روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

فروشگاه‌گردی

کد خبر : 2954
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۱۵:۰۷
بیایید با دور کُند، دوباره فیلم کارهای امروزتان را تماشا کنیم و ببینیم که از صبح که حسابتان پر شد تا الان چه کرده اید که پول هایتان تمام شده است؟ خرید؟!
البته که خرید کردن برای روحیه آدم خیلی خوب است. مثلا همین خود من، وقت هایی که حالم گرفته است می روم خرید. اعتیاد خاصی هم به پلاستیک فروشی دارم. از دیدن آن همه ظرف و ظروف رنگ و وارنگ دلم باز می شود. هر بار هم آبکشی، سبدی، چیزی می خرم که معلوم نیست قرار است کی استفاده شود.
 شما هم لابد همین‌طور هستید. خوب که نگاه کنید، می بینید که اصلا تقصیر ما نیست. یک عده را می فرستند تا چند سال درس بخوانند و بازاریابی و فروش یاد بگیرند. آنها هم فروشگاه‌ها را طوری می چینند که آدم دلش می خواهد هی بخرد.
 کجای این بازی عادلانه است؟ همان‌طور که آنها را می فرستند تا درس بخوانند و بتوانند بفروشند، باید برای ما هم دوره‌هایی برگزار کنند که بتوانیم جلوی خرید کردنمان را بگیریم.
 یعنی به زبان ساده ما ولخرج نیستیم؛ آنها فروشنده های خوبی هستند؛ وگرنه من چرا باید طی این ماه، سه عدد بلوز سفید بخرم که تازه یکی از آنها اندازه ام نیست؟
 خیلی بی انصافی است اگر فکر کنید این قضیه هیچ ربطی به ویترین خوش آب و رنگ فروشگاه ها و زبان‌بازی فروشنده‌هایش ندارد!
 باور کنید من خیلی خوب متوجه مضراتِ عادت بدِ ولخرجی هستم اما اگر ولخرج ها می توانستند راحت جلوی خودشان را بگیرند که دیگر ولخرج صدایشان نمی‌کردند؛ در عوض به آنها مقتصد یعنی آدم اقتصادی و اهل حساب و کتاب می گفتند.
تنها ایراد فروشگاه گردی این است که وقتی پول مان را صرف خرید چیزهایی می کنیم که به دردمان نمی خورند، برای خرید چیزهایی که لازم داریم بی پول می مانیم و نکته اسرارآمیز ماجرا این است که وقتی داریم آن چیزهای به درد نخور را می خریم، اصلا و حتی یک لحظه هم به این فکر نمی کنیم که قرار بود این پول ها را برای پرکردن کدام چاله زندگی‌مان صرف کنیم.
 
نویسنده : ندا شاه نوری