روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

رییس سازمان مدیریت بحران عنوان کرد:

سه میلیون هکتار نهال کاری برای مقابله با منشأ داخلی ریزگردها

کد خبر : 3068
۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۱۵:۲۹
رییس سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه حذف منشأ داخلی پدیده ریزگردها امری هزینه بر و دراز مدت است ، گفت: باید سه میلیون هکتار نهال کاری برای مقابله با ریزگردها انجام شود.
اسماعیل نجار در حاشیه سی و سومین همایش فصلی مدیران کل پزشکی قانونی کشور در قشم گفت: مقابله با منشأ داخلی پدیده ریزگردها راه حل فوری ندارد؛ بلکه نیازمند کاشت سه میلیون هکتار نهال و گیاهان متناسب با اقلیم است و تا زمان جا افتادن ریشه گیاهان و تغذیه از منابع آب زیرزمینی، باید گیاهان آبیاری شوند که امری هزینه بر و درازمدت است.
وی با بیان اینکه بیابان زایی، تغییرات اقلیمی، کاهش منابع آبی و بارش ها علت های اصلی داخلی بروز این پدیده است، خاطرنشان کرد: اقدام هایی توسط دولت در راستای مقابله با گرد و غبارها در استان خوزستان صورت گرفته؛ اما بخش قابل توجهی از ریزگردها منشأ خارجی دارد.
رییس سازمان مدیریت بحران یادآورشد: دولت به مشکل آلودگی هوای کشور به ویژه در خوزستان توجهی ویژه دارد اما گرمایش زمین به میزان 7/1درجه سانتیگراد و پیامدهای ناشی از آن همچون کمبود آب، کاهش میزان بارندگی و بیابان زایی، از دیگر علت های بروز این پدیده است که یک دولت به تنهایی نمی تواند در زمینه رفع آنها اقدام کند.
وی با بیان اینکه محیط زیست، متولی اصلی در زمینه است، اضافه کرد: سایر سازمان ها مانند جنگل ها و مراتع نیز در زمینه مقابله با ریزگردها مسئولیت دارند و به ویژه با محدودیت های اعتباری، موضوع بسیار پیچیده شده است؛ اما دولت از همه ظرفیت ها بهره گرفته که از آن جمله می‌توان به طرح احیای هورالعظیم اشاره کرد.
نجار ادامه داد: بخش قابل توجهی از این تالاب در خاک ایران است که پیشتر جهت حفاری و بهره برداری از منابع نفتی تخلیه شده بود اما دولت یازدهم حقابه ای برای احیای آن در نظر گرفت و تا کنون سه زون هورالعظیم آبگیری شده است.  وی تصریح کرد: 80 درصد پدیده ریزگردها منشأ خارجی دارد که 60 درصد آن از کشور عراق است؛ اما مقابله با این پدیده به هیچ عنوان در اولویت آنها نیست.
رییس سازمان مدیریت بحران افزود: عراق هم اکنون مشکلات جدی تری برای مقابله دارد و از سویی بخشی از کانون های تولید ریزگردها هم اکنون در کنترل تروریست‌هاست.  وی بیان کرد: تغییرات منطقه ای توسط ترکیه مانند احداث سد در بالادست رود دجله و فرات، موجب خشکی برخی از مناطق و افت رطوبت شده است که با وزش بادهای شدید، باعث رسیدن ریزگردها به خوزستان می‌شود.
 همکاری مردم، موجب کاهش خسارت های ناشی از بحران ها می شود رییس سازمان مدیریت بحران، در ادامه به وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان نیز اشاره کرد و گفت: 106 میلی‌متر میانگین بارندگی سالانه این استان است که در بارندگی های اخیر 53 میلی‌متر باران بارید؛ اما عوامل مختلفی در کنار هم موجب بروز خسارت شد.
وی با تاکید براینکه 50 میلیارد ریال در مرحله نخست برای جبران هزینه های ناشی از سیلاب توسط دولت در اختیار سیستان و بلوچستان قرار خواهد گرفت، بیان داشت: سایر خسارت ها نیز پس از برآورد، تخصیص داده می شود اما مردم نیز به نوبه خود باید همراهی لازم را داشته باشند.
نجار بیان کرد: خسارت ها در موارد زیادی، از ساخت و سازهای غیرمجاز، ساخت و ساز در نقاط ممنوعه یا بی‌توجهی به هشدارها در زمان بحران ناشی می شود که به هیچ وجه قابل قبول نیست.
وی عنوان کرد: هم اکنون 20 استان شاهد بارش باران و برف است و مردم باید متناسب با شرایط رفتار کنند اما بسیاری از هشدارها و محدودیت ها را جدی نمی گیرند که از آن جمله می‌توان به سفر بدون تجهیزات زمستانی اشاره کرد که درنتیجه آن مشکلاتی برای مردم و دولت ایجاد می شود.
رییس سازمان مدیریت بحران تاکید کرد: مردم باید زندگی و کسب خود را ایمن کنند؛ چراکه حادثه پلاسکو به این دلیل رخ داد که واحدهای مستقر در ساختمان باوجود درآمدهای قابل توجه، حتی یک درصد از آن را طی این سال ها برای ایمنی اختصاص نداده بودند؛ در حالی که اگر به هشدارها توجه می شد، شاهد این میزان فاجعه و خسارت نبودیم.
وی با اشاره به بودجه 120 هزار میلیارد ریالی مدیریت بحران کشور اضافه کرد: دستگاه ها باید به وظیفه نظارتی خود عمل کنند چرا که برای مقابله با حادثه ها و بحران ها، راهی جز پیشگیری و استفاده از فناوری های نوین وجود ندارد و درصورت بروز بحران نیز دولت همه توان خود را برای یاری‌رسانی به کار خواهد گرفت.
نجار در ادامه افزود: با توجه به گسل های فراوان موجود در کشور، زلزله بزرگ‌ترین بحرانی است که کشورمان را تهدید می کند و به واسطه برداشت های بی رویه از سفره های زیرزمینی، فرونشست زمین دومین تهدید به شمار می رود.
رییس سازمان مدیریت بحران در پایان یادآورشد: در شرایطی که ایران کشوری حادثه خیز است، آمادگی های لازم برای مقابله با بحران هایی مانند زلزله وجود ندارد و تنها 10درصد برای مواجهه با بلایایی مانند زلزله آمادگی داریم که به هیچ وجه این سطح از آمادگی کافی نیست.