روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

7 دریاچه حیرت‌انگیز در گرجستان

کد خبر : 2982
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ - ۱۲:۳۵
برخی از دریاچه‌های بسیار زیبای جهان در گرجستان واقع شده‌اند. برخی از آن‌ها شامل: دریاچه لیسی در نزدیکی تفلیس، دریاچه کاوارلی، دریاچه ایلیا و دریاچه بازالتی که به هنگام پرواز به راحتی دیده می‌شوند. با این وجود، بعضی از دریاچه‌های ناشناخته در گرجستان از بسیاری از مناطق توریستی معروف دور مانده‌اند.
  1. دریاچه‌های توباوارچخیلی

نحوه رفتن به آنجا: از شهر زوگدیدی می‌توان مینی‌بوس مارشوتکا سوار شد و به موخوری رفت که هزینه آن 2 دلار آمریکا است. یا این‌که یک جیب اجاره کرد و تا جایی که امکان دارد به دریاچه نزدیک شد. پیاده تا آنجا کمتر از 4 روز طول می‌کشد.

این دریاچه‌ها در منطقه سانگرلو و درون کوه‌های اگریسی قرار دارند. چند دریاچه کوچک دریاچه اصلی را احاطه کرده‌اند که همه آن‌ها زیبایی خاص خود را دارند. موخوری نزدیک‌ترین مکان به دریاچه است که آنجا می‌توان جیپ اجاره کرد یا سفر را با پای پیاده آغاز نمود. این سفر شما را به نزدیکی مرتفع‌ترین کوهستان‌های قفقاز در ارتفاع 2650 متری (8694 فوت) خواهد برد.

عبور از مسیر مرتفع اگریسی با مناظر بسیار زیاد، دریاچه‌های متنوع، دره‌های وسیع و آبشارهایش دیدنی خواهد بود. مراقب باشید، محل‌های اسکان در این‌جا وجود ندارد و عبور از این جاده بدون داشتن استقامت و صبر کافی بسیار سخت است. احتیاط کنید و در بارش‌های سنگین تا حد امکان آهسته حرکت کنید چون ممکن است آب و هوای نامناسب همه چیز را بدتر کند.

  1. تاباتسکوری

نحوه رفتن به آنجا: مثل دیگر مقصدهای معمول، می‌توان هر روز از ایستگاه اوکریبکای تفلیس مینی‌بوس‌های مارشروتکا را به مقصد باکوریانیا سوار شد. کرایه معمولاً بیشتر از 15 دلار آمریکا نیست و بسته به نوع فصل تغییر می‌کند. اجاره جیپ از باکوریانی تا تاباتسکوری راهی دیگر است که می‌شود به آن فکر کرد.

اگر تمایل به پیاده‌روی در مسیرهای طولانی ندارید، این گزینه برای شما مناسب است! تاباتسکوری برای کسانی که دوست دارند پیاده‌روی راحت‌تری داشته باشند مناسب است. دریاچه تاباتسکوری در میان نواحی بورجومی و آخالکالاکی در منطقه سامتسخی-جاواختی قرار گرفته است. جمعیت روستای دریاچه را اقوام ارمنی و گرجستانی که از راه کشاورزی و ماهیگیری امرار معاش می‌کند تشکیل داده است. می‌توانید در ساحل چادر خود را برپا کنید یا در خانه‌های محلی اقامت کنید و اندکی با میهمان‌نوازی محلی گرجستان آشنا شوید. توصیه می‌شود از اوایل ژوئن تا آخر اکتبر از دریاچه دیدن کنید؛ در این مدت آتش‌فشان‌های غیرفعال اطراف پوشیده از برف‌اند و دره‌ها هنوز سرسبز مانده‌اند. اگر از فرط پیاده‌روی احساس خستگی کنید در روستای تسیخیسیواری چشمه‌های آب گرم طبیعی وجود دارد که می‌توانید در آب‌تنی یا استراحت کنید.

3. دریاچه کلیتسادی

نحوه رفتن به آنجا: از تفلیس مینی‌بوس مارشروتکا را سوار شوید (10 تا 15 دلار آمریکا). از راننده بخواهید شما را در ورودی روستای تروسو پیاده کند و بقیه راه ‌را پیاده ادامه دهید.

مسیر دریاچه یخ‌زده، از دره تماشایی تروسو شروع می‌شود. منطقه‌ای دور دست اما نزدیک به منطقه جنگی (استناد در اینجا). دولت به هرکسی اجازه رفتن به آنجا را نمی‌دهد، بنابراین نیاز است برای مجوز درخواست خود را اعلام کنید. هم‌چنین، برای اطمینان بیشتر مسیریاب جی.پی.اس به همراه داشته باشید. مسیرهای پیاده‌روی بی نام و نشان موقعیت سیاسی‌جغرافیایی، و حتی سخت‌تر این منطقه را نشان می‌دهد. به راحتی ممکن است در آن‌جا گم شد و سر از شرایط خطرناکی در آورد. اگه زمان و نیروی کافی برایتان باقی مانده است حتماً از قله خوریساری دیدن کنید.

4. دریاچه شاوی‌کلدیبی (معروف به دریاچه سنگ‌های سیاه)

نحوه رفتن به آن‌جا: به خاطر داشته باشید که دریاچه‌های کوهستانی اطراف در مجاورت مرزی قرار دارند و به همین دلیل برای بازدیدکنندگان محدودیت در نظر گرفته شده است.

