روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

بی‌مهری‌ به ‌سفال شهرضا؛

وقتی رتبه ‌جهانی به ملی تنزل یافت

کد خبر : 3031
۱۳۹۵/۱۱/۲۶ - ۱۵:۱۲
صنعت سفال سازی در شهرضا، از سابقه بسیار طولانی برخوردار است به گونه‌ای که از زمان حکومت صفویه شروع می‌شود و در زمان حکومت قاجار به اوج کار خود می‌رسد و شاهد صادرات آن به کشورهای خارجی هستیم.
سفال و سرامیک شهرضا به دلیل ویژگی های سنتی و طبیعی که دارد منحصربه‌فرد است، این ویژگی فقط در لعاب شهرضا و اصفهان دیده می‌شود. شهرستان شهرضا به عنوان پایگاه سفال و سرامیک در ایران و جهان مطرح شده و متاسفانه سفال این شهرستان به عنوان سفال همدان به فروش می‌رود.صنعت سفالگری و سرامیک سازی در شهرضا پیشینه‌ای طولانی دارد و سالیان درازی است که شیوه ارتزاق برخی از مردمان این دیار به شمار می رود. این پدیده به شیوه  خاص خود تکوین یافته به گونه‌ای که امروزه از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار بوده و شهرضا نیز در کنار میبد و لاله‌جین همدان دارای سبک خاصی در سرامیک و سفال شده ‌است. ویژگی‌های تمایز دهنده و مشخصه‌های اصلی این پدیده در شهرضا در طرح‌ها، نقش‌ها و نوعی رنگ لاجوردی خاص، خود را نشان می‌دهد. فرماندار شهرضا با اشاره به سابقه دیرینه شهرضا در هنر، اظهارداشت: همواره از پیشینه و هنر درخشان شهرضا سخن گفته شده، هر چند این سخنان درست بوده و شهرضا سابقه‌ای درخشان در این زمینه دارد، اما متاسفانه فعالیت‌های انجام شده در این زمینه مناسب نبوده است. محسن گلابی افزود: شهرستان شهرضا از نظر سابقه فرهنگی و موقعیت جغرافیایی و پیشینه تاریخی در ردیف با ارزش‌ترین شهرستان‌های کشور قرار دارد؛ بنابراین نباید از نظر حوزه میراث فرهنگی زیر مجموعه یک شهرستان دیگر در جنوب استان قرار گیرد. وی با بیان اینکه نبودن یا کمی اعتبارات، دلیل خوبی برای عدم خدمت‌رسانی نیست، بیان کرد: متاسفانه بی مهری‌هایی نسبت به هنر و صنایع دستی شهرستان شده و شهرضا به اندازه‌ای در این زمینه مظلوم واقع شده که طرح شهر جهانی سفال از طرف فرمانداری این شهرستان مطرح شد اما در نهایت لاله‌جین همدان این عنوان را به خود اختصاص داد. فرماندار شهرضا تصریح کرد: تلاش‌های زیادی برای معرفی شهرضا به عنوان شهر ملی سفال شده و با توجه به قابلیت‌های منحصر به فرد این شهرستان در این زمینه و سابقه تاریخی درخشان آن، مطمئن هستیم که در این زمینه بخشی از حقوق معنوی شهرستان اعاده شود. گلابی با بیان اینکه امروزه میراث فرهنگی و گردشگری هویت یک شهر را معرفی می‌کند و صنعتی پول‌ساز در اختیار مسئولان هر کشور و منطقه است، گفت: بازسازی اماکن تاریخی مثل دروازه سیده خاتون و برج عسگر ضروری است، در شهرستان مکان مقدسی همانند امامزاده شاهرضا قرار دارد که سالیانه پذیرای هزاران توریست مذهبی است و باید از آن به بهترین شکل استفاده شود. وی گفت: هر چند شهرضا از منابع مالی که در اختیار دیگر شهرستان‌ها قرار دارد، محروم است اما همت والای مردم و سابقه فرهنگی غنی و اتحادی که در بین مسئولان آن وجود دارد می‌تواند مشکلات موجود را برطرف کند. فرماندار شهرضا با تاکید بر ضرورت تغییر فرهنگ کار در بین جوانان این شهرستان، بیان کرد: با توجه به اینکه بیکاری یکی از معضلات این شهرستان محسوب می‌شود و از طرف دیگر سابقه شهرضا در هنر سفالگری بسیار غنی است با همکاری مرکز فنی و حرفه‌ای شهرستان و مسئولان استانی این اداره کارگاه‌های سفالگری در شهرضا تجهیز و حتی طرح‌هایی برای خرید تضمینی محصولات تولید شده اجرا شد، اما متاسفانه بیشتر جوانان به دنبال مشاغل اداری هستند. وی اظهارداشت: پشتیبانی خود را از همه مدیران شهرستان، برای انجام هرگونه تغییری در وضعیت شهرستان و ارائه بهترین خدمات به مردم شهرضا اعلام کرده‌ایم و در حوزه میراث فرهنگی با جدیت بیشتری بر ضرورت پیشرفت امور تاکید شده است.
ایجاد مرکز تخصص آموزش سفال در شهرستان
رییس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری شهرضا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه احیای هنر و فرهنگ شهرستان شهرضا دغدغه مسئولان فرهنگ‌دوست این شهرستان بوده گفت: شورای میراث فرهنگی شهرستان با حضور مسئولان نهادهای اجرایی و برخی از معتمدان و فعالان عرصه میراث فرهنگی در شهرستان تشکیل شد که گام موثری در زمینه احیای پیشینه باشکوه تاریخی و فرهنگی شهرضاست. محمدحسن شبانی با اشاره به اینکه تا چند روز آینده نقشه ساخت و ساز شهرک صنایع دستی شهرضا آماده می‌شود، گفت: شهرستان شهرضا دارای 51 اثر تاریخی ثبت شده و 200 اثر ارزشمند شناخته شده است. وی با تاکید بر اینکه شهرستان شهرضا دارای امکانات و زیرساخت‌های فراوان است که باید از آن برای ایجاد و توسعه عرصه‌های جدید کارآفرینی استفاده کنیم، بیان کرد: مراحل پایانی ثبت شهرضا به عنوان شهر ملی سفال انجام شده و به این ترتیب یکی از مهم‌ترین زمینه‌های فعالیت مردم این منطقه در شمار آثار ملی  قرار می‌گیرد. رییس اداره میراث فرهنگی شهرضا با اشاره به ایجاد مرکز تخصص آموزش سفال در شهرستان شهرضا، گفت: ایجاد این مرکز زمینه ارائه آموزش‌های تخصصی و تولید محصولات روزآمد برای حضور در بازارهای ملی و جهانی را فراهم کرده است.