در استان اصفهان مورد بی مهری قرار گرفته‌ است.
وی با اشاره به عملکرد دستگاه‌ها‌ در حوزه محیط زیست بیان کرد: شرکت گاز استان، پلیس راهور و فرآورده‌های نفتی عملکرد بسیار خوبی داشته‌اند و پلیس راهور به نوعی در دو سال اخیر با شتاب خوبی در برخورد با خودروهای دودزا عمل می‌کند، سازمان صنعت، معدن و تجارت آن طور که باید رضایت ما را کسب نکرده است.
 
نویسنده : مریم یاوری