روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی:

ایران جزو 20 کشور برتر دنیا در زمینه اکوتوریسم است

کد خبر : 2799
۱۳۹۵/۱۱/۰۸ - ۱۵:۲۸
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ظرفیت ما برای پذیرش اکوتوریست یا طبیعت گردها بالاست و جزو 20 کشور برتر دنیا در این زمینه هستیم.
فرهاد دبیری در نشست خبری که با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پاویون فرودگاه کرمان برگزار شد، افزود: برخی کشورها از طریق طبیعت گردی و سایر اشکال گردشگری، درآمدهای بالایی دارند.
وی اظهار کرد: مسئله اصلی این است که با وجود 280 منطقه گردشگری و با امکانات و بودجه کم، امکان حفاظت از این مناطق بدون مشارکت مردم و بخش‌های غیردولتی غیرممکن است.
این مسئول خاطرنشان کرد: حفاظت و بهره برداری پایدار از مناطق گردشگری باید لزوما با مشارکت بخش‌های غیردولتی صورت گیرد و بر مبنای این راهبرد در سیزدهمین کنفرانس کنوانسیون تنوع زیستی، چهار محور اساسی کشاورزی پایدار، گردشگری، حفاظت جنگل ها و امور شیلات باید با رویکرد مشارکتی انجام شود.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی رییس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: سازمان حفاظت محیط زیست بخشنامه ای را به استان ها ابلاغ کرده که ظرفیت سازی شده و مناطق دارای ظرفیت جذب سرمایه گذاری را شناسایی و به مرکز اعلام کنند.
وی گفت: در مناطق طرح حفاظت که دارای طرح های مدیریتی هستند، زمینه مشارکت بخش های غیردولتی برای حفاظت، گردشگری و طبیعت گردی به مورد اجرا گذاشته می شود.
دبیری اظهار کرد: ابتدا پیشنهاداتی برای چند نقطه داده شده که پارک ملی خبر (شهرستان بافت استان کرمان) دارای چنین ظرفیتی است.
وی گفت: زمانی که پیشنهاد منطقه خبر مطرح شد، چندین مرتبه طرح آن مورد بررسی قرار گرفت و ایرادات آن برطرف شد تا به هیچ عنوان خللی در وضعیت اکوسیستم منطقه ایجاد نکند.
وی عنوان کرد: طرح های گردشگری بزرگ باید مورد ارزیابی زیست محیطی نیز قرار گیرد که طرح خبر در این کمیته نیز بررسی شد و با چند شرط مورد تایید قرار گرفت و به کمیته ملی طبیعت گردی رفت.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست، از سازمان‌های حفاظت محیط زیست، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به عنوان اعضای کمیته ملی طبیعت گردی یاد کرد و گفت: طرح خبر در نهایت پس از تایید در کمیته ملی طبیعت‌گردی، تاییدیه نهایی دولت را دریافت کرده است.
وی تصریح کرد: آنچه سرمایه گذار باید انجام دهد این است که تاسیسات ساده گردشگری متناسب با شرایط منطقه و سازگار با منطقه را خارج از منابع ملی ایجاد کند و در این رابطه می تواند بازارچه، مرکز بازدید بازدیدکنندگان و مراکز آموزشی و سایر مراکز متناسب با استانداردهای بین المللی را ایجاد کند.
دبیری گفت: ظرفیت سنجی شده که این منطقه در هر روز چه تعداد گردشگر را می تواند میزبانی کند.
طرح توسعه، حفظ و نگهداری اکوتوریسم طبیعی پارک ملی خبر، یک سال قبل به پیشنهاد بخش خصوصی، تصویب و همه مجوزهای رسمی آن صادر شد که عصرپنجشنبه با حضور معصومه ابتکار، استاندار کرمان، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، قائم مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استان و مقامات محلی در شهرستان بافت، عملیات اجرایی آن آغاز شد.
طرح ملی گردشگری خبر شامل ایجاد موزه طبیعی، تله کابین، مکان های اقامتی به صورت کمپ توریستی و گردشگری هوایی است و بیش از 300 میلیارد تومان اعتبار در این مرحله برای اجرای آن هزینه می شود.
پارک ملی خبر یکی از مناطق حفاظت ‌شده در شهرستان بافت استان کرمان است که 149هزار و 983هکتار وسعت دارد. این پارک به دلیل دارا بودن تنوع زیستی ناشی از وجود ارتفاعات، دشت های متعدد و حوزه‌های آبخیز متنوع در استان و کشور کم نظیر است.
تصویب طرح گردشگری هنزاء در شهرستان رابر و پارک ملی خبر در شهرستان بافت، از اقدامات شاخص دولت تدبیر و امید برای استان کرمان بوده است.
معاون رییس‌ جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست صبح پنجشنبه به منظور بازدید و آغاز عملیات مرحله نخست طرح مدیریت پارک ملی خبر، با مشارکت جوامع محلی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه اکوتوریسم وارد کرمان شد.