روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

هنر قدیم و جدید

کد خبر : 2764
۱۳۹۵/۱۱/۰۵ - ۱۴:۳۰
هنر از ابتدا با بشر بوده است. فعالیتی که از درون انسان می جوشد تا جهان پیرامون را برایش زیباتر، قابل فهم تر و حتی قابل تحمل تر کند. ارسطو می گفت که هنر چیزی را که طبیعت قادر به تکمیل آن نیست، کامل می کند.
بعضی از این هنرهای جدید برای آدم های قدیمی چیزی در مایه های علوم غریبه است. مثلا اگر یک نفر بتواند از بین 200-300 صفحه مطلب مربوط و نامربوط یک پاورپوینت 10 صفحه‌ای دربیاورد که مخاطب از روی آن متوجه  اصل مطلب شود، یک هنرمند واقعی است. در حالی که مادر بزرگ من خدابیامرز معتقد بود اگر دختر بافتنی اش خوب بود هنرمند است و اگر نبود اصلا نباید به آینده نداشته اش امید داشت.
حالا شاید شما بگویید این مثالی که زدی اصلا هنر نیست، یک مهارت است که در انجامش هنر و سلیقه به کار رفته است. حرف شما درست؛ اما باور کنید که هنرهای جدید هیچ شباهتی به هنرهای قدیمی ندارند. مثلا آن موقع می گفتند که از هر انگشت عروس باید 10 تا هنر بریزد؛ البته معلوم نکرده بودند که انگشت های پا هم حساب است یا همان هنرهای دستی کافی است. عروس های قدیم هم انصافا کم نمی آوردند و هنرمندهای ماهری بودند مثلا روی در شیشه نوشابه قلاب بافی می کردند و با آن زیر قابلمه ای می ساختند یا با پاکت های ساندیس، ساک دستی درست می کردند. هر کدام یک تابلوی کوبلن بافی یا منجوق دوزی 2 در 3 متر توی جهازشان داشتند که از هر 3 تا یکی از آنها یا منظره کلبه ای کوهستانی در غروب بود یا چند تا اسب که در ساحل می دویدند. عروس‌های حالا دنبال یادگرفتن آشپزی چینی هستند، روبان دوزی و چرم‌دوزی می کنند، توی شیشه، کاکتوس به عمل می آورند و بلدند که چطور عکس ها را توی اینستاگرام روتوش کنند و در تلگرام گروه بسازند. اینها هنرهای دوره ماست یعنی اگر یک نفر این کارها را بلد نباشد جلوی فامیل شوهر وامی ماند. حالا یادگرفتن هنر هم راحت تر شده و دیگر سینه به سینه منتقل نمی شود.
 این روزها برای هر چیزی یک اپلیکیشن (ابزارک) یا یک سی دی آمده و در واقع یادگرفتن هنر سی دی به سینه شده است.
 
نویسنده : ندا شاه نوری