روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

با وجود قطع امید از بهبود پلنگ رودسر؛

« آرزو » برگشت

کد خبر : 3003
۱۳۹۵/۱۱/۲۴ - ۱۶:۰۴
وقتی دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان گفت امیدی به بهبود وضعیت پلنگ رودسر نیست، خیلی ها ناامید شدند، پلنگ زیبای رودسر، اما خودش انگار نمی خواست تسلیم شود.
16 بهمن ماه بود که اهالی روستای سجیدان سیاهکلرود از توابع شهرستان رودسر یک پلنگ در نزدیکی روستا مشاهده کرده و با مسئولان تماس گرفتند. اکیپی از کارشناسان اداره به همراه نیروهای اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر و جمعی از دوستداران حیات وحش عازم روستای مذکور شدند. نیروهای محیط زیست پس از حضور در محل با استفاده از اسلحه بیهوشی، این پلنگ آسیب دیده را بیهوش کردند. پلنگ ماده حتی توان حرکت دادن پاهای خود را نداشت و خودش را بر روی زمین می کشید. ماموران هم پلنگ آسیب دیده را جهت انجام اقدامات تشخیصی و درمانی به تهران اعزام کردند. احتمال اولیه این بود که این پلنگ بر اثر ضایعه نخاعی فلج شده است. عکس های رادیوگرافی، سی‌تی‌اسکن و سایر اقدامات تشخیصی انجام شده این موضوع را تایید کرد و مشخص شد که چهار مهره کمر این پلنگ بر اثر گرفتار شدن در تله سیمی و تقلای زیاد برای رهایی از تله شکسته است. تله های سیمی، تله های بسیار محکمی هستند که معمولا به وسیله کشاورزان و باغداران جهت به دام انداختن خوک وحشی و جلوگیری از ورود آنها به مزارع کار گذاشته می شوند که به غیر از خوک موجب گرفتار شدن و آسیب جدی به انواع جانوران وحشی می شوند.
این اتفاق تلخ در رابطه با سایر حیوانات هم قبلا رخ داده است. قطع شدن دست یک پلنگ در استان گلستان و مرگ پلنگی دیگر در منطقه سیاهکل لاهیجان در اثر گرفتار شدن در تله های سیمی طی سال های گذشته، همچنین گرفتار شدن خرس قهوه ای در الموت، رودبار و هشترود و کیاسر در تله های سیمی مواردی از این دست هستند.
پلنگ در کلینیک حیات وحش پردیسان تحت مداوا قرارگرفت و دکتر ایمان معماریان که مراحل درمان پلنگ رودسر را برعهده داشت، گفت: متاسفانه آسیب وارده به نخاع پلنگ برگشت ناپذیر بوده و امیدی به بهبود وضعیت جانور نیست. حیوان در حال حاضر غذا می خورد، اما به دلیل فلج بودن اندام تحتانی، دفع ندارد.
دکترمعماریان گفت که تنها راه حل باقیمانده برای پایان دادن به درد و رنج حیوان مرگ آرام با تزریق داروست، اما این موضوع به تصمیم سازمان حفاظت محیط زیست در این رابطه بستگی دارد.اما در حالی که دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان، ضایعه نخاعی پلنگ رودسر را برگشت‌ناپذیر دانسته و معدوم سازی ( یوتانایز ) این حیوان را توصیه کرده‌بود، عمل جراحی این گربه‌سان توسط یک متخصص جراحی دامپزشکی با موفقیت به پایان رسید.
به این ترتیب این گونه ارزشمند حیات وحش ایران که پیش از این توانسته بود خود را از تله‌ای که در آن گرفتار شده بود آزاد کند بار دیگر اراده خود را برای ادامه حیات به نمایش گذاشت. پلنگ رودسر ساعتی پس پایان عمل جراحی، هوشیاری خود را به دست آورد و اکنون از شرایط عمومی رضایت بخشی برخوردار است. پایش وضعیت این حیوان در جهت بررسی واکنش اندام های تحتانی نسبت به محرک‌ها طی ۲۴ ساعت گذشته با علایم مثبتی همراه بوده‌ است. این حیوان در واکنش به تماس سوزن، پایش را حرکت می‌دهد و میل به تغذیه دارد. « آرزو » پلنگی است که تسلیم مرگ نشد.