پارک ملی لاگودخی در کاختی، در نزدیکی مرز آذربایجان و داغستان قرار دارد. اولین پارک حفاظت شده توسط طبیعت در گرجستان که آبشارها، جنگل‌های دست‌نخورده، دریاچه‌های یخ‌زده و تنوع وسیع حیات‌وحش در آن از اهمیت خاصی برخوردار است. پارک ملی مورد نظر 5 مسیر پیاده‌روی جدا دارد که با یکی از آن‌ها می‌توان به دریاچه فوق‌العاده زیبای سنگ‌های سیاه راه پیدا کرد. این مسیر یکی از هیجان‌انگیزترین مسیرهای پیاده‌روی در سرتاسر گرجستان است. مسیر از مرکز بازدیدکنندگان آغاز می‌شود و به خوبی قابل تشخیص است. کاملاً هیچ شانسی برای گم شدن در آنجا وجود ندارد. در اولین روز سفرتان، برای صعود به ارتفاع حدوداً 1.5 کیلومتری (4921 فوتی) تا پناهگاه توریست در متکو آماده باشید. روز بعد در یک دره کوهستانی قدم خواهید گذاشت و از طرف قرارگاه‌های نگهبانی مرزی از شما مدرک شناسایی یا گذرنامه خواسته می‌شود تا مشخصات شما تحت عنوان بازدیدکننده ثبت گردد.

5. دریاچه اودزیرو

نحوه رفتن به آنجا: می‌توان از دیدوبه، مارشروتکا گرفت و به اونی رفت (حدوداً با 15 دلار آمریکا). از اونی باید یک اتومبیل به مقصد گلولا یا شوی اجاره کرد و یا اینکه با ماشین‌های مسیری به آنجا رفت.

اودزیترو یک دریاچه کوچک کوهستانی است و ترجمه آن به معنای حقیقی کلمه "بدون انتها" است. این دریاچه در نزدیکی شووی ریسورت در راچا، در دامنه کوه کاتیتسورا و در ارتفاع 2800 متری از سطح دریا قرار دارد. دو روز طول می‌کشد تا به محل اردوگاه در دریاچه رسید. همانطور که در مسیر پیاده‌روی کوه کاتیتسورا حرکت می‌کنید از مناظر وسیع و مهیج تتنودی (4852 متر/15918 فوت)، شاخارا (5200 متر/17060 فوت) و اوشبا (4700 متر/15419 فوت) و دیگر قله‌های رشته کوه قفقاز بزرگ، لذت خواهید برد. از شووی ریسورت می‌توانید به دریاچه برسید، اما، یک مسیر جایگزین و نسبتاً آسان‌تر نیز از نزدیکی روستای گلولا، یک منطقه مسکونی نزدیک به اونی، شروع می‌شود.

6. دریاچه رنگارنگ ابودلاوری

نحوه رفتن به آنجا: با اتوبوس باریساخو (4 دلار آمریکا) که هرروز بعد از ظهر رأس ساعت 5 از ایستگاه دیدوبه در تفلیس حرکت می‌کند می‌توان به آنجا رفت. هم‌چنین می‌توان با اتومبیل اجاره‌ای از تفلیس به روشکا رفت.

پیاده از روستای روشکا تا اولین دریاچه از دو دریاچه ابودلاوری یک مسیر 7 کیلومتری (4.3 مایلی) است و پس از آن نیم ساعت هم تا رسیدن به دریاچه سفید طول می‌کشد. می‌توانید کل سفر را در طی یک روز انجام دهید (رفتن از روشکا و برگشتن)، اما توصیه می‌کنیم با آرامش سفر کنید و از وقت خود را در آنجا استفاده کنید.

در طول مسیر ابتدا به دریاچه آبی خواهید رسید و کمی پس از آن دریاچه سبز را خواهید یافت. قبل از ادامه مسیر به سمت دریاچه سفید، در دریاچه سبز چادر بزنید و شب مجدداً به چادر برگردید. بهترین فصل برای بازدید از این دریاچه‌ها تابستان و اوایل پاییز است.

7. دریاچه کرودلی

راه رفتن به آنجا: هر روز مارشکوتا از تفلیس به مقصد مستیا حرکت می‌کند. سفر به مدت 10 ساعت طول می‌کشد. کرایه به ازای هر نفر 15 دلار آمریکا است. یکی از راه‌های جایگزین پرواز از ناتاختاری تا مستیا است. بلیت یک سفره حدوداً 30 دلار هزینه دارد و حداکثر 1 ساعت تا رسیدن به مستیا طول می‌کشد.

16 کیلومتر (9.9 مایل) پیاده‌روی روی مسیر سنگ‌فرش شده در ارتفاع 1400 متری (4593 فوتی) شما را به مجموعه‌ای از دریاچه‌های کوهستانی که در کوه‌پایه کوه اوشبا قرار دارند خواهد برد. منظره کوه‌های اطراف محشر است. مسیر از میدان اصلی و تازه بازسازی شده ستی در مستیا شروع می‌شود. از آن‌جا پیاده به سمت شرق حرکت کنید وقتی به بانک لیبرتی در سمت چپ خیابان رسیدید، به سمت چپ بپیچید و به خیابانی که مستقیماً به سمت صلیب روی تپه منتهی می‌شود، بروید. طولی نمی‌کشد که از زیر طاق یک سنگ قدیمی عبور خواهید کرد؛ نشانه‌های خاص سفید/نارنجی آن را دنبال کنید. بعد از آن‌که از روستا خارج شدید به نقطه‌ای می‌رسید که مسیر اصلی بلافاصله به سمت راست می‌پیچد. مسیر را به سمت شرق ادامه دهید، پس از گذشت حدوداً 30 دقیقه به مسیر دوراهی خواهید رسید. از آنجا می‌توانید صلیبی که در بالا به آن اشاره شد ببینید.