روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

بلايي كه دور ريختن داروها بر سر محيط زيست مي‌آورد

کد خبر : 3036
۱۳۹۵/۱۱/۲۶ - ۱۵:۵۳
يك داروساز با اشاره به اينكه ريختن دارو و آنتي بيوتيك‌ها در فاضلاب، فاجعه زيست محيطي است، به روش‌هاي صحيح امحاي داروهاي خانگي پرداخت.
به گزارش« پارما »، محمد حسيني با تاكيد بر اينكه آنتي بيوتيك به معناي ضد حيات و از بين برنده ميكروب است، اظهار داشت: مقاومت ميكروبي به اين داروها دوگونه است كه يا به صورت جهش داخلي در ميكروب اتفاق مي‌افتد يا مقدار آنتي بيوتيك مصرف شده براي از بين بردن ميكروب كافي نيست و با تغيير در ساختار ميكروب، مقاومت ميكروبي ايجاد مي‌شود.
حسيني در ادامه بيان كرد: با مصرف خودسرانه آنتي بيوتيك، نوع دوم مقاومت كه اتفاقا مهم تر است، ايجاد مي‌شود و فراموش نكنيم كه مشكلات ناشي از مقاومت ميكروبي، محدود به بيمار نمي‌شود و مي‌تواند تمام مردم دنيا را درگير كند.
وي با بيان اينكه با مصرف آنتي بيوتيك، تعداد ميكروب‌ها كاهش پیدا کرده و علائم بيماري فروكش مي‌كند، تاكيد كرد: اما ميكروب هنوز به طور كامل از بين نرفته و درست در اين مرحله است كه با قطع مصرف دارو، رشد ميكروب افزايش پیدا کرده و به عنوان مثال در گلو درد چركي، ميكروب مي‌تواند در مفاصل، قلب و كليه تكثير پیدا کند.اين داروساز در ادامه تصريح كرد: در حالت ديگر از مقاومت ميكروبي، علائم بيماري ۵-۲ روز بعد از قطع خودسرانه دارو مجددا مشاهده شده و فرد مصرف آنتي بيوتيك را از سر مي‌گيرد. با توجه به اينكه حصول بهبودي طولاني تر است، چنين تصور مي‌شود كه بدن نسبت به دارو مقاوم شده؛ در صورتي كه بايد مدت طولاني تري دارو مصرف شود تا ميكروب به طور كامل از بين برود.
حسيني با تاكيد بر اينكه مقاومت دارويي براي تمام افراد اتفاق مي‌افتد، افزود: با مصرف خودسرانه آنتي بيوتيك، خطر مقاومت عفونت نسبت به دارو وجود دارد. اگر فردي با مصرف آنتي بيوتيك خوراكي دچار ناراحتي گوارشي مي‌شود، تغيير در نوع مصرف بايد با نظر و تاييد متخصص مربوطه انجام شود.
وي در ادامه بيان كرد: مقاومت ميكروبي نسبت به آنتي بيوتيك مي‌تواند از طريق آلودگي زيست محيطي نيز رخ دهد. به همين دليل بر مصرف منطقي دارو تاكيد مي‌شود. دور ريختن نادرست و غيرمسئولانه آنتي بيوتيك موجب مي‌شود اين دارو وارد محيط زيست شده و از طريق آب‌هاي زيرزميني وارد بدن افراد شود.
اين داروساز خاطرنشان كرد: ريختن دارو و آنتي بيوتيك‌ها در فاضلاب، فاجعه زيست محيطي است. بهتر است افراد داروهاي اضافه را به داروخانه برده و نحوه صحيح امحاي آن را فراگيرند؛ ضمن اينكه توصيه مي‌شود از ريختن دارو در زباله پرهيز و در اين مورد حتما با داروساز مشورت شود.