روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

چگونه به کودکان حفظ محیط زیست را آموزش دهیم؟

کد خبر : 3018
۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - ۱۵:۲۳
برای آشنا کردن کودک با محیط زیست و حفاظت، نکات بسیار ساده‌ای وجود دارد؛ نیاز به فرمول عجیب و غریب و کارهای دشوار نیست که متاسفانه برخی از والدین در این امر سهل انگاری می‌کنند و هیچ آموزشی به فرزند خود نمی‌دهند.
خانواده‌ها باید به کودکان خود بیاموزند که از تولید پسماند و زباله بیجا خودداری کنند و این کار را به صورت عملی به آنها آموزش دهند. به عنوان مثال برای نوشتن در دفتر مشق اگر برگه سفید جایی برای نوشتن دارد از آن فضای خالی استفاده کنند و برگه را بیهوده مچاله نکنند و دور نیاندازند. با مواد خوراکی و مصرفی که جزو دور ریختنی‌ها هستند به نحو درست و مناسبی برخورد کنند. مثلا کاغذ، پارچه، فلزات، چوب، شیشه، پلاستیک را از زباله‌های تر جدا کنند و کیسه‌ای جداگانه برای زباله‌های خشک در نظر بگیرند.
اگر این موارد در خانوده‌‌ها به خوبی و به طور منظم رعایت شود فرزند هم این کارها را یاد می‌گیرد و متوجه می‌شود که باید زباله خشک و تر را از یکدیگر تفکیک کند.
 برخی از خانواده‌ها هستند که کلیه اصول زندگی‌شان طبق نظم و ترتیب خاصی پیش می‌رود. این خانواده‌ها نه تنها به محیط خانوادگی‌شان احترام می‌گذارند بلکه خارج از منزل نیز اصول نظافت و مراقب از محیط زیست را به خوبی رعایت می‌کنند. این افراد اگر برای تفریح و گردش به پارک یا مکان‌های تفریحی خارج از شهر بروند حتما کیسه زباله مخصوص همراه خود دارند تا بتوانند زباله‌های تولید شده را جمع آوری کنند و حتی از کیسه‌های زباله مخصوص ماشین نیز استفاده می‌کنند تا هم اتومیبل خود را تمیز نگه دارند و هم به تمیزی و نظافت محیط زیست، خیابان‌ها و اتوبان‌ها کمک کنند. ولی در مقابل برخی از خانواده ها هستند که به این مسائل اهمیتی نمی دهند کافی است در یکی از اتومبیل‌ها کودکی نشسته باشد و شاهد پرت کردن ته مانده سیگار از طرف پدرش باشد یا مادرش پاکت آب میوه را به بیرون از اتومبیل پرتاب کند پس آن کودک از چه کسی باید نظافت شهری را بیاموزد؟ زمانی که پدر و مادر با خنده و شوخی پوست یا پاکت مواد خوراکی را از اتومبیل به بیرون پرتاب می‌کنند کودکان فکر می‌کنند این کار یک تفریح و سرگرمی است و مدام این کار را تکرار می‌کنند.
کمترین کاری که هر شهروند می‌تواند انجام دهد، این است که با نظافت محیط شهری چهره شهر خود را زیبا نگه دارد، نه اینکه با ریختن زباله هم چهره شهر را نازیبا و زشت جلوه دهد و هم کار رفتگران زحمت کش را دو چندان کند.به نظر می‌آید باید آموزش‌های نظافت شهری و محافظت از محیط زیست برای برخی از شهروندان به صورت جدی برگزار شود و در ابتدای امر این آموزش‌ها برای خانواده‌ها ضروری است. دو کانون اصلی برای تعلیم و تربیت و مسئولیت‌پذیری دانش آموزان خانواده‌ها و مدارس هستند که می‌توانند قشری را تربیت کنند تا نقش موثری در جامعه داشته باشند.
هر فردی می‌تواند به اندازه خود سهیمی در تمیزی و پاکیزگی شهر داشته باشد. در این خصوص دانش‌آموزان سهم بسزایی دارند چرا که با انداختن زباله‌ها در سطل‌های مخصوص کمک بزرگی به رفتگران خواهند کرد.
در این زمینه زحمات زیادی از سوی سازمان شهرداری و مسئولان این سازمان صورت گرفته است، اما باید فرهنگ سازی بیشتری در این زمینه نیز صورت پذیرد. برای توسعه فرهنگ پاکیزه نگه داشتن شهر رسانه‌ها و متولیان فرهنگی باید تلاش‌های بیشتری را انجام دهند تا مردم بیشتر به نظافت شهری اهمیت دهند.
در برخی از خانواده‌ها مواد غذایی به طرز عجیبی مصرف بالایی دارد و اسراف می‌شود، این خانواده‌ها از حیوانات غافل می‌شوند و باقی مانده غذاها را در سطل زباله می‌ریزند، اما اگر باقی مانده غذا برای حیوانات در نظر گرفته شود اصراف هم نمی‌شود. احادیث زیادی نیز در رابطه با رعایت حقوق حیوانات وارد شده است. یکی از حقوق مسلم حیوانات بر صاحبان شان غذا دادن به آنان است.
پدر و مادرها به عنوان یک الگوی رفتاری برای فرزندان باید به آنها آموزش دهند که با حیوانات به مهربانی برخورد کنند و از نزدیک حیوانات را نوازش کنند و به آنها آب و غذا بدهند.
والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که از هر گونه رفتار یا گفتاری در خصوص حیوان آزاری خودداری کنند چرا که این کار زمینه اخلاق‌های ضد اجتماعی را در فرزندان فراهم می‌آورد.
باید این را بدانیم که حق حیات، یک حق طبیعی و بدیهی است و خداوند آن را به انسان و حیوان به صورت یکسان هدیه داده است و این حق را باید با مهربانی و انسانیت به مرحله ظهور برسانیم. کمک به حیوانات درمانده از وضعیت محیط زیست و سرمای طاقت فرسای زمستان یکی از راه‌های حفظ زنجیره حیات است. اگر فردی غذای باقی مانده خود را به پرندگان و دیگر حیوانات در فصل سرما دهد انسانیت و مهربانی خود را نشان داده است.
کلام آخر؛
فعالیت‌های انسانی از هر نوعی که باشد ممکن است نوعی از آلودگی را به وجود آورد. آلودگی هوا، آلودگی منابع آب، آلودگی محیط زیست، آلودگی پسماندها، آلودگی زباله‌ها و ... همه این موارد نشات گرفته از عدم آگاهی افراد است که موجب افزایش آلودگی در محیط‌های شهری می‌شود.
زمانی که آموزش‌های درست و مناسب به افراد خصوصا کودکان داده شود آنها می توانند در برابر آلودگی‌های محیط زیست برخوردی مناسب و عقلانی از خود نشان دهند.