روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

میوه های خارجی

کد خبر : 2719
۱۳۹۵/۱۱/۰۲ - ۱۴:۵۶
تا همین چند دهه پیش تعداد میوه ها و سبزیجات عجیب و وارداتی خیلی زیاد نبود.نهایتش یک گوجه فرنگی بود که اسپانیایی ها از آمریکا با خودشان آورده بودند، پرتقال که از طرف های هند آمده بود و چای که یک نوشیدنی چینی بود.
این اواخر هم کیوی از راه رسید که با آن ظاهر عجیبش فقط می‌توانست  از شرق دور آمده باشد، اما توی این چندساله همه چیز فرق کرده است.
میوه ها و سبزی های تازه وارد شهر را اشغال کرده اند. حتی وانت سبزی فروش محله ما که دوشنبه ها توی کوچه داد می‌زند، همیشه یکی دو تا از این تازه واردهای خوش آب و رنگ را عقب ماشین نشانده است.
میوه های بیچاره آن طرف دنیا سوار کشتی شده اند و حالا همه چیز از علمک گاز گرفته تا اطلاعیه «در این مکان آشغال نریزید» برایشان غریبه است.
 لابد هر چند دقیقه یک‌بار رو به این خانم خندان روی جعبه‌های موز می کنند و از او می خواهند تا تابلوها را برایشان ترجمه کند! اینترنت این بُعد از زندگی ما را هم تغییر داده است.
 دنیا کوچک‌تر شده و حالا ما زنبیلمان را از مواد غذایی می کنیم که توی جنگل های آمازون یا روی خط استوا عمل می آیند و دیگر حتی از این موضوع تعجب هم نمی کنیم.  مدت‌ها قبل از اینکه یک غذا یا میوه تازه را توی مغازه ها ببینیم، عکس و خاصیتش را روی گوشی برایمان فرستاده اند. بعضی وقت ها این نیاز مردم است که بازار را وادار می کند تا درهایش را به روی قهوه سبز، میوه اژدها، آووکادو، گلابی چینی و انگور آفریقایی باز کند. گاهی هم پای مسئله نیاز در بین نیست و این فقط حس تنوع طلبی است که باعث می‌شود تا به سراغ تجربه محصولات جدید برویم. به هر حال از قدیم هم گفته‌اند که هر چه دیده بیند دل کند یاد!
 
نویسنده : ندا شاه نوری